Dabar populiaru
Publikuota: 2009 lapkričio 20d. 06:55

Vilnius ištroškęs užsienio investicijų

Pinigai
E.Ovčarenko, S.Žiūros/BFL, T.Urbelionio/BFL nuotr., „15min“ montažas. / Užsienio investicijos – bene svarbiausias šaltinis, galintis atgaivinti Lietuvos ekonomiką.

Sunkmečiui pristabdžius anksčiau tekėjusius finansų srautus, bene pagrindiniu ekonomikos varikliu tapo užsienio investicijos, tačiau prisivilioti pasaulio verslininkus nėra paprasta. Tikimasi, kad Vilniui ši užduotis vis dėlto pavyks.

Metai iš metų po truputį kilusi tiesioginių užsienio investicijų (TUI) į Lietuvą kreivė pernai sustojo ir ėmė ristis žemyn. Statistikos departamento duomenimis, praėjusių metų antro pusmečio pradžioje šios investicijos siekė 34,6 mlrd. Lt sumą, o 2009-ųjų pradžioje sumažėjo 3 milijardais, iki 31,6 mlrd. Lt. Tačiau vėliau TUI Lietuvoje vėl ėmė kilti ir šių metų liepą jau siekė 33,3 mlrd. Lt. Investicijų į atskirus miestus duomenys skelbiami tik kartą per 12 mėnesių – metų pradžioje. Tuo metu investicijos į sostinę sudarė maždaug du trečdalius visų šalies TUI sumos – 21,2 mlrd. Lt.

Laikinai savivaldybės Investicinių projektų skyriaus vedėjos pareigas einanti Rasa Cibulskienė neneigė, kad dėl prastėjančios bendros ekonominės situacijos per šiuos metus užsienio investicijų sostinėje greičiausiai sumažėjo. Esą ypač stipriai investicinė veikla buvo nusilpusi kovo–balandžio mėnesiais.

„Bet mes tikimės, kad po Naujųjų metų ir prasidėjus naujam statybos sezonui kai kurie procesai galėtų pajudėti ir šiek tiek kilstelėti investicijų lygį“, – sakė specialistė.

Pasak R.Cibulskienės, potencialių investuotojų papildomai motyvuoti nereikia, mat užsienio verslininkai domisi dabartinės sostinės valdžios pradėtais ar atgaivintais anksčiau sustojusiais projektais. Savivaldybė ketina daug darbų vykdyti viešojo sektoriaus ir privačios partnerystės būdu, koncesija.

„Dabar labai sudėtingas finansavimo klausimas, tad planuojamus projektus galime įgyvendinti tik padedami investuotojų, jų lėšomis. Mes domimės, kokias sąlygas siūlo užsieniečiai, ir jaučiame, kad yra, sakysim, užsienio investicinių pensijų fondų susidomėjimas įvairiais mūsų įgyvendinamais projektais“, – pasakojo savivaldybės atstovė.

Investuotojams Lietuva – ne rojus

Be bendrų sunkmečio paspęstų spąstų, Vilnius turi ir vieną specifinę kliūtį – apmirusį oro uostą. „Pavyzdžiui, tolimi Skandinavijos miestai būtent per oro uostus išvystė savo infrastruktūrą ir tapo regiono ašimi. Šioje vietoje mes netenkame labai svarbios jungties. Be to, dėl oro susisiekimo problemų sumenko turistų srautas. Daugelis investuotojų taip pat skundžiasi, kad į Vilnių reikia skristi su persėdimais ir tai kelia nemažai nepatogumų“, – vardino  R.Cibulskienė.

Kaip vieną iš minusų skrydžių į sostinę trūkumą įvardino ir Amerikos verslo rūmų Lietuvoje prezidentas Rimtautas Vizgirda. Anot jo, Lietuva dar galėtų pasistengti siekdama pritraukti užsienio investicijų.

„Kodėl tas investuotojas turi eiti pas mus? Juk yra daug panašių aplinkinių šalių. Reikia sudaryti geras sąlygas, suteikti kokių nors lengvatų, atleisti kuriam laikui nuo mokesčių. Reikia garbinti ir bučiuoti tą investuotoją“, – šypsojosi R.Vizgirda.

