2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2021 06 14

Alkoholizmo gydymas – be vaistų ir be ilgų reabilitacijos mėnesių

Tik iš pažiūros alkoholis atrodo viena paprasčiausių priemonių, leidžiančių trumpam įveikti nerimą ir stresą, tuokart pasijusti geriau. Realybė tokia, kad žmonės dažnai įklimpsta į šį liūną ir tampa priklausomi, o alkoholis galiausiai neretai tampa pagrindine priežastimi, dėl kurios byra šeimos ir griūna gyvenimai. Kas gi trukdo žmonėms ieškoti pagalbos ir ją priimti? Kokie yra efektyviausi alkoholizmo gydymo metodai? Kas yra kodavimas nuo alkoholizmo? Ar užtikrinamas priklausomybes besigydančio asmens anonimiškumas? Apie tai pasakoja psichoterapijos centro „Sielos veidrodis“ steigėjas psichoterapeutas Sergejus Gorškovas.
Alkoholizmo gydymas – be vaistų ir be ilgų reabilitacijos mėnesių
Alkoholizmo gydymas – be vaistų ir be ilgų reabilitacijos mėnesių / Sielos veidrodis nuotr.

Kas yra priklausomybė ir kada kreiptis pagalbos?

Priklausomybė nuo alkoholio aukoms neišranki – ji užklumpa žmones nepaisydama jų tautybės, lyties, sveikatos būklės, amžiaus ar išsilavinimo. Bendra – tai, kad psichologine prasme, alkoholizmas laikomas jausmų ir emocijų liga.

„Tai reiškia, kad žmogus nebesusitvarko su savo jausmais. Stresas, nerimas, baimė, įtampa, laukimas, džiaugsmas – visa tai žmogaus organizme pasireiškia chemiškai, adrenalino, kortizolio ir kitų hormonų antplūdžiu. Alkoholis trumpalaikėje perspektyvoje suveikia kaip anestetikas, nuslopina stresą ir jo poveikį organizmui, tačiau, savo ruožtu, greta formuojasi gerokai rimtesnės problemos“, – teigia S.Gorškovas. Psichoterapeuto teigimu, alkoholiui tapus svarbiausia kovos su stresu priemone, žmogus nebežino ir nebeturi kitų resursų, kurie padėtų susitvarkyti su neigiamomis emocijomis, o problema tampa alkoholizmas, t. y. priklausomybė nuo alkoholinių gėrimų ir ardantis jau nebe streso, o paties alkoholio sukeltas poveikis:

„Formaliai yra skiriamos trys alkoholizmo stadijos, tačiau klausimas, kada reikia kreiptis pagalbos, yra individualus ir nepamatuojamas nei išgerto alkoholio kiekiu, nei alkoholio vartojimo dažnumu. Kiekvienam žmogui tai pasireiškia individualiai – priklausomai nuo amžiaus, fizinės būklės, alkoholio vartojimo įpročių ir kt. Vienam nutinka taip, jog nebegali užmigti be taurės vyno prieš miegą, nors nėra buvę, kad dėl pagirių neateitų į darbą, kitam – sunkiu ilgalaikiu užgėrimu kartą per pusmetį, nors prieš tai kelis mėnesius neėmė į rankas taurės“, – pastebi S.Gorškovas.

Kodėl vis dėlto priklausomybių turintys žmonės, psichoterapeuto manymu, vengia kreiptis pagalbos į specialistus? Viena iš priežasčių, eksperto teigimu, yra bėgimas nuo

priklausomybės pripažinimo, pirmiausia – sau pačiam. Antra, S.Gorškovo įsitikinimu, esminį žingsnį žengęs žmogus ne visada randa sau tinkamą alkoholizmo gydymo būdą – tokį, kuris ne tik slopintų simptomus, bet ir padėtų šalinti jų priežastis, būtų anonimiškas, greitas ir efektyvus, kad nereikėtų pusmečiui ar metams pasitraukti iš profesinės veiklos bei socialinio gyvenimo ir kt.

Dažniausiai taikomi gydymo būdai – medikamentinis poveikis ir ilgalaikė reabilitacija centre

Šiuo metu geriausiai žinomi yra šie alkoholizmo gydymo būdai – gydymas raminamaisiais medikamentais arba ilgalaikis gydymas specialiuose reabilitacijos centruose. Kaip jie veikia ir kokiais trūkumais bei privalumais, psichoterapeuto manymu, pasižymi kiekvienas iš jų?

„Gydymas raminamaisiais medikamentais reiškia cheminę intervenciją į žmogaus organizmą. Toks gydymas patrauklus, nes yra anoniminis, žmogui nereikia gultis į ligoninę, pasitraukti iš darbo rinkos ar pan. Tačiau šis gydymas turi trūkumų. Raminamaisiais preparatais yra slopinamas tiek pats potraukis išgerti, tiek šį potraukį sukeliantys jausmai, tarkime, nerimas, baimė ir kt. Žmogus faktiškai gyvena prislopintais jausmais, jis pasiilgsta emocinio krūvio, intensyvumo, todėl neretai nutraukia medikamentų vartojimą ir vėl griebiasi alkoholio. Be to, slopinant emocinius poreikius vaistais, per ilgą laiką gali susiformuoti priklausomybė nuo vaistų“, – dėsto psichoterapeutas S.Gorškovas.

Kitas plačiai paplitęs variantas, anot specialisto, yra ilgalaikės reabilitacijos centrai. Tai – situacija, kada žmogus metams pasitraukia iš įprastinės veiklos ir apsigyvena centre. Per tą laiką, dirbant su specialistais, formuojami nauji įpročiai, atrandami ir sutvirtinami įvairūs būdai, kaip kitaip žmogus gali išreikšti pyktį, nusivylimą arba patirti pasitenkinimą.

„Jeigu žmogus, išėjęs iš centro, patenka į savo ankstesnę aplinką, yra atkryčio grėsmė, o kad taip nenutiktų, rekomenduojamas pusmečio trukmės integracijos laikotarpis“, – pastebi S.Gorškovas.

123rf.com nuotr./Alkoholis
123rf.com nuotr./Alkoholis

Hipnoterapinis kodavimas nuo alkoholizmo – kas tai?

Taigi, aptarti du alkoholizmo gydymo būdai – vienas anonimiškas, greitai veikiantis, turintis šalutinį poveikį, kitas – giluminis, lėtas, reikalaujantis ilgalaikio pasitraukimo iš socialinio ir profesinio gyvenimo. Ką pasirinkti? Psichoterapeuto S.Gorškovo teigimu, dar ne visi su šiomis problemomis susidūrę žmonės žino ir apie trečiąją išeitį, kuri taip pat verta apsvarstymo – hipnoterapinis kodavimas. „Hipnoterapinis kodavimas yra tas metodas, kuris leidžia įveikti priklausomybę greitai, anonimiškai, be šalutinio medikamentų poveikio ir neužsidarant metams reabilitacijos centre. Veikimo principas yra toks: seanso metu žmogus įvedamas į lengvo transo būseną. Tai nėra gili hipnozė, o lengvas transas, žmogus yra pajėgus viską prisiminti – tiesiog jo smegenys yra padidinto jautrumo būsenoje. Tuo metu jo sąmonėje formuojamos naujos sąsajos, kas yra suvokiama kaip malonu arba nemalonu, formuojama netolerancija ir pasišlykštėjimas alkoholiu, įteigiamas bei sutvirtinamas ryšys tarp malonumo ir blaivaus gyvenimo būdo, pavyzdžiui, sportinių užsiėmimų, laisvalaikio gamtoje ir panašiai“, – vardija specialistas.

123RF.com nuotr./Alkoholizmas
123RF.com nuotr./Alkoholizmas

Pasak S.Gorškovo, hipnoterapinis kodavimas nuo alkoholizmo taikomas tiek grupiniu būdu, tiek individualiai. Specialistas pataria esant galimybei rinktis individualią sesiją – jos metu dirbama ne su priklausomybe bendrai, o su konkretaus žmogaus priklausomybe, jo istorija, stresu, nerimu, problemomis ir asmenybe.

Greitai ir efektyviai, bet ar ilgam?

Kiek ilgai veikia hipnoterapinis kodavimas nuo alkoholizmo? Psichoterapeuto S.Gorškovo teigimu, pakanka vieno seanso, kad žmogus nebenorėtų gerti:

„Hipnoterapinis kodavimas veikia nuo pusmečio iki trijų metų. Pirmaisiais metais, kol formuojasi nauji įgūdžiai ir nauja asmenybės struktūra, 3 ar 4 kartus per metus specialistai suteikia nemokamas konsultacijas ir palaikymą. Įprastai ilgalaikėje perspektyvoje žmogus toliau geba savarankiškai kontroliuoti potraukį alkoholiui ir įpranta kitais metodais išreikšti bei išgyventi savo jausmus. Esant poreikiui, po kelių metų galima kodavimą pakartoti.“

Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“, kuriam vadovauja psichoterapeutas S.Gorškovas, buvo įkurtas 2018 m. Centre konsultuojama ir gydoma nuo įvairių priklausomybių, tokių kaip priklausomybė nuo alkoholio, nikotino, kitų psichotropinių medžiagų, priklausomybė nuo lošimo bei kompiuterinių žaidimų.

„Jei jums pačiam ar jūsų artimam žmogui nutiko taip, kad darosi sunku kontroliuoti alkoholio vartojimą, kreipkitės į psichoterapijos centrą „Sielos veidrodis“. Skambučiai telefonu priimami bet kuriuo metu“, – kalbėjo S.Gorškovas.


Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“ biurus turi Vilniuje (Naugarduko g. 68B, II aukštas) bei Klaipėdoje (Šermukšnių g. 7, 3 aukštas). Telefono numeriu +370 633 11193 pagalbos į specialistus kreiptis galima visą parą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min