Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

A.Ūso laiške – mintys apie kančią ir mirtį

TV laidos „Valanda su Rūta“ akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / TV laidos „Valanda su Rūta“ akimirka
Šaltinis: 15min
0
A A

Sekmadienį miręs Andrius Ūsas, kuris buvo įtariamasis vadinamojoje Kauno pedofilijos byloje, anksčiau kreipėsi į Žurnalistų sąjungos pirmininką Dainių Radzevičių.

Kaip savo tinklaraštyje internete atskleidžia D.Radzevičius, pirmą kartą dėl šios bylos A.Ūsas į jį kreipėsi šįmet kovo mėnesį. „Jo rūpestis – žiniasklaidoje skleidžiama informacija ir galimi žurnalistų etikos pažeidimai. Pasikalbėjome“, – rašo D.Radzevičius.

Žurnalistų sąjungos pirmininkas teigia, jog gegužės mėnesį iš A.Ūso gavo ir elektroninį laišką. „Jame, be kita ko, buvo ir tokių pamąstymų, kurie beveik lemtingai sutapo su jo mirties aplinkybėmis. Nežinau kodėl, bet manau, jog verta šiomis A. Ūso mintimis pasidalinti ir su kitais“, – rašo D.Radzevičius.

Toliau tinklaraštyje pateikiama citata iš A.Ūso el. laiško: „Išsukus iš seno, pažįstamo, gerai praminto tako, daug kas prasideda iš naujo. Iškils sunkumų, kurių nė nesapnavai, kartais apniks abejonės ir baimė, – bet bus ir nuostabių akimirkų. Posūkis kelyje – ir pasaulis atsidurs prie tavo kojų, kitas – ir teks brautis per miškais apaugusį tarpeklį. Tavo kelyje pasitaikys tai, ko nesi nei regėjęs, nei ragavęs, nei uostęs, nei lietęs. Tai bus tavo paties pasirinktas kelias. Tavo laimė, tavo gyvenimas.“

Žmogaus gyvenimas be tragedijos negali būti gražus, – E.Hemingvėjų laiške cituoja A.Ūsas.D.Radzevičius pastebi, jog iš laiško akivaizdu, kad A.Ūsui gyvenime teko daug patirti. Be to, laiške A.Ūsas cituoja garsių žmonių mintis apie kančią. Jas tinklaraštyje paviešino ir D.Radzevičius:

„Jei gyvenimas apskritai turi prasmę, tai prasmę privalo turėti ir kančia. Juk kančia irgi yra gyvenimo dalis – kaip ir likimas, ir mirtis. Tik kančia ir mirtis paverčia žmogaus būtį visuma (B.Franklinas).

Žmogaus gyvenimas be tragedijos negali būti gražus (E.Hemingvėjus).“

Kreipėsi dėl žurnalistų darbo

D.Radzevičius teigė, jog likusioje laiško dalyje buvo rašomi „smulkūs, asmeniški dalykai“, kurie neturi viešojo intereso. „Tai buvo man asmeniškai siųstas laiškas, šiuo atveju aš tik pacitavau tas dalis, kurios nesusijusios su asmeniškumais ar kai kuriomis aplinkybėmis, kurių, matyt, nesinorėtų turbūt ir jam pačiam viešinti. O tą dalį, kuri tikrai, mano galva, nekeltų jokių papildomų problemų nei gyvam, nei mirusiam žmogui, tai aš paviešinau“, – naujienų portalui 15min.lt teigė D.Radzevičius.

Anot Žurnalistų sąjungos pirmininko, A.Ūsas į jį buvo kreipęsis dėl kelių konkrečių televizijų laidų bei tendencingų publikacijų, kuriose buvo atskleidžiamos įvairios detalės, spekuliuojama ir pan.

„Paprastai kalbant, dėl atskirų žiniasklaidos priemonių arba žurnalistų etikos. Jis tiesiog informavo apie tą situaciją, klausė, ar Žurnalistų sąjunga gali kokių nors papildomų priemonių imtis šalia to, kad jis teisinėmis priemonėmis bando su tais reiškiniais kovoti. Tiesiog pasakė daugmaž, kurie žurnalistai, kokios žiniasklaidos priemonės, jo nuomone, yra tendencingos jo atžvilgiu. Bent jau Žurnalistų sąjungos atstovų tikrai nebuvo tarp jo išvardintų žurnalistų. Dar jis kreipėsi su prašymu, ar būtų galima kažkokiu būdu – moraliniu autoritetu ar kažkuo kitu – sustabdyti kai kuriuos kolegas nuo tų spekuliacijų faktais arba aplinkybėmis, kurios galėjo atsisukti ne tik prieš jį, bet ir prieš jo šeimą, nes jis ir vaikų turi, ir taip toliau“, – kalbėjo D.Radzevičius.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Jo nuomone, bent dalyje minimų publikacijų ar laidų būta ne tik etikos, bet ir įstatymų pažeidimų. Visgi, D.Radzevičiaus teigimu, didžioji dalis žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių nušviesdami šią temą elgėsi solidžiai. Tai, jog ši byla virto „istorija numeris vienas“, anot jo, nėra blogybė. „Nes jei istorija domina visuomenę, tai žiniasklaida turi teisę kalbėti apie tai, tačiau klausimas, kaip tai daroma – ar abi pusės išklausomos, ar nebuvo ikiteisminio tyrimo medžiaga paviešinama vien dėl to, kad būtų  patenkintas auditorijos smalsumas. Tokių apraiškų buvo. Nors tų kanalų nebuvo labai daug, bet aišku jie buvo labai paveikūs, nes tai buvo didelės komercinės televizijos (...) ir atskiros jų laidos, kurios turėjo labai aiškias pozicijas „už“ arba „prieš“ kurią nors suinteresuotą pusę toje byloje“, – teigė D.Radzevičius.

Jis priminė, jog anksčiau buvo išplatinęs viešą kreipimąsi į žiniasklaidos darbuotojus, ragindamas nespekuliuoti šia jautria tema.

Neišnagrinėtas vienas skundas

Žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė 15min.lt teigė, jog A.Ūsas į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą dėl galimų žurnalistų pažeidimų kreipėsi tris kartus. Du jo skundai buvo atmesti kaip nepagrįsti, dar vienas kol kas nebaigtas tirti. Visi jo kreipimaisi buvo susiję su LNK televizijos laidomis. Anot Z.Zamžickienės, ar trečiojo skundo tyrimas bus tęsiamas, dabar priklausys nuo A.Ūso artimųjų. „Daug laidų, viskas, kas buvo susiję... Labai daug mums reikia įrašų, labai sudėtingas tas skundo tyrimas. Tai dabar žiūrėsime, kaip elgtis pareiškėjui mirus, ar giminės norės, ar ne, kad mes tirtume“, – sakė Z.Zamžickienė.

Pasak inspektorės, kol kas iš dalies patenkintas vienintelis skundas, susijęs su vadinamąja Kauno pedofilijos byla. „J.Furmanavičiaus mamos buvo skundas pripažintas iš dalies pagrįstu“, – sakė ji, ir pridūrė, jog šis skundas susijęs su laida „Akistata“.

„Dėl laikraščių, dėl interneto portalų mes skundų negavome, tačiau patys tikrinome. Internetą mes labai nuodugniai prižiūrėjome, sekėme, kad išimtų informaciją, kai buvo įdėtos mirusio Kedžio nuotraukos... Spaudą taip pat žiūrėjome dėl nepilnamečių apsaugos įstatymo. Su spauda irgi bendravome tais klausimais. Bet skundų dėl spaudos neturėjome“, – sakė Z.Zamžickienė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min