Kodėl tas investuotojas turi eiti pas mus? Juk yra daug panašių aplinkinių šalių. Pasak verslininkų atstovo, investuotojai renkasi tas šalis, kuriose mažiau korupcijos, o Lietuvoje „mes per daug jos turim“, nors situacija ir nėra labai prasta. Taip pat esą negalima taip dažnai kaitalioti mokesčių, kaip pastaruosius metus elgėsi Lietuvos valdžia. Be to, įmonėms, ketinančioms šalyje statyti gamyklas, tenka nueiti kryžiaus kelius norint pakeisti žemės paskirtį, nors R.Vizgirda pabrėžė, jog iš esmės biurokratinių kliūčių mažėja. Jis taip pat sakė manąs, kad Lietuva nesugeba efektyviai savęs reklamuoti. „Šiam tikslui, neįžeisdamas lietuvių, vis dėlto siūlyčiau kviestis į pagalbą užsienio rinkodaros specialistus, jie turi daugiau patirties“, – kalbėjo pašnekovas.

Kaip Lietuvos pranašumą kovoje dėl TUI R.Vizgirda minėjo žmones: jie išsilavinę, darbštūs, neblogai, ypač jaunimas, moka anglų kalbą, nors pašnekovas ragino nepamiršti ir rusų kalbos. Tiesa, lietuviai ne visada mandagūs. Esą užsieniečiams įvaizdį mūsų tauta gali sugadinti ir nekokia vairavimo kultūra: „Atsisėdę prie vairo lietuviai vyrai tampa žvėrimis.“

R.Vizgirda akcentavo aukštą Lietuvos kultūrą, gražią gamtą, turiningą istoriją – šie bruožai turėtų traukti užsienio kompanijų vadovus, kurie su šeimomis atvažiuotų dirbti ir gyventi mūsų šalyje.

Paslaugų miestas

Palyginti su kitais Lietuvos miestais, Vilniaus padėtis – specifinė, mat sostinėje įsikūrusios beveik visos centrinės valdžios įstaigos. Savivaldybės Ekonominės analizės skyriaus vyriausiasis specialistas Valdemaras Mockaitis aiškino, kad investicijų pritraukimas – pirmiausia valstybės institucijų, ministerijų darbas. Savivaldybė šioje srityje neturi daug galių.

Jono Staselio nuotrauka/„Vilnius – Europos kultūros sostinė“. Maratonas prasideda!
Jono Staselio nuotrauka/Vilnius kitamet tikisi geresnių laikų.

Tačiau, anot R.Cibulskienės, Vilnius savimi pirmiausia rūpinasi pats. „Kalbant apie investicijas, reikia kalbėti apie tai, kas valdo žemę ir turtą. Iš principo Vilniuje turtą ir žemę per apskritį arba tiesiogiai valdo savivaldybė, todėl tik ji ir gali būti investicijų traukos iniciatorė. Valstybės institucijos neturi tiesioginės įtakos – pavyzdžiui, kai Lietuvos ekonominės plėtros agentūra (LEPA) reklamuoja visą Lietuvą, ne Vilnių. Sakykim taip, Vilnius jau turi sukaupęs nemažai patirties, todėl labiau pats sau kuria įdirbį, o LEPA labiau padeda likusiai Lietuvos daliai“, – dėstė specialistė.

Prieš keletą metų Ūkio ministerija buvo užsidegusi sostinės pašonėje steigti dvi pramonės zonas, bet kol kas šie planai lieka idėjų lygio. LEPA generalinis direktorius Mantas Nocius pabrėžė, kad Kaunas ir Klaipėda turi laisvąsias ekonomines zonas, todėl, kalbant apie gamybinius projektus, jos pranašesnės už Vilnių. Tačiau sostinė labiau akcentuoja esanti paslaugų miestas.

„Pajamos už paslaugas Vilniuje sudaro didžiąją dalį apyvartos. Dabartinis mero šūkis  – eiti į investuotojus ne per plytas, o per infrastruktūrą, per aplinką, labai akcentuojama tai, kad sostinė – vienas žaliausių Europos miestų. Ta aplinka palanki pradėti čia savo verslą. Be to, Vilnius gali tapti investuotojams ir laipteliu, skverbiantis į Minsko rinką, kuris pastaruoju metu labai intensyviai rodo norą bendradarbiauti“, – kalbėjo R.Cibulskienė.

