Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 20d. 12:03

A.Jakavonienė apie Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą: naujosios nuostatos palankios šeimai

Šeima
Vida Press nuotr. / Šeima

15min studijoje rugpjūčio 8 dieną apsilankiusi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Alina Jakavonienė pristatė sausio mėnesį įsigaliosiančius Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pokyčius. „Tie pokyčiai yra nukreipti į vaiko išsaugojimą šeimoje, pagalbos ir šeimos stiprinimą“, – pabrėžė ji.

Grėsmės vaikui lygius keičia šeimos situacijos vertinimas

Pokyčiai, pabrėžė Tarnybos vadovė, svarbūs siekiant užtikrinti vaikų saugumą. Įsigaliosiančios nuostatos, lyginant su senąją įstatymo forma, palankesnės šeimai. Pasak A.Jakavonienės, esminis, tačiau ne vienintelis pasikeitimas – grėsmės lygių naikinimas.

Numatyta, kad vaiko teisių apsaugos specialistai sprendimus priims vertindami pagalbos ir apsaugos vaikui poreikius. Remiantis naujuoju įstatymu, nustačius apsaugos poreikį bus įvedamas laikinosios priežiūros institutas. Kitaip tariant, vaiko saugumas bus užtikrinamas padedant giminaičiams, kitiems artimiems asmenims arba, esant poreikiui, nuvykus į krizių centrą.

Apsaugos vaikui poreikis nereiškia, kad vaikas nelieka kartu su šeima ar su tėvais.

„Vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai vyks į šeimą vertinti vaiko situaciją ir vertins pagalbos šeimai poreikį. Tai yra tokie atvejai, kuomet informacija perduodama savivaldybei tam, kad ši organizuotų ir teiktų pagalbą šeimai. Apsaugos vaikui poreikis nereiškia, kad vaikas nelieka kartu su šeima ar su tėvais. Priešingai – yra tam tikri apsaugos veiksniai, tokie kaip laikinosios priežiūros nustatymas vaikui, kuomet vaikas nėra paimamas iš tėvų ir jiems nėra suvaržomos nei jų teisės, nei pareigos, bet atsiranda kitas žmogus, kuris yra tiesiogiai atsakingas už vaiko saugumą to asmens ar vaiko gyvenamojoje vietoje. Nesant tokių galimybių šeima galės apsigyventi socialines paslaugas teikiančiose įstaigose iki 12-os mėnesių“, – paaiškino A.Jakavonienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alina Jakavonienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alina Jakavonienė

Vaikas bus paimamas tik esant būtinybei

Kaip 15min paaiškino Tarnybos direktorė, mobilioji komanda, siekdama pašalinti rizikos veiksnius, su šeimomis pradės dirbti gerokai anksčiau, o ne po vaiko paėmimo, kaip būdavo iki šiol. Atnaujintame Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme pabrėžiama, kad iš nesaugios aplinkos vaikas bus paimamas tik esant būtinybei, kai kyla realus ir tiesioginis pavojus fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai, gyvybei.

Paminėtina tai, – pridūrė A.Jakavonienė, – kad nustačius, jog vaikas negali gyventi su tėvais ir kreipiantis į teismą dėl vaiko apsaugojimo, valstybė garantuos tėvams nemokamą advokato pagalbą.

„Tie pokyčiai yra nukreipti į vaiko išsaugojimą šeimoje, pagalbos ir šeimos stiprinimą“, – 15min teigė Tarnybos vadovė.

Atnaujintame įstatyme numatyta aiški atsakomybė už žinomai melagingus pranešimus. Nors ši nuostata visuomenėje susilaukė nemažai kritikos, verta prisiminti, kad administracinė atsakomybė tokiais atvejais buvo taikoma ir iki šiol. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė pabrėžė, kad nepasitvirtinęs pranešimas nebus laikomas melagingu, todėl nerimauti, kad visuomenė rečiau praneš apie galimus vaiko teisių pažeidimus, nėra jokio pagrindo.

Be kita ko, pokyčių iniciatoriai patikslino psichologinio smurto ir nepriežiūros sąvokas. Psichologinis smurtas, kaip ir anksčiau, įeina į smurto sąvoką, bet patikslinta, kad juo nelaikomas tinkamas ir pagrįstas vaiko žinių bei gebėjimų vertinimas, bei kiti vaiko normalios raidos vystymuisi įvertinti skirti veiksmai. Taip pat paaiškinama, kad skurdas, dėl objektyvių priežasčių, negali būti laikomas nepriežiūra.

Vaiko teisių specialistams – griežtesni reikalavimai

Nuo sausio mėnesio griežtesni reikalavimai bus keliami vaiko teisių specialistams. Šio darbo negalės dirbti nesunkius ar apysunkius nusikaltimus atlikę asmenys, taip pat tie, kurių teisės vaikų atžvilgiu buvo ar yra apribotos. Be to, Tarnybos darbuotojams bus taikomas nepriekaištingos reputacijos kriterijus.

15min studijoje apsilankiusi A.Jakavonienė, paklausta, ar Tarnyba pasiruošusi artėjantiems pokyčiams atsakė teigiamai ir visuomenę ragino nelikti abejinga, pranešti pastebėjus galimus vaikų teisių pažeidimus ar smurtą šeimose.

Smurtas artimoje aplinkoje yra netoleruotinas ir mes visi, kaip visuomenė, neturime būti abejingi tokiems veiksniams.

„Smurtas artimoje aplinkoje yra netoleruotinas ir mes visi, kaip visuomenė, neturime būti abejingi tokiems veiksniams. Visais atvejais, kai šeimoje auga vaikai, raginame pranešti ir vaiko teisių apsaugos specialistai vertins vaiko situaciją toje šeimoje. Mes kreipiamės tokiais atvejais į ikiteisminio tyrimo institucijas, nes smurtas artimoje aplinkoje yra nusikalstama veika, o vaikas, net tas, kuris nepatiria tiesiogiai smurto, bet yra liudininkas arba gyvena aplinkoje, kurioje yra smurtaujama, taip pat labai nukenčia ir yra pripažįstamas kaip asmuo, patyręs smurtą“, – kalbėjo A.Jakavonienė.

Inicijuotas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

07:05
00:51
01:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min