Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2012 birželio 4d. 13:18 , Atnaujinta: 2012 birželio 4d. 16:56

Algirdas Paleckis užtarimo kovojant už žodžio laisvę ieško Vašingtone

Algirdo Paleckio byla teisme
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Algirdas Paleckis
Eksparlamentaras Algirdas Paleckis, mindantis teismų slenksčius dėl savo žodžių apie Sausio 13-osios žudynes, užtarimo ieško ir Vašingtone. Šią savaitę įtakingoje JAV organizacijoje – Nacionaliniame spaudos klube jis ketina pasakoti apie šią bylą ir kovą už žodžio laisvę Lietuvoje bei Europoje. A.Paleckiui pavyko ten įsiprašyti esą sulaukus JAV Valstybės departamento atstovų užtarimo.

Žiniasklaidos atstovų organizacijos puslapyje nurodyta, kad buvęs Seimo narys, dabar vadovaujantis marginalinei partijai Socialistiniam liaudies frontui, pasirodys „Newsmaker“ („Naujienų kūrėjo“) renginyje ketvirtadienio, birželio 7-osios, vidurdienį.

A.Paleckis 15min.lt teigė renginyje dalyvausiantis ne savo iniciatyva, bet sulaukęs organizatorių kvietimo. „Kad ir kaip būtų norima vertinti Sausio 13-osios bylą – kai kam ji atrodo ištirta, kai kam ne, svarbi yra žodžio laisvė, – aiškino politikas. – Už nuomonę norima į kalėjimą sodinti. Necivilizuota iš prokuratūros pusės už tai reikalauti bausmių. Žodžio laisvė įtvirtinta JAV konstitucijoje, todėl amerikiečiams tai įdomu ir keista. Aš paaiškinsiu, kaip ir kodėl byla prasidėjo.“

„Lietuvos prokuratūra grasina įkalinti jį metams už tai, kad atskleidė, ką A.Paleckis vadina „Lietuvos ultradešiniųjų Vyriausybei nepatogiais faktais“ apie prievartos protrūkį savo šalyje 1991 m.“, – teigiama renginio anonse. Kartu primenama, kad politikas laimėjo pirmos instancijos teisme, bet birželio 12 d. laukia apeliacinio skundo dėl nuosprendžio nagrinėjimas.

A.Paleckis: „Už nuomonę norima į kalėjimą sodinti. Necivilizuota iš prokuratūros pusės už tai reikalauti bausmių.“

Renginyje A.Paleckis ketina pristatyti savo „kovą už žodžio laisvę Lietuvoje“, kuri yra NATO ir Europos Sąjungos narė, taip pat – naujus faktus.

Ta proga laikraščio „The Sacramento Bee“ tinklalapye A.Paleckio veiklai buvo skirta visa žinutė. Gerai žinomas Lietuvos žurnalistas, politikas ir diplomatas, esą tapo kovos už žodžio laisvę Europoje simboliu. Jis save vadina demokratinių ir socialinių teisių gynėju, o Vyriausybei klijuoja ultradešiniųjų etiketę, nes ši daugumą nacių veikėjų lietuvių laiko nacionaliniais didvyriais.

Vienai didžiausių JAV spaudos korporacijų „McClatchy Company“ priklausančio laikraščio svetainėje nurodyta, kad lietuvis priklauso organizacijos „Pasaulis be nacizmo“ tarybai. Ši save pristato kaip tarptautinį žmogaus teisių gynėjų judėjimą, o Estijos saugumo policija – kaip Maskvos remiamą propagandos organizaciją, kuri remia Rusijos užsienio politiką, skirtą buvusioms sovietinėms respublikoms ir skleidžia sovietmečio požiūrį į Antrąjį pasaulinį karą.

2010 m. Kijeve įkurta ir Strasbūre registruota organizacija kritikuoja Vakarų Europos demokratijas dėl vaidmens pradedant Antrąjį pasaulinį karą, o buvusias sovietų bloko šalis dėl „sparčios nacifikacijos“. Jos prezidiumui vadovauja rusų oligarchas Borisas Spiegelis, taip pat priklauso žinomas suomių antifašistas Johanas Bäckmanas.

Teismas kartą išteisino, bet taškas byloje dar nepadėtas

„The Sacramento Bee“ svetainėje primenama, kad 1991 m. sausį sovietų kariai nepriklausomybę neseniai paskelbusios Lietuvos sostinėje Vilniuje užėmė radiją ir televiziją, žuvo 14 žmonių. Vyriausybė dėl to kaltino karius, bet esą pateikė mažai įrodymų, o tyrimas iki šiol nebaigtas.

Kaip buvęs tiriamosios žurnalistikos atstovas pristatomas A.Paleckis pareiškė, esą nemažai liudininkų tvirtina ir balistinė ekspertizė rodo, kad ant stogų buvo įsitaisę slapti snaiperiai, kurie tuomet prie Vilniaus TV bokšto taikėsi į civilius. Todėl jis viešai pareiškė, neva „saviškiai šaudė į savus“.