Vienas sėkmingo paslaugų pardavimo pavyzdžių – Didžiosios Britanijos banko „Barclays“ informacinių paslaugų centro atkėlimas. „Dabar  didelės kompanijos dažnai savo paslaugų centrus įkurdina ten, kur  tai daryti pigiausia. Esant situacijai, kai turime daug laisvų, nebrangiai nuomojamų komercinių patalpų, gerą infrastruktūrą, Vilnius yra neblogas variantas“, – sakė R.Cibulskienė.

Išskirtinumo paieškos

Pasak  M.Nociaus, Vilnius, Kaunas ir Klaipėda turi daugiausia perspektyvų plėtojant paslaugų, gamybos projektus, nes čia yra nemaža darbo jėgos pasiūla. Jei projektams reikia mažiau darbuotojų, investuotojams esą logiškiau keliauti į mažesnius miestus.

R.Vizgirda pridūrė, jog investuotojai geriausiai mato Vilnių, tačiau reikėtų kreipti jų žvilgsnį į provinciją. Esą Vilniuje, gal iš dalies ir Kaune, turi likti paslaugų, aukštųjų technologijų centrai, mat čia yra daugiausia šių sričių specialistų ir jas tiriančių universitetų.

Kaip Vilniui išsiskirti iš aplinkinių valstybių miestų sostinių? Prieš keletą metų Vilnius, Ryga ir Talinas užsakė galimybių studiją, kurioje bandė išryškinti savo pranašumus. Tačiau suprasta, kad reikia kurti bendrą strategiją, mat pasaulio investuotojai tris Baltijos šalis traktuoja kaip vientisą regioną. „Iš principo pagal savo struktūrą ir kitus kriterijus šios sostinės yra labai panašios, visos akcentuoja žinių ekonomiką, paslaugų kokybę, informacinėmis technologinomis, biotechnologijomis pagrįstą industriją. Investicijų pritraukimo strategijijų klausimais visi šie trys miestai kalba panašiai“, – aiškino specialistė.

Ekspertai dažnai kalba, kad Ryga iš Baltijos valstybių sostinių išsiskiria tuo, kad yra centre. Tačiau, R.Cibulskienės nuomone, žvelgiant pasaulio mastu tai yra subjektyvus dalykas – nuo kiekvienos įmonės požiūrio priklauso, ką ji laiko centru. Pavyzdžiui, kalbant apie Minską, Baltarusijos sostinės jungtis per Vilnių ir Kauną su Klaipėda daug patogesnė ir geriau išlėtota nei kelias į kitą jūrų uostą – Rygą.

Pajamomis tenka dalintis

Beje, nuo tiesioginių užsienio investicijų kiekio Vilnius neklesti taip, kaip galėtų. Pagrindinė TUI nauda sostinei – darbuotojų mokamas gyventojų pajamų mokestis, kuris sudaro didžiąją dalį miesto surenkamų biudžeto įplaukų. Tačiau Lietuvoje darbuotojai mokestį moka ne toje vietoje, kur dirba, o ten,  kur gyvena. „Dabar nemažai darbuotojų atvažiuoja iš kitų aplink Vilnių esančių rajonų, Kauno, Elektrėnų. Statybų bendrovės apskritai būna iš visos Lietuvos“, – sakė V.Mockaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kandidato į prezidentus programą paruošęs Ūpo Dėdė: „Ginsiu benamius, nes pats toks buvau“

Kultūra

Įsivaizduoti Lietuvą. 100 metų, 100 vizijų. Tomas Vaiseta: Elektra vietoj žmonos

Pasaulis kišenėje

Rėgensburgas – miestas, į kurį verta nuvažiuoti net ir tik dėl dešrelių

Aktualu

Danutė Gailienė: „Šeimos priešas – demonizuotas“

Verslas

Žygaičių kaimynystėje – pirmasis ir vienintelis gyvūnų krematoriumas

„Atsarginiai“: brolių Lavrinovičių staigmena, J.Valančiūno atostogos ir geriausi NBA visų laikų duetai

