Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2018 08 22

A.Širinskienė dėl galbūt supainiotų interesų skundžia G.Landsbergį etikos sargams

„Valstietė“, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, trečiadienį pranešė besikreipianti į Seimo etikos ir procedūrų komisiją su prašymu atlikti tyrimą dėl konservatoriaus Gabrieliaus Landsbergio privačių interesų – esą jis aktyviai dalyvavo svarstant bei priimant teisės aktus, turinčius jo šeimos verslui tiesioginį poveikį, veikiančius konkurencinę aplinką, kurioje yra vystomas Landsbergių verslas.
Agnė Širinskienė
Agnė Širinskienė / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

„G.Landsbergio sutuoktinė Austėja Landsbergienė valdo UAB „Karalienės Mortos mokykla“ akcijas, yra šio mokyklų tinklo direktorė. Be to, G.Landsbergis, kaip pats yra viešai pripažinęs, naudoja iš žmonos verslo gaunamus dividendus ir už juos savo vardu šių metų gegužės mėn. įsigijo investicinio fondo „SEB Modern Growth Fund“ vertybinių popierių už beveik milijoną eurų“, – rašoma pranešime žiniasklaidai, kurį išplatino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) komunikacijos vadovas Liutauras Ulevičius.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Liutauras Ulevičius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Liutauras Ulevičius

Anot A.Širinskienės, minėtos aplinkybės esą patvirtina, kad Seimo narys G.Landsbergis „turi privatų turtinį interesą švietimo srityje, o jo šeima ir asmeniškai jis pats yra suinteresuoti, kad vystomas švietimo verslas ir toliau išliktų ypač pelningas: UAB „Vaikystės sodas“ 2017 metais pelnas prieš apmokestinimą sudarė 674 560 eurų, UAB „Karalienės Mortos mokykla“ – 780 533 eurų.“

A.Širinskienė: konservatorių frakcija tapo G.Landsbergio verslo įkaitu

„Matant tokias verslo apimtis, nestebina, kad G.Landsbergis ir jo verslo įkaitu tapusi konservatorių frakcija visomis išgalėmis priešinosi etatiniam mokytojų apmokėjimui, kuris leidžia padidinti viešajame sektoriuje dirbančių mokytojų atlyginimus. Neišvengiama, kad didėjant atlyginimams viešajame sektoriuje, tektų didinti ir privačiose Landsbergių mokyklose mokamus atlyginimus, o tai mažintų iš verslo gaunamą pelną. Juk tarp mokyklų, ypač miestuose, yra konkurencija dėl mokytojų įdarbinimo“, – dėsto Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

Trečiadienį socialiniame tinkle „Facebook“ ji plačiau išdėstė savo poziciją.

„Užteko tik paklausti, iš kur pas G.Landsbergį beveik milijonas eurų investicijoms, man iš karto buvo pasiūlyta žiūrėti savo reikalų – ar viską teisingai daro Ramūnas Karbauskis. Tarsi tai turėtų uždengti žinią, kad VTEK pradėjo tyrimą dėl G.Landsbergio verslo nedeklaravimo, o žmonos verslas generuoja neįtikėtinus pelnus“, – rašo parlamentarė.

Teigia pažiūrėjusį ir į R.Karbauskį

„Bet, kadangi G.Landsbergis liepė žiūrėti ir į R.Karbauskį, tai pažiūrėjau.

Ir kuo labiau žiūriu, tuo labiau matosi, kaip konservatoriai deda milžiniškas pastangas, kad tik pasėtų abejones rinkimus laimėjusios partijos lyderiu. Opozicija savo melagingomis žiniomis (ar KGB metodais, kaip pripažino pats konservatorių patriarchas) gudriai siekia nukreipti dėmesį nuo sėkmę jų šeimų verslams lėmusių aplinkybių“, – priduria A.Širinskienė.

Ji teigia neabejojanti, kad pelnus kaupti padeda tai, kad „Landsbergiai priklausė sistemai, kurios kūrime patys dalyvavo, ir mokėjo bei tebemoka savo asmeniniams interesams pajungti valstybinę infrastruktūrą“.

„Pavyzdžiui, valstybės įmonei „Lietuvos energija“ priklausantis UAB „NT Valdos“ išgarsėjo nuoma Vilniuje, Gervėčių gatvėje. Prieš išnuomodamas 2013 m. didžiulį pastatą Gervėčių g., valstybinis UAB jį ir suremontavo. Kaune buvo pabandyta pakartoti tą pačią valstybės išnaudojimo schemą – tiesa, to padaryti nepavyko ir savivaldybės bendrovės „Kauno energija“ valdyba atsisakė su A.Landsbergiene pasirašyti miestui nenaudingą 10 metų nuomos už fiksuotą kainą sutartį. Prieš keletą savaičių sužinojome, kaip patalpų gavimui išnaudojama Vilniaus savivaldybė ir net be jokių skrupulų – neįgalieji. Matant sistemingumą, akivaizdu, kad tikriausiai tai ne vienetiniai atvejai“, – rašo A.Širinskienė.

