Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 10d. 12:25 , Atnaujinta: 2020 rugsėjo 10d. 14:12

A.Veryga rado kur panaudoti greituosius testus? Tirs Vyriausybės kanceliarijos darbuotojus, statutinius pareigūnus

Testai, gaminami Pietų Korėjoje
„Scanpix“/AP nuotr. / Testai, gaminami Pietų Korėjoje

Kritiką dėl brangiai nusipirktų ir beveik nenaudojamų greitųjų COVID-19 testų, kurių pirkimą tiria Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, išklausęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, regis, toliau ieško, kur galėtų juos panaudoti. Serologiniais testais nuspręsta testuoti statutinius pareigūnus, Vyriausybės kanceliarijos darbuotojus bei žmones, dirbančius įstaigose prie Žemės ūkio ministerijos. Taip pat bus testuojami vaiko teisių apsaugos specialistai. Anksčiau A.Veryga buvo nurodęs šiais testais tirti mokytojus.

Specialiaisiais liudytojais Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atliekamame greitųjų testų įsigijimo tyrime apklausti premjero Sauliaus Skvernelio komandos nariai – Vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas bei patarėjas Jonas Kairys, artimiausiu metu gali būti testuojami tais pačiais testais.

Žinoma – jei tik to norės.

Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga neseniai pasirašė įsakymą, kuriuo Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL) pavedė organizuoti norinčiųjų išsitirti greitaisiais COVID-19 testais Vyriausybės kanceliarijos darbuotojų ištyrimą.

Prieš porą dienų A.Verygos sprendimu Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centrui buvo pavesta organizuoti statutinių įstaigų ir Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnų ištyrimą greitaisiais serologiniais testais.

Trečiadienį A.Veryga, kaip operacijų vadovas, pasirašė dar vieną sprendimą, kuriuo organizuojamas visos eilės įstaigų prie ŽŪM darbuotojų ištyrimas.

Šiais tyrimais, jei tik bus noro, galės išsitirti Nacionalinės mokėjimo agentūros, Nacionalinės žemės tarnybos, Valstybinės augalininkystės tarnybos darbuotojai. Pirmenybė teikiama tiems, kurie vyksta į iškvietimus.

Bus tiriami minėtų įstaigų Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus ir Utenos skyrių darbuotojai. Tiesa, jiems skiriamų testų kiekis nėra įspūdingas, nuo 125 iki 25.

Organizuoti ištyrimą jis pavedė savivaldybių administracijų direktoriams.

Kiek anksčiau A.Veryga priėmė sprendimą greitaisiais testais ištirti Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojus.

Rinkosi turinčius daugiausiai kontaktų

Pagal ką ministras atsirinko, kam testuotis, o kam ne?

„Pirmiausia žiūrima ten, kur daug kontaktų, ir kur tikėtina, kad žmonės galėjo susidurti su užsikrėtusiais – mokytojai, pareigūnai, kai kurių tarnybų darbuotojai. Bet yra iniciatyvų, kurios ateina iš ministerijų, tiek ŽŪM, tiek SADM“, – sakė jis.

Anot ministro, dėl tyrimų yra kreipusis ir Kultūros ministerija.

„Stengiamasi tirti grupes asmenų, kurios turi didelį kontaktų skaičių. Kalbėta su verslais apie galimybę testuoti parduotuvių darbuotojus, vaistininkus. Kad turėtume momentinę fotografiją, kokią padėtį turime šiandien, kad būtų galima vertinti, kaip keičiasi situacija ir atitinkamai į ją reaguoti“, – komentavo A.Veryga.

Anot jo, kartais pasitaiko, kad esant teigiamam greitajam testui, žmogus vis dar serga ir platina ligą.

Tačiau testavimas greitaisiais testais yra ne tam, anot jo, kad būtų nustatyti sergantieji, o siekiant įvertinti prasirgimą.

„Žiūrimos tos grupės, kuriose daug kontaktų. O vėliau tuos testus pakartojant bus galima stebėti pokyčius“, – ketvirtadienio spaudos konferencijoje kalbėjo jis.

Testų nusipirkome virš pusės milijono

Prieš tai sveikatos apsaugos ministrui buvo priekaištaujama, kad Lietuva prisipirko milžinišką kiekį greitųjų testų, bet jų beveik nenaudoja.

Taip pat daug kritikos sulaukė nurodymas greitaisiais testais tirti šalies mokytojus. Iš pradžių A.Veryga tvirtino, kad tirtis mokytojai galės savanoriškai, tačiau šią savaitę jau ėmė piktintis, kad kai kurios savivaldybės testų neima ir tirti pedagogų neketina.

Serologiniai testai parodo, ar žmogus buvo užsikrėtęs koronavirusu, nes matuoja susidariusius antikūnus.

Pagal A.Verygos nustatytą tvarką, žmogus, kurio serologinis tyrimas – teigiamas, turi būti ištiriamas molekuliniu testu, rodančiu, ar žmogus serga šiuo metu.

FNTT atlieka greitųjų testų įsigijimo aplinkybių tyrimą.

LRT Tyrimų skyrius anksčiau yra skelbęs, kad L.Savickas premjero S.Skvernelio nurodymu davė tiesioginį pavedimą skubiai pradėti greitųjų testų pirkimą kovo mėnesį.

BNS primena, kad iš viso FNTT tyrime įtarimai pareikšti šešiems asmenims, tarp įtariamųjų – testus tiekusios įmonės „Profarma“ atstovai, tuometinė sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė, Vilniaus miesto tarybos narys, bendrovės „Bona diagnosis“ vadovas Redas Laukys.

Tyrimo duomenimis, sudarydama 6 mln. eurų vertės sutartį dėl greitųjų COVID-19 viruso nustatymo testų pirkimo, įmonė galimai klastojo dokumentus ir pirkėjui pateikė melagingus duomenis apie greitųjų testų gamintoją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min