Gyvenimas

Sužadėtuvių žiedų tendencijos, kurios dominuos 2019-aisiais

Vardai

Donata Gutauskienė-Laisva apsisprendė – didinsis krūtinę: „Noriu gražios, telpančios į delniuką“

Aktualu

Sekmadienį įvykęs sprogimas Japonijoje visiškai sunaikino restoraną

Vardai

Su seserimis ir pussesere uždainavęs R.Kirilkinas: „Galbūt daugiau to niekada nebepakartosime“

Kultūra

Kodėl rūpintojėlis slepiasi už vyčio?

24sek

LKL: Žygimanto Skučo šou atnešė pergalę „Pieno žvaigždėms“

Vardai

Inetos Stasiulytės ir Deivido Meškausko namuose sužibo eglė: po žaliaskare – pirmagimė Marija

Vardai

Evai Longoriai Tomo Cruise'o namai nepatiko: parduoda iš aktoriaus įsigytą vilą

Gyvenimas

Trūksta kalėdinės nuotaikos? Paklausykite geriausių šventinių dainų

Sportas

Škotijoje – žaibiškas Vykinto Slivkos įvartis į Glazgo „Celtic“ vartus

Verslas

Nuo kosmoso iki kalėdinės pasakos: pažvelkite, kaip darbo aplinką puošia sostinės įmonės

Gyvenimas

Medžio drožėjas Raimundas Blažaitis savo kūrinius paskleidė po visą pasaulį

Aktualu

Raseinių rajono meras A.Gricius skundžia prokurorams R.Ačo elgesį

Sportas

Vilniaus futbolo atstovas apie padėtį LFF: kol tylu, tol visiems gerai

Naujienos

Aktualu

Kandidato į prezidentus programą paruošęs Ūpo Dėdė: „Ginsiu benamius, nes pats toks buvau“

Kultūra

Įsivaizduoti Lietuvą. 100 metų, 100 vizijų. Tomas Vaiseta: Elektra vietoj žmonos

Pasaulis kišenėje

Rėgensburgas – miestas, į kurį verta nuvažiuoti net ir tik dėl dešrelių

Aktualu

Danutė Gailienė: „Šeimos priešas – demonizuotas“

Verslas

Žygaičių kaimynystėje – pirmasis ir vienintelis gyvūnų krematoriumas

„Atsarginiai“: brolių Lavrinovičių staigmena, J.Valančiūno atostogos ir geriausi NBA visų laikų duetai

Gyvenimas

Sužadėtuvių žiedų tendencijos, kurios dominuos 2019-aisiais

Vardai

Donata Gutauskienė-Laisva apsisprendė – didinsis krūtinę: „Noriu gražios, telpančios į delniuką“

Aktualu

Sekmadienį įvykęs sprogimas Japonijoje visiškai sunaikino restoraną

Vardai

Su seserimis ir pussesere uždainavęs R.Kirilkinas: „Galbūt daugiau to niekada nebepakartosime“

Kultūra

Kodėl rūpintojėlis slepiasi už vyčio?

24sek

LKL: Žygimanto Skučo šou atnešė pergalę „Pieno žvaigždėms“

Vardai

Inetos Stasiulytės ir Deivido Meškausko namuose sužibo eglė: po žaliaskare – pirmagimė Marija

Vardai

Evai Longoriai Tomo Cruise'o namai nepatiko: parduoda iš aktoriaus įsigytą vilą

Gyvenimas

Trūksta kalėdinės nuotaikos? Paklausykite geriausių šventinių dainų

Sportas

Škotijoje – žaibiškas Vykinto Slivkos įvartis į Glazgo „Celtic“ vartus

Verslas

Nuo kosmoso iki kalėdinės pasakos: pažvelkite, kaip darbo aplinką puošia sostinės įmonės

Gyvenimas

Medžio drožėjas Raimundas Blažaitis savo kūrinius paskleidė po visą pasaulį

Aktualu

Raseinių rajono meras A.Gricius skundžia prokurorams R.Ačo elgesį

Sportas

Vilniaus futbolo atstovas apie padėtį LFF: kol tylu, tol visiems gerai

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min