Dabar populiaru
Sportas gyvai
Publikuota: 2020 lapkričio 26d. 09:45

A.Veryga Seimo valdybai: net su skafandrais atėję balsuoti žmonės gali užkrėsti kitus

Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Aurelijus Veryga

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ketvirtadienį ryte nuotoliniu būdu dalyvavo Seimo valdybos posėdyje. Jis atsisakė pateikti rekomendacijas, kaip Seimui užtikrinti saugias sąlygas parlamentarams dirbti ir atlikti savo konstitucines pareigas koronaviruso pandemijos metu. Ministras aiškino, kad Seimo narių negalima įtraukti į profesijų sąrašą, kurioms izoliacija neprivaloma, tačiau patikino, kad kitą savaitę bus parengta tvarka, kad izoliuotis nebeturėtų persirgusieji COVID-19.

Posėdį galite stebėti čia:

VIDEO: 2020-11-26 Seimo valdybos posėdis

Dar savaitės pradžioje Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą prašydama pateikti taisykles, kaip turėtų dirbti Seimas koronaviruso pandemijos metu, kad Seimo nariai galėtų išlikti saugūs, bet kartu ir vykdyti savo konstitucines pareigas.

„Kokios yra papildomos priemonės, kurios leistų Seimo nariams konstitucinę pareigą atlikti pilna apimtimi? Apie Seimo uždarymą, ilgas pertraukas mes rimtai kalbėti negalime“, – teigė Seimo pirmininkė.

Taip pat V.Čmilytė-Nielsen prašė paaiškinti pakitusių izoliavimosi taisyklių logiką, kai trumpinti izoliaciją galima ministrams, Seimo pirmininkui ir jo pavaduotojams, tačiau ne Seimo nariams.

„Sąrašas yra labai ilgas, bet gal jūs galite pakomentuoti, kuo skiriasi diplomatų funkcijos nuo Seimo narių ir kodėl vienų svarba iškeliama aukščiau kitų?“ – klausė ji.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Seimo pirmininkės pavaduotojas Paulius Saudargas pridūrė, kad izoliuotis neprivaloma daugybės profesijų atstovams, net žvejams, tačiau Seimo nariams galimybių atlikti konstitucines pareigas neieškoma.

Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga aiškino, kad nėra kito pasiūlymo, kaip daryti pertraukas Seimo darbe arba pačiai Seimo vadovybei nustatyti galimybę išdalinti parlamentarus grupėmis po skirtingas patalpas.

„Problema išlieka posėdžiai, bet čia Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ne ką tepadės“, – sakė jis ir tikino, kad be Statuto pakeitimo nuotolinio darbo įvesti Seime nepavyks.

Ministro teigimu, nesiizoliuoti leidžiama tik tų profesijų atstovams, kurie darbe kontaktų neturi.

„Profesijas, kurias paminėjote, tai reikia suprasti, kad tai yra žmonės, kurie gali beveik be kontakto atvykti į savo darbo vietą. Tai vienetiniai žmonės, be kurių negalėtų sistema funkcionuoti. Jie gali eiti į darbą, bet negali eiti į jokias parduotuves, vaikštinėti. Jei Seimas galėtų turėti tokį izoliuotą darbą, kai parlamentaras su niekuo nesusiduria, tačiau ar realizuosime kontakto nebuvimą? Jei įmanoma, galima apie tai kalbėti“, – sakė A.Veryga.

Seimo pirmininkės pavaduotojas P.Saudargas teiravosi, kad galbūt balsuoti parlamentarai galėtų atvykti tik trumpam, pavyzdžiui, dėvėdami „skafandrus“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Paulius Saudargas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Paulius Saudargas

„Vaikščioti su skafandrais galima, bet tada reiks pravesti mokymus, kaip jį saugiai apsirengti, nusirengti. Supraskime, kad mes neleidžiame net medikų užsikrėtusių su jokiu skafandru eiti, nes yra aiškiai pasakyta, kad nėra galimybės užtikrinti saugumo, kad net ir būdamas su priemonėmis, neužkrės“, – aiškino A.Veryga.

V.Čmilytė-Nielsen patikino, kad kalbama ne apie sergančius, o apie priverstinėje saviizoliacijoje esančius asmenis.

Pasak ministro, kone vienintelis kelias Seime užtikrinti saugumą, tai Statuto pataisos, leisiančios užtikrinti nuotolinį darbą.

Taip pat Seimo pirmininkė ministro teiravosi, kodėl daugelyje šalių persirgusiems asmenims tris mėnesius saviizoliuotis nebereikia, tačiau Lietuvoje reikia.

„Ar Lietuvoje yra pripažįstamas imunitetas, ar galioja kažkokios kitos specialios taisyklės?“ – klausė V.Čmilytė-Nielsen.

Ministras tikino, kad ši tvarka bus parengta jau kitą savaitę.

Taip pat NVSC Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė Seimo valdybai paaiškino, kaip šią savaitę kilo nesusipratimas, kai buvo pranešta apie būtinybę izoliuotis trims parlamentarams, kuriems iš tiesų izoliuotis nereikėjo.

„Labai apgailestaujame, bet čia buvo klaida, jokios politikos, mes tame niekada nedalyvavome ir nedalyvausime“, – sakė R.Lingienė.

Pasak jos, tiesiog įvyko nesusipratimas, nes Seimo kanceliarija tuos asmenis įvertino kaip kontaktą turėjusius, o NVSC specialistai neturėjo laiko įvertinti kontakto rizikos, nes protrūkių kontrole nebeužsiima. Tačiau po klaidos ir įvertinus, kad Seimas – ypatinga institucija, protrūkiui Seime valdyti NVSC skyrė du asmenis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rolanda Lingienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rolanda Lingienė

A.Veryga tvirtino, kad Seimo narys, jei žino, kad turėjo kontaktą, pats turi izoliuotis ir elgtis atsakingai bei izoliuotis, nes visuomenei kyla pyktis, kai matoma, kad ne visų taisyklių

„Jūs pajusite, kaip visuomenė yra pasikeitusi, nuotaika yra kardinaliai priešinga pavasariui, įjautrinta yra labai. Tos žinutės tikrai nepadeda“, – sakė jis.

Klausiamas, ar padės užtikrinti, kad visi Seimo nariai profilaktiškai bent jau pasitikrintų ir nevengtų COVID-19 tyrimo, ministras sakė, kad nė vieno Seimo nario negali testuoti jėga.

R.Lingienė su Seimo valdyba pasikalbėjo ir kaip profesinės NVSC darbuotojų sąjungos atstovė. Ji tikino, kad įstaigos atlyginimų vidurkis yra 200 eurų mažesnis už ministerijai pavaldžių įstaigų medianą.

„Praėjusią savaitę teko du žmones atkalbinėti, kad neišeitų iš darbo. Puse etato laikinai jie sutiko dirbti“, – sakė ji Seimo valdybai ir prašė kitų metų biudžete numatyti įstaigai didesnį finansavimą.

Konservatorius Seimo pirmininkės pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma teiravosi, kad galbūt iš kovos su koronavirusu priemonių dar šiemet būtų galima skirti NVSC papildomų lėšų, kad „žmonėms bent kalėdines premijas būtų galima išmokėti“.

„Tikiuosi, kad jūsų žodžiai nueis Dievui į ausį“, – dėkojo už rūpestį Seimo nariui R.Lingienė, o sveikatos apsaugos ministras pasiūlymo nekomentavo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

00:31
03:10
01:04

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min