Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 6d. 11:27

Algirdas Butkevičius: prezidentė pakeitė požiūrį į Darbo partiją

A.Butkevičius tikina įveikęs D.Grybauskaitės pasipriešinimą.
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / A.Butkevičius tikina įveikęs D.Grybauskaitės pasipriešinimą. A.Ufarto/BFL nuotr.

Paskirtasis ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius „Žinių radijui“ sakė, jog su prezidente Dalia Grybauskaite pasiekė susitarimą dėl Darbo partijos.

D.Grybauskaitė esą ne tik neprieštarauja šios partijos narių dalyvavimui Vyriausybėje, tačiau ir pati yra užsiminusi, kokie Darbo partijai Seime atstovaujantys parlamentarai galėtų tapti socialinės apsaugos ir darbo bei švietimo ir mokslo ministrais.

Pakeitė poziciją

Pasak A.Butkevičiaus šiuo metu jam tenka itin sudėtinga užduotis ieškant kompromiso tarp Darbo partijos ir prezidentūros.

„Su prezidente tenka susitikti gana dažnai. Ji vertina kiekvieną kandidatą. Kalbu ir su koalicijos partneriais. Turiu ieškoti to aukso vidurio, kuris tenkintų abi puses. Turiu pripažinti, jog šis darbas nepaprastai sudėtingas. Būtų daug geriau, jeigu jau turėtume suformuotą Vyriausybę ir galėtume dirbti“, – sakė paskirtasis premjeras.

Socialdemokratų lyderis atviravo, jog D.Grybauskaitė nebekelia sąlygos neįleisti į Vyriausybę teisiamos Darbo partijos ministrų.

D.Grybauskaitė nebekelia sąlygos neįleisti į Vyriausybę teisiamos Darbo partijos ministrų.

„Negalime kaltinti visos partijos, kurioje yra 17 tūkst. žmonių. Tačiau yra labai griežtai žiūrima į partijos deleguojamus kandidatus. Šiuo metu prezidentė yra pasakiusi, kad nėra prieš šitą partiją, jos dalyvavimą valdančiojoje daugumoje ir Vyriausybėje. Prezidentė yra net išsakiusi savo nuomonę dėl kitų Seime dirbančių Darbo partijos kandidatų, kurie galėtų užimti švietimo ir mokslo bei socialinės apsaugos ir darbo ministrų postus. Tai džiuginanti pusė ir galiu tikrai pasakyti, jog prie tam tikrų kompromisų yra prieita“, – sakė politikas.

Trūksta tik kompetencijos

A.Butkevičiaus teigimu, Virginijos Baltraitienės ir Loretos Graužinienės kandidatūros prezidentei netiko tik dėl vienos priežasties – artėjančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungai.

„Prezidentė kelia tam tikrus reikalavimus dėl artėjančio Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Taryboje. Ji yra aiškiai pasakiusi, kad, jei Lietuvai nereikėtų pirmininkauti, ji dėl šitų kandidačių neturėtų jokių abejonių. Bet kai kurių reikalavimų, prezidentės manymu, jos šiuo metu neatitinka“, – sakė valdančiosios koalicijos lyderis.

Jis teigė suprantantis, kodėl Darbo partija neatsiima kandidatų į ministrų postus kandidatūrų.

„Puikiai suprantu Darbo partijos vadovybę. Pats esu apie šias politikes tikrai geros nuomonės. Darbo partijos prezidiumo posėdyje įsitikinau, jog jos turi didžiulį savo kolegų pasitikėjimą. Gyvenime taip jau yra, kad stipriausius politikus partijos deleguoja į ministrus. Jų priimtas sprendimas yra politinio kapitalo grąža žmonėms, kurie turi didelę darbo Seime patirtį“, – kalbėjo pašnekovas.

Nepilnas kabinetas

Paklaustas, kas turėtų nusileisti, A. Butkevičius teigė, jog galimas kompromisinis variantas – tvirtinti Vyriausybę be dviejų ministrų.

„Manau, jog prezidentės dekretas bus pasirašytas penktadienį. Yra dar laiko pasitarti ir valdančiojoje daugumoje. Jei galutinio susitarimo su prezidente nepavyks pasiekti, Vyriausybė gali būti tvirtinama be dviejų ministrų, o vadovavimas toms ministerijoms būtų perduotas kitiems ministrams“, – sakė paskirtasis ministras pirmininkas.

Naudinga socialdemokratams

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Kęstutis Masiulis „Žinių radijui“ teigė, jog prezidentė tikriausiai neskubės ieškoti išėjimo iš politinio pato situacijos.

„Sprendimo teks palaukti. Tikrai nemanau, jog jis bus padarytas šiomis dienomis. Prezidentė gali patvirtinti Vyriausybę be dviejų ministrų ir laukti tinkamesnių kandidatūrų“, – sakė jis.

Parlamentaro nuomone, tokia padėtis gali būti net naudinga socialdemokratams.

„Jei Vyriausybė pradės dirbti, šios dvi sritys bus pavestos kažkam kitam. A.Butkevičiui gali būti net visai pravartu, kad jo ministras valdytų dvi sritis. Jei Darbo partija nedarys jokių nuolaidų, Konstitucija nenumato, per kiek laiko šie ministrai turės būti paskirti. Tai gali labai ilgai užtrukti ir Darbo partija, jei iš tiesų norės turėti įtaką valdžioje, turės atrasti tinkamus kandidatus. Tai matėme ir šios kadencijos metu, kai prezidentė iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pašalino Rimantą Joną Dagį, užsienio reikalų ministrą Vygaudą Ušacką arba ūkio ministrą Dainių Kreivį. Kad ir kiek valios Andrius Kubilius turėjo jų nekeisti, buvo priverstas tai padaryti“ – atviravo K.Masiulis.

V.Uspaskicho statytinės

Pasak K.Masiulio, prezidentės nenoras dvi Darbo partijos vicepirmininkes skirti ministrėmis yra visiškai suprantamas.

„Darbo partija tikrai turi daug stiprių žmonių, bet aš manyčiau, kad ir V.Baltraitienė, ir L.Graužinienė yra užsirekomendavusios kaip labai lojalios V.Uspaskicho pasekėjos. Jei būtų suformuota tokia Vyriausybė, tai Viktoras formuotų kabinetus ministerijose. Jos taptų jo statytinėmis. Gal būtent to ir bijo prezidentė. Juk pamename, kaip L.Graužinienė su „paklonais“ lėkė pas Viktorą į Maskvą, kai jis ten prašėsi politinio prieglobsčio. Už tokią ištikimybę, matyt, yra atsidėkojama postais. Bet ar tai yra pats geriausias būdas įgyti ministrus Lietuvai?“ – retoriškai klausė Seimo narys.

K.Masiulio teigimu, viešumas formuojant ministrų kabinetą yra teigiamas dalykas. „Formuojant Vyriausybę viešumas gali padėti. Galbūt žmonės turi kompromituojančios ar kandidatą diskvalifikuojančios informacijos, reiktų ją pateikti. Jei būtų tariamasi už uždarų durų ir ministrų kabinetas tvirtinamas slapta, vėliau tektų gesinti gaisrus“, – sakė jis.

Siekia suskaldyti?

„Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris „Žinių radijui“ teigė, jog prezidentės poziciją dėl Darbo partijos galima traktuoti dvejopai.

V.Bruverio nuomone, prezidentės kritika nėra pakankamai dalykiška.

„Figūros, į kurias nusitaikė prezidentė, yra neeilinės šioje partijoje. Manau, kad būtent todėl jos ir tapo taikiniu, tikintis sukelti kuo daugiau bangų Darbo partijoje ir valdančiojoje koalicijoje. Tačiau kol kas negirdime prezidentės priekaištų dėl kitų dviejų Darbo partijos ministrų kandidatūrų. Todėl tvirtindama Vyriausybę be dviejų ministrų prezidentė patvirtintų ir Darbo partijos dalyvavimą Vyriausybėje“, – sakė jis.

