Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Alfa“ veteranų asociacijos viceprezidentas: prie Michailo Golovatovo paleidimo smarkiai prisidėjo Rusija

Pasipiktinę Austrijos sprendimu paleisti M.Golovatovą, lietuviai prie šios šalies ambasados skandavo „Gėda gėda“.
BFL/Tado Umaro nuotr. / Pasipiktinę Austrijos sprendimu paleisti M.Golovatovą, lietuviai prie šios šalies ambasados skandavo „Gėda gėda“.
Šaltinis: 15min
0
A A

Tuo metu, kai Austrijos užsienio reikalų ministras sako, kad šios šalies teisėsauga veikė pagal teisines procedūras, paleisdama į laisvę nusikaltimais žmoniškumui įtariamą buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą, ir nejautė jokio spaudimo, Rusijos „Alfa“ būrio veteranai nė neslepia, kad prie tokio teismo sprendimo smarkiai prisidėjo ir Rusija.

Austrijos užsienio reikalų ministras Michaelis Spindeleggeris teigia, kad teisėsaugos institucijos savarankiškai priėmė nepriklausomą sprendimą paleisti M.Golovatovą, kuris vadovavo „Alfa“ būriui, 1991 metais sausį šturmavusiam Lietuvos televizijos bokštą. Jis taip pat kategoriškai atmetė kaltinimus, jog toks sprendimas buvo priimtas spaudžiant Rusijai – ministras paneigė, kad su juo asmeniškai buvo susisiekęs kas nors iš Rusijos.

Tuo tarpu Rusijos žiniasklaida pakalbino Tarptautinės „Alfa“ veteranų asociacijos viceprezidentą Aleksėjų Filatovą. Tai, kad šis žmogus pakankamai gerai informuotas apie šios bylos eigą, liudija ir tai, kad dar praėjusį penktadienį vakare savo bloge jis pareiškė, kad Austrija paleidžia M.Golovatovą ir šis yra pakeliui į Maskvą. Lietuva oficialų pranešimą apie M.Golovatovo paleidimą gavo tik šeštadienį anksti ryte.

Duodamas interviu leidiniui „Novyje Izvestija“ A.Filatovas teigė, kad M.Goolovatovas sulaikymo metu Austrijoje atostogavo. A.Filatovas tvirtina, kad išlaisvinti buvusį „Alfa“ būrio vadą pavyko aktyviai veikiant Rusijos Užsienio reikalų ministerijai bei prokuratūrai.

„Niekas neabejojo, kad M.Golovatovą išlaisvins. Kokia jo kaltė? Kad vykdė įsakymą?“ – piktinosi A.Filatovas. Jis teigė, kad M.Golovatovas buvo pakankamai ramus, nes galvojo, kad Lietuva visų pirma ieškos tų, kurie davė įsakymus, o ne tų, kurie juos vykdė. „Būtent todėl M.Golovatovas, nors ir žinojo, kad lietuviai kažką daro, nesuteikė tam didelės reikšmės. Sprendžiant pagal viską – veltui“, – sakė A.Filatovas.

Jis teigė, kad artimiausiu metu Tarptautinė „Alfa“ veteranų asociacija svarstys teismo Austrijoje klausimą.

Stebisi Lietuvos reakcija

Pirmadienį „Alfa“ taip pat išplatino pranešimą, kuriame veteranai stebisi, kad Lietuvos atstovai drįsta protestuoti prieš Austrijos sprendimą paleisti jų kolegą M.Golovatovą.

„Nuostabą kelia, kad šalys, kurios dar neseniai stovėjo eilėje stojant į Europos Sąjungą ir pažeidinėjo rusakalbių gyventojų teises, dabar leidžia sau mokyti valstybes, turinčias solidų europietiškos demokratijos stažą“, – teigiama pirmadienį paskelbtame veteranų pareiškime.

Nuostabą kelia, kad šalys, kurios dar neseniai stovėjo eilėje stojant į Europos Sąjungą ir pažeidinėjo rusakalbių gyventojų teises, dabar leidžia sau mokyti valstybes, turinčias solidų europietiškos demokratijos stažą, – „Alfa“ veteranaiAnot jo, KGB-FST (Federalinės saugumo tarnybos) veteranai pasirengę panašiems įvykiams, kuris nutiko jų kolegai.

Jie priminė, kad dar šių metų pavasarį priėmė specialią rezoliuciją dėl Lietuvos požiūrio į 1991 metų sausio įvykius.

Šioje rezoliucijoje buvę „Alfa“ kariai tvirtina, kad šturmuodami Vilniaus televizijos bokštą, Lietuvos radijos ir televizijos komitetą kovinių šovinių nenaudojo. Vietos gyventojai esą žuvo nuo snaiperių, kuriuos pasiuntė tuometinė Lietuvos valdžia, kulkų.

Jie taip pat stebėjosi, kad Lietuvoje pasipiktinimą sukėlė netoli Maskvos grupės „Alfa“ kariams pastatytas paminklas. Lietuvos protesto pareiškimus veteranai vadino kišimusi į Rusijos vidaus reikalus.

Rezoliucijoje piktinamasi ir buvusiu SSRS prezidentu Michailu Gorbačiovu, kuris neigia įsakęs šturmuoti TV bokštą, radiją ir televiziją, kitus objektus Vilniuje.

„Pareiškiame, kad grupė „Alfa“ visuomet vykdė įsakymus, kuriuos gaudavo iš savo tiesioginės vadovybės“, – tvirtinama rezoliucijoje.

Lietuvos valdžios atstovus ir visuomenę papiktino Austrijos sprendimas nepraėjus nė parai po sulaikymo paleisti nusikaltimais žmoniškumui įtariamą M.Golovatovą, kuris vadovavo televizijos bokštą šturmavusiam „Alfa“ būriui. Dėl jo Lietuva yra išdavusi Europos arešto orderį.

Dėl tokio austrų žingsnio pirmadienio vidurdienį prie Austrijos ambasados Vilniuje surengta protesto akcija, konsultacijos iš Vienos atšauktas Lietuvos ambasadorius, Austrijai įteikta nota.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių, daugiau kaip tūkstantis buvo sužeisti. Beginkliai žmonės buvo susirinkę ginti Lietuvos nepriklausomybę nuo perversmo.

Papildyta 18.57 val.: M.Golovatovas sunegalavo

„Alfa“ grupės atstovas spaudai Aleksandras Arčakovas LNK televizijai teigė, kad šiuo metu M.Golovatovas niekam neduoda interviu, nes vos grįžęs sunegalavo.

Jis teigė, kad M.Golovatovas dabar bendrauja tik su draugais ir šeimos nariais.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min