Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 1d. 13:59

A.Veryga: karantinas gali baigtis ar tęstis, nepaisant nusistatytų kriterijų

Per praėjusią parą patvirtinti trys nauji koronaviruso atvejai. Pirmadienį paskelbtas šalių sąrašas, iš kurių atvykstantiems žmonėms nereikės saviizoliacijos, o ir tiems, kuriems ji liks būtina, sąlygos švelnės – bus galima išeiti į lauką. Tačiau apie karantino atšaukimą vis dar nekalbama, esą jis gali likti galioti net ir tada, kai Lietuva atitiks rekomenduojamus sergamumo kriterijus.

Naujausią informaciją apie koronavirusą spaudos konferencijoje pirmadienį pristatė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė.

Premjeras Saulius Skvernelis yra teigęs, kad karantinas Lietuvoje bus nutrauktas, kai:

  • Suminis sergamumo 100 tūkst. gyventojų nekis per keturiolika dienų.
  • Nuo visų patikrinimų – ne didesnis kaip pusės procento teigiamų atvejų kiekis.
  • Ne daugiau kaip penki įvežtiniai atvejai per savaitę.
  • Ketvirtasis – kad ne mažiau kaip 90 proc. naujų atvejų būtų susiję su jau esamais lokaliais židiniais.

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, kol kas Lietuva neatitinka paskutinio kriterijaus.

„Turime gegužės 29 dienos duomenis. Buvo keturi kriterijai patvirtinti. Tai suminis sergamumo rodiklis, kuris sprendimo priėmimo metu buvo 5,9 sumažėjęs iki 5,3. Taigi dinamika yra gera, tinkama. Vienas iš probleminių kriterijų yra tas, kad ne mažiau kaip 90 proc. per savaitę nustatytų naujų atvejų būtų susiję su lokalizuotais ir valdomais protrūkiais.

Noriu priminti, kad jie (kriterijai, – red. past.), aišku, yra rekomendaciniai. Nebūtinai reiškia, kad būtinai absoliučiai Vyriausybė jais ir vadovautųsi.

Priimant kriterijus jis buvo 95,1 proc., o 29 dieną – 85,19. Tai reiškia, kad buvo daugiau atvejų, kurie susiję su nelokalizuotais protrūkiais. Tai vienintelis kriterijus, kuris pablogėjo per savaitę. Nustatytų naujų atvejų procentas buvo 0,22, o 29 dieną sumažėjo iki 0,16 proc.

Paskutinis kriterijus, kad ne daugiau kaip penki įvežtiniai atvejai, tai ir 22 dieną, ir 29 dieną buvo po 4 atvejus“, – sakė A.Veryga.

Vis dėlto ministras sako, kad net atitinkant visus kriterijus karantinas gali likti neatšauktas.

„Noriu priminti, kad jie (kriterijai, – red. past.), aišku, yra rekomendaciniai. Nebūtinai reiškia, kad būtinai absoliučiai Vyriausybė jais ir vadovautųsi. Jie yra tam, kad būtų galima stebėti, vertinti situaciją ir matyti, kuria kryptimi mes judame, tai trys iš keturių kriterijų yra gerėjantys“, – teigė A.Veryga.

Pasak jo, kriterijai buvo nusistatyti, nes visuomenei kilo klausimų, kada gali būti nutrauktas karantinas.

„Sprendimai gali būti, na, ir tokie, kad ir neatitikus tų kriterijų karantino gali būti atsisakoma“, – aiškino ministras.

Ministras A.Veryga tikino, kad pirmadieniais nuo šiol bus skelbiamos ir savivaldybės, kuriose sergamumas viršija šalies vidurkį. Šį pirmadienį tokių savivaldybių Lietuvoje yra šešios: Vilniaus miesto, Vilniaus rajono, Ignalinos, Šalčininkų, Lazdijų ir Skuodo rajonų.

Čia koronaviruso tyrimai bus vykdomi gausiau, ypač ieškant besimptomių atvejų.

Švelnina saviizoliacijos sąlygas

NVSC atstovė tikino, kad norint užkirsti ligos grandinę svarbiausia yra surasti kontaktinius asmenis ir juos ištirti bei izoliuoti.

Tačiau nuo dabar mažos rizikos sąlytį turėję, grįžę iš užsienio ir saviizoliuotis turintys asmenys jau galės išeiti į lauką ir vaikščioti kilometro spinduliu aplink namus. Draudžiama bus eiti tik į susibūrimo vietas, parduotuves.

Ministras abejojo, ar ta pati tvarka galios ir tiems, kurie turėjo sąlytį su sergančiaisiais. Tačiau abejonę išsklaidė NVSC atstovė.

„Tai tikrai bus netaikoma asmenims, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį“, – teigė R.Lingienė.

Leidimas išeiti iš namų negalios ir tiems, kurie saviizoliacijoje yra šiuo metu, nes, kaip tvirtino NVSC Vilniaus departamento vadovė, įsakymai atgal negalioja.

Sveikatos pažymų vaikams reikės

Pasak ministro, nėra planų atšaukti būtinybę mokykloms ir darželiams reikalauti vaikų sveikatos pažymų. A.Veryga tikino, kad pažymų neketinama atsisakyti, todėl dabar pats geriausias laikas jomis pasirūpinti.

Ministras tikino, kad sveikatos priežiūros įstaigos dabar yra atidžiai stebimos ir toms, kurios neatnaujins paslaugų teikimo iki kito pirmadienio, nebus užtikrinamas 1/12 finansavimas.

R.Lingienė tikino, kad koronaviruso protrūkis Kauno klinikinėje ir Klaipėdos universitetinėse ligoninėse, Klaipėdos hospise, Kartenos slaugos ligoninėje ir „Senevitoje“ suvaldytas.

Trys nauji atvejai – Vilniuje

Visi trys nauji koronaviruso atvejai patvirtinti Vilniuje, sveikatos priežiūros įstaigose, BNS pirmadienį patvirtino NVSC.

„Vienas atvejis yra susijęs su Santaros klinikomis – susirgo darbuotojo artimas asmuo, taip pat užsikrėtė Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės slaugytoja ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės slaugytojo padėjėja“, – sakė NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Anot jos, psichiatrijos ligoninėje darbuotojos susirgimas nustatytas atliekant profilaktinį patikrinimą, sąlytį su užsikrėtusiąja turėjo aštuoni kolegos.

Ligoninė pranešė, kad visi galimai su darbuotoja kontaktavę asmenys identifikuoti ir tęsia saviizoliaciją, skyriaus darbuotojams bei pacientams atlikti papildomi tyrimai. Šiuo metu jau yra pirmųjų ėminių pacientams atsakymai – visi jie neigiami.

Įvertinus situaciją ir pacientų būklę, skyriuje toliau teikiamos psichikos sveikatos priežiūros paslaugos, vyksta aktyvus pacientų būklės stebėjimas.

Bendras užsikrėtusiųjų skaičius siekia 1678, pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Tebeserga 363 užsikrėtusieji, pasveiko 1236. Nuo koronaviruso iš viso mirė 70 asmenų, dar devyni susirgusieji mirė dėl kitų priežasčių.

Per parą Lietuvoje atlikti 1995 tyrimai dėl koronaviruso, bendras jų skaičius siekia 304 tūkst. 854.

Ligoninėse šiuo metu gydomi 64 pacientai, iš jų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose – trys, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma vienam ligoniui, su deguonies kaukėmis gydomi 18 pacientų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

01:42
00:58
00:28

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min