Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gegužės 23d. 12:27

Alkoholio vartojimas Lietuvoje auga – pirmą kartą aplenkėme rusus

Pagirios
„Fotolia“ nuotr. / Pagirios

Pasaulio sveikatos organizacijos paskelbta „Pasaulio ataskaita apie alkoholio vartojimą ir sveikatą 2014“ parodė, kad Lietuva pagal alkoholio vartojimą yra trečioji šalis pasaulyje (15,4 l grynojo alkoholio, tenkančio vienam vyresniam nei 15 metų žmogui).

Lietuvą jau lenkia tik Moldovos Respublika (16,8 l) ir Baltarusija (17,5 l). Lietuva aplenkė netgi Rusija (15,1 l), kuri visuomenėje laikoma daugiausiai alkoholio vartojančia šalimi pasaulyje. Toks aukštas rodiklis Lietuvoje fiksuojamas pirmąjį kartą.

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija (NTAKK) kreipėsi į Seimą, Ministrą Pirmininką ir Vyriausybę prašydama nedelsiant imtis priemonių alkoholio vartojimo problemai spręsti.

nediegiant naujų veiksmingų alkoholio kontrolės priemonių  alkoholio vartojimas nuo 2010 m. vėl sparčiai auga ir liūdna, bet šiandien būdami tokia maža valstybe esame viena daugiausiai geriančių pasaulio šalių.

Kreipimesi pristatomos mokslo įrodymais grindžiamos veiksmingos alkoholio vartojimo ir sukeliamos žalos kontrolės priemonės, pavyzdžiui, alkoholio prieinamumo mažinimas, kainų didinimas, reklamos draudimas, privalomas alkoholinių gėrimų kaloringumo ir sudėties žymėjimas, priklausomybės ligų gydymo paslaugų prieinamumo didinimas ir kita.

NTAKK prezidentas Aurelijus Veryga, tikina, kad politikai  žino kokiomis priemonėmis galima sumažinti alkoholio vartojimą, tačiau jas diegia vangiai. „Mums nereikia išradinėti dviračio. Jis jau yra ir kitos Europos šalys sėkmingai juo važiuoja. Lietuva taip pat turi gerosios praktikos pavyzdį – 2008 m. įsigaliojus alkoholio prieinamumo, įperkamumo mažinimo priemonėms, apribojus alkoholio reklamą, sugriežtinus neblaivių vairuotojų kontrolę alkoholio vartojimas, o kartu su juo ir vartojimo daroma žala, šalyje sumažėjo: nuo 14,6 l 2007 m. iki 10,8 l 2009 m. Deja, nediegiant naujų veiksmingų alkoholio kontrolės priemonių  alkoholio vartojimas nuo 2010 m. vėl sparčiai auga ir liūdna, bet šiandien būdami tokia maža valstybe esame viena daugiausiai geriančių pasaulio šalių.“

Alkoholio vartojimo sąlygojama žala Lietuvoje 2010 m. sudarė 741 mln. Lt, neįskaitant policijos ir teismų, su išorinėmis priežastimis siejamų sveikatos priežiūros kaštų ir darbingumo sumažėjimo išmokų, materialiosios turtinės žalos, geriančiųjų aplinkoje esančių artimųjų psichologinės, socialinės ir ekonominės žalos kaštų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

11:55
26:29
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min