Klausimai dėl nuomojamų patalpų

„Abejonių kyla ir dėl kitų pastatų, kuriuose įsikūrę darželiai, valdymo. Juk net keturių mokyklų (Juozapavičiaus g. 13b, Kaunas; Basanavičiaus g. 24 ir Gervėčių g. 4, Vilnius; K.Donelaičio g. 21, Klaipėda ) ir devynių darželių (V.Krėvės pr. 50, Kaunas; K.Donelaičio g. 19, Klaipėda; Žolyno g. 47, Gervėčių g. 4, S.Batoro g. 36, Konstitucijos pr. 21c, Basanavičiaus g. 24, Gedimino pr. 34 ir Lakūnų g. 24, Vilnius) pastatai nuomojami iš juridinių asmenų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

G.Landsbergi, gal visgi įvardinsite, kurie iš šių juridinių asmenų priklauso valstybei bei savivaldybėms? Paviešinsite sutartis su tais juridiniais asmenimis? Tokiu būdu leistumėte įsitikinti, kad pastatais naudojatės mokėdami rinkos kainą ir valstybė iš tokios nuomos gauna realią finansinę naudą“, – klausimus žeria parlamentarė.

„UAB „Vaikystės sodas“ 2017 metais pelnas prieš apmokestinimą sudarė 674 560 eurų, UAB „Karalienės Mortos mokykla“ – 780 533 eurų, viso – beveik pusantro milijono eurų. Tais pačiais metais, konservatorių nuolat eskaluojamo UAB „Agrokoncernas“ pelnas prieš apmokestinimą sudarė 422 537 eurų, nors jos apyvarta net 14,8 kartų viršija abiejų Landsbergių įmonių apyvartą.

Iš finansinių ataskaitų akivaizdu, kad Landsbergių šeimos UAB pelnams puikiai dirba ir valstybės bei savivaldybių dotacijos bei įvairios subsidijos. Įdomu tai, kad šie valstybinės kilmės šaltiniai Landsbergiams parūpina UAB „Karalienės Mortos mokykla“ pelnui prilygstančią sumą: gautos dotacijos – 538 tūkst, gautos subsidijos – 83 tūkst., UAB gautas pelnas – 780 533 eurų. Keista, ar ne? Gaunami mokinių krepšeliai, užuot sumažinę vaikų mokslo kainas, virsta pelnu ir valstybė, kaip koks aitvaras, neša pinigus? Tiesa, ne vaikus gimdantiems ir jų išsilavinimu besirūpinantiems tėvams, bet Landsbergių šeimai“, – tikina A.Širinskienė.

VTEK ėmėsi tyrimo

Praėjusią savaitę Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) penktadienį pranešė pradėjusi tyrimą dėl G.Landsbergio elgesio – ar jis tinkamai ir laiku deklaravo privačius interesus.

Tyrimą VTEK pradėjo valdančiosios LVŽS narės A.Širinskienės pranešimo pagrindu.

„Pranešime teigiama, kad G.Landsbergis metinėse asmens (šeimos) turto deklaracijose už 2016 m. ir 2017 m. nurodė turintis akcijų, tačiau jo privačių interesų deklaracijoje nėra nurodyta, kokios bendrovės akcijas jis valdo“, – rašyta žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Apie galimai nedeklaruotus privačius G.Landsbergio interesus A.Širinskienė pranešė socialiniame tinkle „Facebook“. Ji taip pat paskelbė kreipusis ir į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT), prašydama įvertinti, „ar G.Landsbergio pirkinys – vertybiniai popieriai už 750 tūkst. eurų – neatskleidžia neteisėto praturtėjimo“.

Teigė besielgiantis pagal įstatymus

Reaguodamas į kreipimusis, G.Lansbergis pranešė, kad gautos pajamos bus deklaruotos kitąmet, ir paragino A.Širinskienę padėti pajamas ir išlaidas deklaruoti LVŽS lyderiui Ramūnui Karbauskiui.

„Viešas asmuo be kitų prievolių turi dar dvi: viena – deklaruoti pajamas už praėjusius metus, tai padaryti reikia einamųjų metų gegužės pirmosios.

Antroji prievolė – deklaruoti sandorius. Tai padaryti reikia per trisdešimt dienų po sandorio sudarymo.

Kaip ir kiekvienais metais, mano šeima būtent taip ir padarė. 2018-05-16 įsigyta SEB Modern growth fondo vienetų už 750 000 eurų. Sandoris deklaruotas 2018-05-30.

Pajamos gautos iš Austėjos verslo daug metų kauptų dividendų. Ryšiai su verslu deklaruoti, o gautos pajamos bus deklaruotos iki kitų metų gegužės pirmosios – taip, kaip reikalauja įstatymas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Austėja Landsbergienė ir Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Austėja Landsbergienė ir Gabrielius Landsbergis

Taip pat norėčiau paraginti Agnę ne tik seilę varvinti ir akutėmis žibinti į Ramūną, bet (jei pavyksta ir tai, ir tai) padėti jam deklaruoti jo pajamas ir išlaidas, dėl ko VTEK ne vieną kartą yra pripažinusi Ramūną pažeidusiu įstatymą“, – socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje dėstė konservatorius.

G.Landsbergio 2017-ųjų turto deklaracijoje rašoma, kad jis turi akcijų už 141 eurą.

Naujienų agentūrai BNS politikas anksčiau teigė, kad čia nurodytos jau bankrutavusio Ūkio banko akcijos, pirktos tada, kai jis nebuvo viešas asmuo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius