Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 27d. 16:56

A.Veryga pareiškė, kad daugiau laisvės norėjęs Vilnius gavo daugiau koronaviruso, R.Šimašius – kad savivaldybė tik kareiviai

Mobilusis koronaviruso patikros punktas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Mobilusis koronaviruso patikros punktas

Trečiadienį Vilniuje, kaip ir dar 7 savivaldybėse, įvedamas vietinis karantinas. Vyriausybė nusprendė tokiu būdu mėginti pažaboti sparčiai plintantį koronavirusą. Vilniaus meras Remigijus Šimašius pritaria, kad esant dabartiniam užsikrėtimo lygiui karantinas jau neišvengiamas, tačiau klausia – ar tikrai antrai bangai buvo tinkamai pasiruošta? Aurelijus Veryga atkerta, kad tai politinis klausimas.

Pagal Vyriausybės pirmadienį priimtą nutarimą, vietinis karantinas šiuo metu paskelbtas Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kauno miesto, Kelmės rajono, Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Šilalės rajono, Širvintų rajono, Švenčionių rajono, Telšių rajono, Trakų rajono, Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono savivaldybių teritorijose.

Vietinis karantinas reiškia, kad šiose savivaldybėse teks laikytis ne tik visoje šalyje galiojančių ribojimų, bet ir papildomų. Tarkim, kaukes reikės dėvėti visose viešosiose vietose (tiek atvirose, tiek uždarose). Išimtis, kas gali kaukes nusiimti, rasite čia.

Taip pat bus ribojami kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigose paslaugų gavėjų ir kitų lankytojų srautas. Galios irgi kiti ribojimai, juos skaitykite čia.

Pajėgų trūkumas privedė

R.Šimašius, kalbėdamas su 15min, sakė, kad yra logiška, jog esant tokiems užsikrėtimų skaičiams yra įvedamas karantinas.

„Galima čia samprotauti, kad to buvo galima išvengti, jeigu būtų laiku pasiruošta ir su židiniais dorojamasi, nes akivaizdu, kad pajėgumų trūkumas Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC) ir privedė prie šios situacijos. O dabar kalbant apie Vyriausybės sprendimus, tai mes kaip savivaldybė puikiai suprantame, kad Vyriausybė diriguoja, o mes kaip kareiviai turime vykdyti ir vykdysime, tai yra logiška“, – sakė meras.

Mes kaip savivaldybė puikiai suprantame, kad Vyriausybė diriguoja, o mes kaip kareiviai turime vykdyti ir vykdysime, tai yra logiška.

Jo teigimu, keisis dėl šito sprendimo daug kas mieste: viešose vietose svarbus kaukių dėvėjimas, būriavimosi apribojimai, atstumo laikymasis visur.

„Daug tų taisyklių įvedama. Daug klaustukų kyla įvairių, nelogiškumų visokių“, – kalbėjo meras, kviesdamas atsakymų ieškoti ir puslapyje karantinas.lt, pripažindamas, kad ten kai ko gali ir pritrūkti, nes dėl darželių, mokyklų ir pačiai savivaldybei trūksta atsakymų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Turėjo pasiruošti

Vis dėto meras tikina, kad stengiamasi nepagrįstai nevaržyti gyvenimo. Paklaustas, ar matytų būdų, kuriuos galbūt praleido SAM ar NVSC, R.Šimašius įvardijo COVID-19 židinių valdymą, nors esą jau netrukus tai greičiausia nebebus aktualu.

„Tik priminsiu, ką kalbėjome dar pavasarį, kai buvo drastiškos karantino priemonės, kokių dabar gal nereikia, tai labai aiškiai formulavome ir mes, ir kiti, kad karantinas reikalingas, nes žmoniją šis virusas užkliuvo nepasiruošus, netikėtai. Iš visų šalių aš sakyčiau, gal tik Suomija buvo pasiruošusi gerai, visi kiti ne. Natūralu, kad neturėjome laiko pasiruošti. O dabar praėjo daugiau nei pusė metų, klausimas, ar tą laiką išnaudojome.

Akivaizdu, kad „Barbora“ sugebėjo per savaitę papildomai 500 žmonių įdarbinti, kad užtikrintų prekių tiekimą, o NVSC nesugebėjo pakankamai pajėgų padidinti. Todėl galbūt užsikrėtę žmonės nebuvo laiku informuoti, nežinojo, kad turi saugotis. Kontrolės, kad saugomasi, programėlės irgi neveikė. Dėl to mes priėjome prie to, kad dabar turime daugybę židinių ir nebegalime jų suvaldyti, tenka imtis visa apimančių priemonių.“

Akivaizdu, kad „Barbora“ sugebėjo per savaitę papildomai 500 žmonių įdarbinti, kad užtikrintų prekių tiekimą, o NVSC nesugebėjo pakankamai pajėgų padidinti.

R.Šimašius tikino, kad dabar kalbėti apie tuos namus darbus būtina todėl, jog įėjus į šitą bangą reikės iš jos ir išeiti, nes antrajai bangai pradėjus slūgti reikės valdyti atskirus židinius. „Todėl pagrindinis dalykas turėtų būti vadybiniai pokyčiai NVSC, rimtas vadybinis pokytis SAM, kuris natūraliai greičiausia įvyks, ir technologinis duomenų naudojimas – būtent NVSC ir SAM pusėje. Visos kitos priemonės yra adekvačios, logiškos, tik klausimas, kurią ir kada taikyti“, – kalbėjo meras.

Jis minėjo, kad masiniai renginiai tebevyksta, o štai vaikų treniruotės draudžiamos. Tačiau meras labai kritikuoti to nebenorėjo, pabrėždamas, kad nelogiškumų gal ir esama, juos reikėtų taisyti, bet situacija esanti per daug rimta, kad priemonių nebūtų imamasi.

Kaltina ieškant būdų apeiti reikalavimus

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vis dėlto mero kritiką linkęs vadinti politikavimu: „Tai yra savivaldybė, kuri nuolat ieško būdų, kaip apeiti reikalavimus ir rekomendacijas ir vėliau, pamačius, kad situacija yra bloga, puola kaltinti ministerija dėl neva tai neatsekamų kontaktų ir panašių dalykų.

Kaip norėjome, taip ir turime – norėjome laisvės, gal perfrazuojant kai kuriuos politikus, daugiau fylingo, dabar turime daugiau koronaviruso.

Aš puikiai atsimenu administracijos direktoriaus pasisakymus, kad nereikia čia nieko riboti, reikia labai preciziškai taikyti priemones. Turime daba rezultatą tų, kabutėse, precizinių priemonių.“

Jis pasidalijo patirtimi, ką esą mato anksti ryte važiuodamas į darbą (SAM pastatas yra ties Vilniaus ir Islandijos g. sankirta, kur verda itin aktyvus naktinis gyvenimas – red. past.).

„Aš puikiai matydavau, kas vyksta šalia naktinių klubų, kur žmonės skirstydavosi. Jokios aliuzijos į nustatytus reikalavimus nebuvo ir negalėjo būti. Taip, kaip žmonės ten elgdavosi, keista būtų, jeigu situacija Vilniuje nebūtų pablogėjusi. Kaip norėjome, taip ir turime – norėjome laisvės, gal perfrazuojant kai kuriuos politikus, daugiau feelingo, dabar turime daugiau koronaviruso“, – ironizavo ministras.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Vilniaus savivaldybės administracijos darbas karantino metu iš esmės nesikeis, nes visą šį laiką nuo pandemijos pradžios daugiausia dirba nuotoliniu būdu. Tai pasiteisino, tvirtina R.Šimašius, nes nors savivaldybėje nustatyti bent du susirgimo atvejai (vienas – vicemerė Edita Tamošiūnaitė), tačiau plačiau liga neišplito.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min