Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2008 09 04

Aklųjų kasdienybę temdo nepatogumai

Uostamiestyje gyvenantys aklieji ir silpnaregiai prašo savivaldybės skirti daugiau dėmesio gyvenamajam rajonui, kuriame jie gausiai įsikūrę.
Speciali tvorelė akliesiems
Speciali tvorelė akliesiems / Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr.
Temos: 1 Rega

Regėjimo negalią turintys žmonės gausiausiai susitelkę Mažojo kaimelio rajone, Panevėžio gatvėje. Visai šalia, Šviesos gatvėje, veikia socialinė įmonė „Regseda”, kurioje dirba apie 40 regėjimo negalią turinčių darbuotojų. Šiame mikrorajone gyvena ir kitose vietose besidarbuojantys, taip pat bedarbiai ar pensinio amžiaus regos problemų turintys žmonės. Iš viso Klaipėdoje gyvena apie 500 aklųjų ir silpnaregių.

Pasak Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Klaipėdos filialo vadovės Jelenos Urbonienės, šiame rajone yra gerokai susidėvėję šaligatviai, iškrypusios apsauginės tvorelės, į kurias įsikibę neįgalieji orientuojasi gatvėje.

„Kreipėmės į savivaldybę su prašymu pakeisti susidėvėjusią šaligatvių ir kelių dangą. Ji nėra tvarkyta, ko gero, nuo tarybinių laikų. Šaligatviai yra baisūs – nepabijosiu šio žodžio. Juos būtina tvarkyti, kad žmonės išvengtų traumų, kad būtų užtikrintas jų saugumas, padidintas savarankiškumas. „Regsedos“ patalpose veikia ir kultūros centras, čia atvyksta neįgaliųjų iš rajonų, tad jiems tikrai sudėtinga“, – pasakojo J.Urbonienė.

Mašinas žmonės sustato ant mintinai mums žinomų keliukų – būna eini ir atsitrenki, kojas nusidaužai. Tada turi nulipti nuo šaligatvio, eiti gatve, o čia išdaužytos duobės, – skundėsi J.Buivydas.Regėjimo negalią turintis Jonas Buivydas Panevėžio gatvėje gyvena jau apie tris dešimtmečius. Jis teigė neprisimenantis, kada pastarąjį kartą čia buvo atlikti kokie nors aplinkotvarkos darbai. „Ko gero, per tą laiką duobės iš viso nebuvo tvarkytos. Net nežinau kaip jas apibūdinti, tad geriau nesikeiksiu“, – šyptelėjo J.Buivydas.

Tyko pavojai

Problemų akliesiems sukelia ir ne vietoje pastatyti automobiliai. „Mašinas žmonės sustato ant mintinai mums žinomų keliukų - būna eini ir atsitrenki, kojas nusidaužai. Tada turi nulipti nuo šaligatvio, eiti gatve, o čia išdaužytos duobės. O jei dar būna paliję, pataikai į duobę ir pareini iki kelių šlapias. Pats esu pataikęs į duobę ir pasitempęs čiurną, koją nikstelėjęs“, – pasakojo J.Buivydas.

Jis ir kiti neįgalieji pasigenda apsauginių tvorelių, orientyrų, kurie vestų stotelės link. Dabar įsikibus į tvorelę nuo savo namų neįgalieji gali patogiai nueiti tik iki socialinės įmonės bei bibliotekos.

Klaipėdietė Rasa Panevėžio gatvėje gyvena jau ne pirmą dešimtmetį. Pasak moters, kelio plytelės darbovietės link yra išsikraipiusios. „Nereikia nei ledo, nei sniego, kad kojos lūžtų. Orientyrų vienas galas nulaužtas, kitas dar pakenčiamas. Kai kur prakasti vamzdynai. Einu į darbą kitu keliuku, juo vaikšto mažiau žmonių, ten nėra automobilių šalikelėse. Tačiau tą kelią visai pamiršo valytojos. Eidama juo jaučiausi kaip ant žolės kilimo, o pakelės krūmai man bado akis – turiu eiti pasilenkusi. Paprašiau įmonės direktoriaus ir jis pasirūpino, kad būtų sutvarkyta, nors tai valytojų darbas“, – problemas vardijo Rasa

Prašo specialių kalnelių ir takelių

Ties Kretingos gatvėje esančia perėja stotelės link neįgalieji paprašė savivaldybės pastatyti greitį slopinančius kalnelius, kad būtų lengviau pereiti gatvę. Savivaldybė atsižvelgė į jų prašymą ir pažadėjo tokius kalnelius įrengti.

Vakar savivaldybėje surengtame Miesto ūkio komitete neįgalieji paprašė, kad tvarkant šaligatvius būtų įrengtas specialus siauras takelis neįgaliesiems. „Specialūs takeliai yra nukloti Vilniuje. Kad būtų lengviau suprasti, paaiškinsiu: įprastame šaligatvyje padaroma maždaug 60 cm juosta, kuri yra kiek grublėta ir neįgalieji ją gali justi kojomis“, – paaiškino J.Buivydas.

Įvertins situaciją

Jau rytoj Miesto ūkio komiteto nariai ketina apsilankyti Panevėžio gatvėje ir įvertinti esamą situaciją. Pasak Klaipėdos savivaldybės statybos ir infrastruktūros plėtros poskyrio vedėjos Violetos Staskonienės, visų problemų iškart išspręsti nepavyks, nes Klaipėdos gatvių, šaligatvių tvarkymas jau yra suplanuotas, tam skirta lėšų. Kai kuriuos darbus būtų galima atlikti ir netrukus, tačiau tik tuo atveju, jei nebus išnaudotos lėšos, skirtos kitiems projektams.

Įmonės „Regseda” atstovė Nijolė Klepikienė džiaugėsi, kad kai kurie jų prašymai jau yra įgyvendinti – Kretingos gatvėje pastatytas garsinis šviesoforas. Prieš keletą savaičių ties įmone sutvarkytos duobės.

Skelbs maršrutus

Naujovių numatyta ir viešajame transporte. Jau po poros mėnesių stotelėse stovintys žmonės iš išorėje esančių autobuso mikrofonų galės išgirsti kokio maršruto autobusas atvyko. „Toks pranešinėjimas reikalingas regos problemų turintiems neįgaliesiems ir vyresnio amžiaus klaipėdiečiams. Jie skundžiasi, kad maršruto užrašas yra per mažas“, – teigė G.Neniškis.

Vilniuje neįgaliesiems buvo išdalinti specialūs pulteliai, kurį spustelėjus yra aktyvuojamas autobuso garsiakalbis ir taip galima sužinoti, kokiu numeriu pažymėtas autobusas atvyko. Uostamiesčio neįgalieji tokios modernios naujovės nepageidavo, nes užmiršus pultelį namuose ar jį pametus, kiltų nepatogumų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius