Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aleksandras Kwasniewskis: padėtis Ukrainoje lietuvius ir lenkus verčia greičiau išspręsti nesutarimus

Aleksandras Kwasniewskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Aleksandras Kwasniewskis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvoje viešintis buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis ketvirtadienį teigė, kad dabar, susiklosčius sunkiai padėčiai Ukrainoje, Lietuva ir Lenkija privalo išspręsti abiem šalims ramybės neduodančius klausimus. „Gyvename tokiais laikais, kai turime šalinti problemas, o ne jas dauginti“, – pabrėžė jis.

A.Kwasniewskis ketvirtadienį Seime su Lietuvos politikais diskutavo apie pastaruoju metu atšalusius Lietuvos ir Lenkijos santykius.

„Lietuvos bičiuliams norėjau pasakyti, kad gyvename labai neramiu laiku. Pastaruosius keliolika metų buvome įsitikinę, kad gyvename labai stabiliai, ramiai, ir niekas mums negresia. Tačiau kelis mėnesius stebime įvykius Ukrainoje, nuo ryto girdime informaciją apie situaciją Kryme, visa tai turi sugriauti mūsų šventą ramybę“, – po diskusijos už uždarų durų žurnalistams Seime sakė buvęs Lenkijos vadovas.

Lietuva ir Lenkija negali rodyti blogo pavyzdžio Ukrainai

Jis pabrėžė, kad situacija Ukrainoje tapo pavojinga ir sunkiai prognozuojama, todėl Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas dabar žymiai svarbesnis, nei prieš keletą metų.

„Mes turime nuosekliai šalinti trukdžius, kurie yra Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo kelyje“, – kalbėjo jis. A.Kwasniewskis priminė, kad Lietuvos ir Lenkijos bendros pastangos padėjo išspręsti  2004-2005 metų politinę krizę Ukrainoje.

Jeigu mes nespręsime, lūkuriuosime, mums gali pasakyti: pasižiūrėkite į save. Tai yra labai didelė atsakomybė, – sakė A.Kwasniewskis.

Tais metais A.Kwasniewskis ir tuometis prezidentas Valdas Adamkus kelis kartus vyko į Ukrainą gesinti ten įsiliepsnojusių politinių gaisrų. Ketvirtadienio diskusijoje turėjo dalyvauti V.Adamkus, tačiau jis dėl sveikatos problemų neatvyko. A.Kwasniewskis su V.Adamkumi trečiadienį kalbėjosi telefonu.

Anot buvusio Lenkijos vadovo, tautinių mažumų klausimai jautrūs ir Ukrainoje, o Lietuva ir Lenkija negali rodyti neigiamo pavyzdžio.

„Jeigu mes nespręsime, lūkuriuosime, mums gali pasakyti: pasižiūrėkite į save. Tai yra labai didelė atsakomybė“, – pridūrė jis.

A.Kwasniewskis: jei išleidi Džiną iš butelio, atgal sukišti sudėtinga

„Aš to nevertinu gerai“, – sakė A.Kwasniewskis, paklaustas, kaip vertina neišspręstus klausimus, kuriuos kelia lenkų tautinė mažuma Lietuvoje.

„Kadangi esu politikas, žinau, kaip tai atrodo. Aš perspėjau, kad mažumų klausimai nebūtų jungiami į kietą vidaus politiką ir ginčus tarp partijų. Tai neliečia tik Lietuvos. Mažumų problemos yra labai jautrios, bet jos gali būti ir pavojingos. Jeigu išleidi Džiną iš butelio, jį atgal sukišti yra labai sudėtinga“, – pridūrė jis.

A.Kwasniewskis pasidžiaugė Lietuva yra pirma valstybė, kurioje lenkų tautinė mažuma dalyvauja valdžioje, turėdamas omenyje Lietuvos lenkų rinkimų akcijos dalyvavimą valdančiojoje koalicijoje.

A.Kwasniewskis vylėsi, kad Lietuva netrukus išspręs užsieniečių pavardžių dokumentuose rašymo, kitus aistras keliančius klausimus.  

„Mano situacija lengvesnė, nei diskusiją organizavusio Gedimino Kirkilo, nes aš neturiu jokių oficialių pareigų. Galiu kreiptis, raginti, kalbėsiu su Lenkijos politiniais lyderiais. Tai darysiu savo bičiulio Valdo Adamkaus prašymu“, – sakė jis ir pabrėžė, kad nuo Lietuvos valdžios priklauso, kaip klausimai bus sprendžiami.

Kartu A.Kwasniewskis pasidžiaugė, kad Lietuva yra pirma valstybė, kurioje lenkų tautinė mažuma dalyvauja valdžioje, turėdamas omenyje Lietuvos lenkų rinkimų akcijos dalyvavimą valdančiojoje koalicijoje. „Vienintelis kartas, kai lenkas buvo kitos valstybės vadovas, buvo popiežiaus Jono Pauliaus II vadovavimas Vatikanui“, – pridūrė jis.

G.Kirkilas pažadėjo, kad aistros bus numalšintos

Tai ne tik Lietuvos lenkams aktualus klausimas, turime labai daug moterų, ištekėjusių už užsieniečių. Tai ir mums aktualus dalykas. Dėl gatvių pavadinimų taip pat bus priimtas sprendimas, – sakė G.Kirkilas.

Seimo vicepirmininkas socialdemokratas G.Kirkilas žurnalistams teigė, jog yra sutarta, kad iki Lietuvos-Lenkijos asamblėjos abi pusės įvertins, ar viskas atlikta, kas pasižadėta prieš du dešimtmečius tarp valstybių pasirašytoje sutartyje.

„Gerai būtų, kad tai nevyktų rinkimų metu, nes rinkimai daugiau sveiko proto politikams neprideda“, – sakė politikas.

Parlamentaras pabrėžė, kad po Konstitucinio Teismo nutarimo bus pasiūlyti sprendimai dėl užsieniečių pavardžių rašymo dokumentuose.  

„Tai ne tik Lietuvos lenkams aktualus klausimas, turime labai daug moterų, ištekėjusių už užsieniečių. Tai ir mums aktualus dalykas. Dėl gatvių pavadinimų taip pat bus priimtas sprendimas“, – pridūrė G.Kirkilas.

Jis priminė, kad Vyriausybės sudaryta darbo grupė rengia tautinių mažumų įstatymą.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min