K.Girnius: „Jų kvietimą sunku gauti, tik labai retais atvejais. Ypač tokiai marginalijai.“

Laikraščio teigimu, Lietuvos valdančioji partija laišku generaliniam prokurorui inicijavo bylą prieš A.Paleckį. Šis sulaukė kaltinimų neigus sovietų agresiją prieš Lietuvą.

A.Paleckis buvo teisiamas dėl savo žodžių 2010 m. lapkričio 2 d. transliuotoje „Žinių radijo“ laidoje „Raktas“. Jis tuomet teigė: „O kas buvo Sausio 13-ąją prie bokšto? Ir, kaip dabar aiškėja, saviškiai šaudė į savus.“

Prieš pusmetį teismas paskelbė, kad politikas išreiškė ne savo asmeninę, o kitų šaltinių nuomonę, taigi esą negalima daryti išvados, kad taip jis įžeidė asmenų, žuvusių ir sužeistų kovoje dėl Lietuvos nepriklausomybės išsaugojimo atminimą ir jų artimuosius. Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra nuosprendį apskundė.

Tai buvo pirmas nuosprendis Lietuvos teismų istorijoje dėl SSRS įvykdytos agresijos neigimo. 1991-ųjų sausio 13-ąją sovietų kariuomenei ir specialiesiems daliniams užimant TV bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, žuvo 14, nukentėjo daugiau kaip tūkstantis žmonių.

Kęstutis Girnius: žadą atima

Politologas Kęstutis Girnius, išgirdęs apie A.Paleckio dalyvavimą įtakingos organizacijos renginyje, iš pradžių abejojo, ar jis tikrai ten kalbės.

Tačiau patikslinus, kad apie renginį pranešė pats Nacionalinis spaudos klubas, pašnekovas prisipažino nesuprantąs, kaip neįtakingas politikas galėjo sulaukti kvietimo. „Tiesiog žadą atima… – teigė K.Girnius. – Sunku įsivaizduoti tokį dalyką. Jų kvietimą sunku gauti, tik labai retais atvejais. Ypač tokiai marginalijai… Tikrai nesuprantu.“

Pasak apžvalgininko, kuris pats anksčiau teigė, kad kvaila A.Paleckį teisti už nuomonę, nestebintų organizacijos sprendimas pasikviesti kalbėti apie žodžio laisvę, jei tai būtų nusipelnę veikėjai, o ne „beveik žmogus iš gatvės“.

Beje, organizacijos „Reporteriai be sienų“ („Reporters Without Borders“) ataskaitoje pripažinta, kad spaudos laisvė Lietuvoje ir Latvijoje pastaraisiais metais susilpnėjo dėl groteskiškų teismų sprendimų bei saugumo tarnybų kišimosi. Jos sudaromame spaudos laisvės indekse mūsų šalis nukrito į 30 vietą, kurią dalijasi kartu su Australija. Estija tradiciškai įsitaisiusi viršūnėje – trečioje vietoje.

Kita organizacija „Freedom House“ spaudą Lietuvoje vertina kaip laisvą (40 vieta tarp 197 valstybių), Europoje nusileidžiame tik Estijai, Čekijai ir Slovakijai.

Renginio organizatorius: Algirdas Paleckis turi teisę čia kalbėti

Kaip 15min.lt informavo būsimo renginio koordinatorius ir vedėjas Ronas Baygentsas, A.Paleckis pats pasiprašė kalbėti Nacionaliniame spaudos klube. Jo iniciatyvą esą parėmė keletas žmonių iš JAV Valstybės departamento.

„Jo dalyvavimas sukėlė šiokią tokią kontroversiją, todėl „Newsmaker“ komitetas kurį laiką svarstė, ar jį kviesti, – R.Baygentsas. – Jei yra kokių klausimų dėl šio asmens, juos galės užduoti žiniasklaidos atstovai pačiame renginyje, įskaitant mane.“

„Nežinau, ar spaudos laisvė yra pažeidžiama Lietuvoje arba Europoje, bet ji nepaminama Vašingtone, Nacionaliniame spaudos klube, taigi A.Paleckis gali turi teisę čia kalbėti“, – pridėjo pašnekovas.

Vašingtone, visai šalia Baltųjų rūmų, įsikūręs Nacionalinis spaudos klubas yra profesinė organizacija ir privatus žurnalistų socialinis klubas. Jam priklauso ne tik dabar dirbantys, bet ir buvę žurnalistai, valdžios įstaigų atstovai spaudai, kiti asmenys, laikomi nuolatiniais naujienų šaltiniais. 1908 m. įkurtas klubas žinomas dėl savo renginių, kuriuose dalyvauja kviestiniai pranešėjai, įskaitant JAV prezidentus – visus nuo Theodore' Roosevelto, monarchus, premjerus, parlamentarus, ambasadorius, mokslininkus, verslo ir pramogų pasaulio atstovus, sportininkus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:09:17
00:37
17:27

15min metų knygų rinkimai

Tema

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min