Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 4d. 14:56

Alpinistas Ernestas Markšaitis: kalnuose orų nenuspėsi

Alpinistas Ernestas Markšaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Alpinistas Ernestas Markšaitis

Nelaimė Prancūzijoje, Monblano kalnų masyve, pasiglemžė dviejų alpinistų iš Lietuvos gyvybes. Lietuvos alpinizmo asociacijos atstovų teigimu, vilčių, kad antrasis iki šiol nesurastas lietuvis galėtų būti gyvas, nebėra. Kada pavyks lietuvių alpinistų kūnus pargabenti į Lietuvą, taip pat kol kas neaišku, nes oro sąlygos Prancūzijos Alpėse toliau blogėja.

Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentas Saulius Damulevičius papasakojo visą chronologiją, kas nutiko lietuvių alpinistams. Jie sausio 19 dieną pirmiausia atvyko į Italijos Alpes, o po savaitės jau buvo Prancūzijoje, Šamoni mieste. Čia alpinistai susipažino su rajonu, išstudijavo maršrutus, pasiskirstė grupelėmis. Sausio 28-ąją jie išėjo į kalnus, o kitą dieną prasidėjo kopimas. Alpinistai kopė nedidelėmis grupelėmis, jos kopė savarankiškai ir ryšio tarpusavyje nepalaikė.

Alpinistams išeinant į kalnus orai buvo geri, bet trečiadienio vakarą subjuro.

Alpinistas Ernestas Markšaitis, taip pat tuo metu kopęs į Les Droites viršūnę, pasakojo, kad orų prognozės buvusios tokios, kad niekas nesitikėjo didesnių stichijų. „Kalnai yra kalnai. Net slidininkai gali pasakyti, kad kalnuose akimirksniu susiformuoja debesys, susidaro kruša, sūkuriai. Po kelių valandų vėl šviečia saulė. Tokių reiškinių negali numatyti, jie kyla staiga“, – apie oro sąlygas sakė patyręs alpinistas.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentas Saulius Damulevičius
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentas Saulius Damulevičius

Anot E.Markšaičio, kopė trys alpinistų grupės. Jis pats kopė su dviem merginomis. „Sausio 31 dieną penktą valandą ryto prasidėjo kopimas, buvome iki vidurdienio pasiekę daugiau nei vidurį sienos. Nuo vidurio sienos atgal nebeįmanoma nusileisti, vienintelis kelias – kopti į viršų. Buvo planuota, kad 14–16 val. būsime viršūnėje. Mums esant netoli viršūnės, prasidėjo staigi audra, kuri buvo tokia stipri, kad nebebuvo galima judėti. Grupė, ėjusi prieš mus, jau buvo ant keteros ir pradėjo leistis. Paprastai leidimasis trunka apie dvi valandas, o jiems tai užtruko visą parą“, – pasakojo E.Markšaitis.

Jam ir kartu kopusioms merginoms teko visą naktį kabėti ant uolos. Jiems pavyko susisiekti su Šveicarijos gelbėtojais ir pranešti apie nelaimę. „Kodėl trečioji grupelė to nepadarė, negaliu pasakyti. Ryte prasivėrė geresnio oro langas, pasirodė sraigtasparnis. Jis nepuola tuoj pat gelbėti, pirmiausia kelis kartu apskrenda, įvertina situaciją. Jeigu kam kyla klausimų dėl Prancūzijos gelbėtojų profesionalumo, tai jis yra aukščiausio lygio“, – tvirtino alpinistas.

E.Markšaitis pasakojo, kad jis pats apsitrankė į uolas, tad turi daugybę sumušimų. Vienai iš merginų nušalo trys pirštai, tačiau amputacija negresia. Kitos merginos kojų pirštai pašalę silpniau, tereiks kelių mėnesių išgyti.

E.Markšaitis teigė, kad jis ir kartu kopusios merginos, kabėdami ant uolos, buvo visiškai ramūs: „Sportinis alpinizmas maksimaliai reikalauja fizinių ir emocinių jėgų. Mes buvome visiškai ramūs, buvome sutarę, kad jeigu nepasirodys gelbėtojai iki vidurdienio, bandysime eiti iki nusileidimo tako. Veikėme kaip komanda, dalinomės miegmaišiais, paeiliui miegojome, paeiliui gėrėme arbatą.“

Operatorius.lt nuotr./Lietuvių alpinistai kopia į Monblaną
Operatorius.lt nuotr./Lietuvių alpinistai kopia į Monblaną

Gelbėtojai apžvalginio skrydžio metu trečiosios grupės atstovų nematė. E.Markšaitis teigė iš pradžių nematęs pagrindo panikai, manė, kad galbūt jiems pavyko nusileisti. Tačiau vėliau buvo gauta trumpoji žinutė iš vieno alpinisto, kuris pranešė išsikasęs sniege urvą, turintis šiltų drabužių, miegmaišį, dujinę viryklę. Taip pat jis pranešė, kad antrasis lietuvis dingo.

E.Markšaitis sakė tikėjęs, kad lietuviui pavyks išgyventi ir gelbėtojai jį nukels. „Greičiausiai jis pabandė leistis ir jam tai nepavyko. Abejonių, kad jis žuvo, nėra. Fototechnika tokia galinga, kad galima tai užfiksuoti“, – apgailestavo alpinistas.

Anot E.Markšaičio, kol kūnai bus surasti ir pargabenti į Lietuvą, praeis dar ne viena savaitė. Esą artimieji juos palaidoti galės tik maždaug po mėnesio.

Paklaustas, kokie buvo žuvę alpinistai, E.Makšraitis teigė pats su jais nekopęs. Tačiau jis sakė žinąs, kad abu žuvę alpinistai buvo išskirtinės asmenybės, abu daug sportavo, buvo stiprūs tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

Informacija apie jų tapatybę, asmeninį gyvenimą kol kas neatskleidžiama.

Septyni lietuviai kopė Les Droites viršūnės (Monblano kalnų masyvo) šiaurine siena Prancūzijoje, kai sausio 31 d. juos užklupo pūga. Po paskutinio kopimo į Šamoni sugrįžo 5 asmenys – vienas sugrįžo pats, o 4 asmenys buvo parskraidinti gelbėtojų malūnsparniu.

Dar trys alpinistai liko kalnuose. Vienas iš dingusių lietuvių penktadienį buvo išgelbėtas. Dar dviejų išgelbėti nepavyko. Sekmadienį popiet pasirodė pranešimų, kad didelės raiškos nuotraukos, darytos virš kalnų, leidžia užtikrintai manyti, kad lietuvis mirtinai sušalo sniege išsikastoje duobėje, 3,9 km aukštyje kalnuose. Dar vienas lietuvis taip pat greičiausia žuvo, prancūzų gelbėtojai nebeturi vilties jį surasti gyvą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

07:05
00:51
01:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min