Dabar populiaru
Publikuota: 2010 rugpjūčio 5d. 07:10

Alkoholio kvapai Lietuvos karius atsivijo iš Afganistano

Britų kariai patruliuoja Afganistano aguonų lauke.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kariai Afganistano aguonų lauke.

Kada ir kokius alkoholinius gėrimus gali vartoti Lietuvos misijoje Afganistane tarnaujantys kariškiai? Tai trečiadienį bandė išsiaiškinti Vilniaus apygardos administracinis teismas, į kurį kreipėsi trys iš tarnybos atleisti karininkai.

Iš Afganistano grąžinti ir pareigų netekę karininkai bandė įrodyti, kad apsvaigti galima ne tik nuo alaus, bet ir nuo burnos skalavimo skysčio, rašo „Lietuvos rytas“.

Tačiau tokio eksperimento rezultatai atsidūrė misijos vadų šiukšlių dėžėje.

Afganistane, Goro provincijos atkūrimo grupėje (PAG), tarnavę alytiškiai 30 metų Aurimas Andriuškevičius, 28 metų Albertas Baciuška ir 27 metų Paulius Barkauskas teismo prašo grąžinti juos į tarnybą.

Šių metų kovo mėnesį krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės įsakymu minėti karininkai buvo išleisti į atsargą už šiurkštų pažeidimą – alkoholinių gėrimų vartojimą tarnybos vietoje.

Trečiadienį į teismą atvykę Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės atstovai taip ir nesugebėjo išaiškinti, kada kariai gali išgerti alkoholio ir kokie dokumentai nustato šią tvarką.

Krašto apsaugos ministerijos Teisės departamento vyresnysis specialistas Ramūnas Kučiauskas teigė, kad Afganistane esantys kariniai daliniai turi savas taisykles, kurias Lietuvos misijos vadovai kuria su kitų šalių kariuomenių atstovais.

Afganistane tarnavę kariai pasakojo, kad pagal PAG vidaus taisykles laisvu nuo tarnybos metu karys gali išgerti dvi pusės litro skardines alaus arba dvi taures vyno.

Tačiau kariams skirtoje parduotuvėje parduodamas tik įvairių rūšių alus. Jo skardinė kainuoja apie 6 litus.Alytiškiai 30 metų Aurimas Andriuškevičius, 28 metų Albertas Baciuška ir 27 metų Paulius Barkauskas teismo prašo sugrąžinti juos į tarnybą.

Alus parduodamas ketvirtadieniais nuo 20 iki 22 valandos, o mėgautis juo galima iki vidurnakčio.

Gerti alų kariams leidžiama karininkų ramovėje arba pirtyje. Jei gaunamas vado leidimas, pirtyje alaus galima išgerti ir kitomis savaitės dienomis, pavyzdžiui, švenčiant gimtadienį.

Tikrintojas nejautė kvapų

Neblaivūs apsaugos kuopos kariai įkliuvo šeštadienio naktį. Sausio 30-ąją apie 1 valandą nakties PAG vadovai surengė patikrinimą. Visiems kariškiams buvo liepta išsirikiuoti, o tris įtartinai atrodančius apsaugos kuopos narius PAG vadas Gediminas Macijauskas nusivedė į medicinos punktą.

Ten alkoholio matuokliu buvo tikrinamas karių blaivumas. A.Baciuškai nustatytas vidutinis girtumo laipsnis – 2,05 promilės alkoholio. Jo kolegoms nustatytas lengvas girtumo laipsnis. P.Barkauskui papūtus į alkoholio tikrintuvą, šis rodė 0,9 promilės, o A.Andriuškevičiui – 1,13 promilės.

Nors kariai tikino alkoholio negėrę, protokolą pasirašė, o rytą per rikiuotę buvo nušalinti nuo pareigų. Tuomet jie sėdo rašyti paaiškinimų. Visi trys vyrai parašė, kad alkoholio tikrintuvą suklaidino jų vartojamas burnos skalavimo skystis „Colgate”.

„Vadą aš sutikau išeidamas iš prausyklos, kur ką tik buvau išsivalęs dantis”, – tikino A.Baciuška.

Tarnybos netekęs vyresnysis leitenantas teisme abejojo, ar alkoholio matuoklis buvo techniškai sutvarkytas. Prietaisas rodė, kad jo organizme yra alkoholio, o karininką tikrinęs ukrainietis pareigūnas nejautė alkoholio kvapo. Teisme paaiškėjo, kad dėl sulaužytos nosies jis iš viso nejaučia kvapų.

Buvo atliktas eksperimentas

Bandydami įrodyti, kad alkoholio matuoklį suklaidino burnos skalavimo skystis, kariškiai paprašė atlikti eksperimentą. Jų blaivumas buvo matuojamas iš karto šiuo skysčiu išsiskalavus burną. Iš tiesų alkoholio tikrintuvas rodė nuo 0,75 iki 2,59 promilės. Tariamas girtumas visiškai pranyko maždaug po pusvalandžio.

Šio eksperimento rezultatai ir karių parašyti paaiškinimai apie burnos skalavimo skystį Lietuvos kariuomenės vadovų nepasiekė. Juos sunaikino tarnybinį patikrinimą atlikę kariuomenės pareigūnai, bet kariai spėjo pasidaryti kopiją.

Į Lietuvą buvo išsiųsti tarnybiniai pasiaiškinimai, kuriuose alytiškiai prisipažino, kad viename kambaryje išgėrė po dvi skardines alaus.

Už stovyklos apsaugą atsakingi karininkai teigė, kadtuo metu jokių tarnybinių pareigų neatliko. Užduočių jie neturėjo ir rytą.

Teisme A.Baciuška ir A.Andriuškevičius aiškino, kad prisipažinti gėrus alų juos vertė grupės vadai. „Mums buvo žadama, kad parašę tokius pasiaiškinimus būsime grąžinti į Lietuvą ir toliau galėsime tarnauti kariuomenėje. Todėl taip ir parašiau”, – pasakojo A.Andriuškevičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min