V.Bruverio nuomone, prezidentės kritika nėra pakankamai dalykiška.

„Akivaizdu, jog kompetencijos stoka yra tik formali priežastis netvirtinti V.Baltraitienės ir L.Graužinienės.

Šios dvi politikės ir dabartinės, ir buvusių Vyriausybių kontekste tikrai neatrodo pačios prasčiausios. Nežinau, galbūt ponia V.Baltraitienė švietimo ir mokslo srityje taip grybavo, kad prezidentė ją sukirto visiškai. Tačiau tuo sunku patikėti, nes pokalbis prezidentūroje buvo tiesiog per trumpas, kad būtų tinkamai įvertinta kandidatės kompetencija. Prezidentė kovoja su visa koalicija, taip pat ir su A.Butkevičiumi, o Darbo partija yra formalus pretekstas tai daryti“, – sakė apžvalgininkas.

Prezidentė elgiasi drąsiai

„Tokios kaip mūsų, pusiau prezidentinės, sistemos yra specialiai sukurtos tam, kad būtų galima naudoti stabdžių ir atsvarų sistemą. Tai padaryta tam, kad valdžia, gavusi daugumą, negalėtų elgtis kaip nori ir nepasijustų pernelyg galinga. Kitas klausimas, kad tie stabdžiai nebūtų per daug geri ir sistemos nesustabdytų visai. Tokių situacijų, kaip dabar Lietuvoje, būna ir kitose šalyse. Jų sprendimas priklauso nuo šalių politinių tradicijų, precedentų ir konkrečių asmenybių. Lietuvoje dar nebuvome susidūrę su tokiu stipriu pasipriešinimu iš prezidentūros pusės. Bus įdomu pamatyti, kaip tai bus sprendžiama, nes teisiškai situacija nėra detaliai reglamentuota“, – „Žinių radijui“ teigė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentė politologė Ainė Ramonaitė.

A.Butkevičius: „Su prezidente tenka susitikti gana dažnai. Ji vertina kiekvieną kandidatą.“

Paklausta, ar normalu, jog per kelias dienas į tas pačias ministrų pozicijas siūlomi vis kiti kandidatai, A.Ramonaitė sakė, jog tai neturėtų kelti didelės nuostabos.

„Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog tai unikali situacija, bet turbūt anksčiau visa tai irgi vykdavo, tačiau nebuvo taip vieša. Susitarimai ir kandidatų tikrinimai vykdavo už uždarų durų nedalyvaujant visuomenei. Prezidentės valia yra, kad Vyriausybė būtų labiau specialistų Vyriausybė, tačiau kitų šalių praktikos yra skirtingos. Kai kur net specialiai vyksta ministrų rotacija. Tas pats žmogus būna vienoje ministerijoje, vėliau – kitoje. Ir jis nebūtinai turi puikiai išmanyti vieną konkrečią sritį. Tai priklauso nuo požiūrio, ar ministras yra specialistas, ar pirmiausia politikas“, – teigė politologė.

Pasak jos, prezidentė elgiasi drąsiai prisiimdama sau daug didesnį vaidmenį, nei iki tol buvę šalies vadovai. „Galima prisiminti kad ir Algirdo Brazausko pavyzdį. Jis panašioje situacijoje tiesiog atsitraukė ir nesikišo sakydamas, jog laimėjusi partija turi prisiimti visą atsakomybę prieš rinkėjus. Šiuo atveju prezidentė dalijasi atsakomybę, todėl rinkėjams vėliau bus sunkiau įvertinti, kas gi buvo atsakingas už vykdytos politikos rezultatus“, – sakė A.Ramonaitė.

Ketvirtadienį 13. 10 „Žinių radijo“ laidos „Dienos klausimas“ tema „Ar korupcijos voratinklis apraizgė visus Lietuvos muitinės postus?“

www.ziniuradijas.lt

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min