TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

A.Sacharukas Konstitucinio Teismo posėdyje dėl apkaltos: už kolegas balsuoja ir Seimo pirmininkė, ir premjeras

Aleksandras Sacharukas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Aleksandras Sacharukas
Šaltinis: 15min
0
A A

Krikščionių partijos frakcijos narys Aleksandras Sacharukas Konstituciniame Teisme (KT) tvirtino balsavęs kolegos Lino Karaliaus parlamentaro kortele, nes taip elgiasi ir kiti Seimo nariai. KT trečiadienį pradėjo nagrinėti galimybę skelbti jam apkaltą dėl šių veiksmų.

Seimas kreipėsi į KT prašydamas įvertinti, ar A.Sacharukas nesulaužė Seimo nario priesaikos ir nepažeidė Konstitucijos, kai naudodamasis į užsienį išvykusio Lino Karaliaus Seimo nario pažymėjimu 11 kartų sąmoningai balsavo už jį  parlamento plenarinių posėdžių metu, kai šis atostogavo Pietryčių Azijoje. Taip pat klausiama, ar A.Sacharukas nusižengė aiškindamas aplinkybes, kuriomis balsavo už L.Karalių. Politikas viešumoje esą aiškino, kad darė tai pirmą kartą ir nežinodamas. Tuo tarpu komisijos duomenis rodo, kad A.Sacharukas jau keliasdešimt kartų buvo balsavęs svetima kortele.

Parlamentui atstovaujantis Seimo narys Vytenis Povilas Andriukaitis KT akcentavo, kad Konstitucija gina Seimo nario mandatą ir vienasmeniškumo principą – parlamentaras gali balsuoti tik naudodamasis savo mandatu.

„Pagal Konstituciją mandatas yra griežtai individualus. Vadinasi, Seimo narys turi teisę, pareigą balsuoti tik pats, asmeniškai“, – tvirtino V.P.Andriukaitis. Anot jo, „draudimas galioja ir į kitą pusę“ – parlamentarai neturi teisės ne tik leisti kitiems naudotis savo mandatu, bet ir patys balsuodami naudotis svetimu mandatu.

A.Sacharukas KT posėdyje pripažino, kad padarė pažeidimą balsuodamas kito parlamentaro kortele, tačiau tvirtino, jog ši praktika paplitusi Seime. Pasak jo, taip elgiasi net Seimo pirmininkė ir premjeras: „Kai kiekvieną dieną matai, kaip balsuoja už kitus Seimo narius <...> ir aukščiausi vadovai, Seimo pirmininkė, premjeras.“  Esą jeigu kas nors pastebi kolegą, darantį šį pažeidimą, jie dažniausiai tik perspėjami taip nesielgti.

Pagal Konstituciją mandatas yra griežtai individualus. Vadinasi, Seimo narys turi teisę, pareigą balsuoti tik pats, asmeniškai, – tvirtino V.P.Andriukaitis.Krikščionis aiškino, kad tvirtindamas, jog taip pasielgė pirmą kartą, turėjo omenyje, kad minėtu atveju pirmą kartą sužinojo, jog galima dviem skirtingomis kortelėmis balsuoti iš vienos Seimo nario vietos. Jis tvirtino taip pasielgęs netyčia, nes tiesiog nešiojosi ir savo, ir L.Karaliaus kortelę kišenėje, o jos atrodo identiškos.

A.Sacharuko advokatas Vygantas Barkauskas ragino KT nutraukti apkaltos svarstymą dėl pirmo kaltinimo – balsavimo kito parlamentaro kortele. Esą gynyba pripažįsta, kad elgesys buvo neteisėtas, tačiau mano, jog nusižengimas negali būti traktuojamas kaip šiurkštus Konstitucijos pažeidimas. O antras kaltinimas – dėl melavimo  viešojoje erdvėje – nevertas dėmesio. Advokato teigimu, įstatymai numato, kad visas apkaltos procesas turi būti nešališkas, tačiau specialioji Seimo komisija, tyrusi apkaltos A.Sacharuko galimybę, esą negalėjo būti objektyvi, mat joje buvo daug parlamentarų, pasirašiusių Seimo grupės kreipimąsi, siūlantį pradėti tyrimą, ar krikščionis nusipelnė apkaltos. „Specialiojoje tyrimo komisijoje buvo 8 apkaltos iniciatoriai“, – sakė V.Barkauskas.

Apkaltos procesas perkeltas į Konstitucinį Teismą

Trečiadienį ryte KT prasidėjo viešas posėdis, kuriame teisėjai ėmė nagrinėti Seimo kreipimąsi dėl apkaltų parlamento Krikščionių partijos nariams L.Karaliui ir A.Sacharukui.

Seimo atstovai KT – Seimo nariai Vytenis Povilas Andriukaitis ir Kęstutis Masiulis, Seimo kanceliarijos Teisės departamento Valstybinės teisės skyriaus vyresnieji patarėjai Edvinas Mušinskis bei Pranas Žukauskas. Trečiadienį posėdyje dėl pateisinamos priežasties – komandiruotės į Vokietiją – negalėjo dalyvauti K.Masiulis, kuris pavasarį vadovavo Seimo laikinosioms komisijoms, rekomendavusioms Seimui kreiptis dėl minėtų krikščionių veiksmų į KT. Tačiau politiko nedalyvavimas nesutrukdė prasidėti posėdžiui.

Į KT posėdį atvyko Seimo nariai A.Sacharukas, L.Karalius ir jų advokatai Vygantas Barkauskas ir Saulius Žentelis.

Seimas gegužę kreipėsi į KT prašydamas atsakyti, ar Seimo narių A.Sacharuko ir L.Karaliaus veiksmai neprieštarauja Konstitucijai ir nėra parlamentarų priesaikos sulaužymas.

Iš L.Karaliaus mandatą norima atimti už tai, kad šių metų pradžioje, užuot dirbęs pratęstoje Seimo rudens sesijoje, niekam oficialiai nepranešęs, atostogavo egzotiškose šalyse, sakė netiesą, sudarė galimybę pasinaudoti jo mandatu, taip pat galimai netinkamai naudojosi Seimo nariams išduodamu diplomatiniu pasu. A.Sacharukas tuo metu per Seimo posėdžius 11-a kartų neteisėtai balsavo L.Karaliaus kortele ir, anot apkaltos galimybę tyrusios komisijos, melu dangstė savo nusižengimą. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min