Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 9d. 07:01

Alytaus gaisrininkai apie sunkiųjų metalų tyrimų rezultatus sužinojo tik iš žiniasklaidos

Sveikatos patikros akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr. / Po sunkiųjų metų, ugniagesių laukia tyrimas dėl ypač kenksmingų dioksinų. Asociatyvi nuotrauka.

Vidaus reikalų ministerijai (VRM) paskelbus ugniagesių sveikatos tyrimų rezultatus dėl sunkiųjų metalų, Alytaus gaisrininkai nežino, kaip juos vertinti. Jie sako, kad informaciją sužinojo tik iš žiniasklaidos, o asmeninių duomenų – negavo.

„Apie tyrimo rezultatus mes visi sužinojome iš žiniasklaidos. Nei mūsų darbuotojų, nei mūsų tarnybos papildomai apie gautus rezultatus neinformavo. Teko kalbėti su žmonėmis, kuriems atliko tyrimus, tai jie jokios informacijos neturi. Kam kokie kraujo tyrimai nustatyti, niekas nežino. Žmonės galvoja, man rado ką nors, ar ne“, – sakė Saulius Mockevičius, Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) laikinasis vadovas.

Jo teigimu, darbuotojų nuotaikos paviešinta informacija per daug nepaveikė, esą nėra iki galo aišku, kas lėmė rezultatus.

„Nenorėčiau visko sudėti, kad čia vos ne mados reikalas, viską į tą gaisrą Alytuje. Mūsų ugniagesiai ne vieną gaisrą gesinę. Jeigu pas juos rado kažkokių metalų, nėra aišku, ar tikrai iš to gaisro. Aš asmeniškai tikrai nežinau, ar degant padangai išsiskiria aliuminis. Turėtų atsakyti mokslininkai, kurie žino daugiau negu mes.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Mockevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Mockevičius

Jeigu patikrintume visus gyventojus, galbūt ir ten rastume pokyčius kitokius, negu kad yra norma. Klaipėdą paimkite, kiek skaičiau spaudoje, kvėpuoja nežinia kuo. Nežinia, kaip yra“, – teigia S.Mockevičius.

Kol gerai jaučiasi, nesijaudina

Vienas iš tiriamųjų dėl sunkiųjų metalų – Alytaus PGT vyresnysis inspektorius Povilas Armanavičius. Jis sako, kad paviešinti rezultatai neišgąsdino, mat jie yra apibendrinti, o ir pats jaučiasi gerai.

„Rezultatų savo dar nežinau, tik viešoje erdvėje paskelbė. Bendrai vertinti pagal visumą negaliu, laukiu, kada sužinosiu savo. Dėl rezultatų nelabai pergyvenu, po teisybei. Jaučiuosi gerai. Kol jausiuosi gerai, tol nepergyvensiu“, – sakė jis.

15min nuotr./Povilas Armanavičius
15min nuotr./Povilas Armanavičius

Laikinasis vadovas S.Mockevičius taip pat sako nejaučiantis gaisro pasekmių sveikatai.

„Kaip iki gaisro gyvenau, taip ir dabar gyvenu – nei blogiau miegu, nei kažkokių kitokių sutrikimų jaučiu. Galbūt tai ilgalaikis poveikis, jeigu yra tų pačių metalų“, – sakė jis.

Pasak ugniagesio, šiuo metu nėra aišku, kokie kiti veiksmai seks po sunkiųjų metalų tyrimo.

„Šiai minutei žinių neturime, kaip toliau bus“, – sakė S.Mockevičius.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Sveikatos patikros akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Sveikatos patikros akimirka

Laukia dar vienas tyrimas

Anot VRM ministrės patarėjos Boženos Zaborovskos-Zdanovič, šiomis dienomis tiriamoji grupė vėl turėtų atvykti į Medicinos centrą ir tęsti sveikatos patikrinimą – dabar bus ieškoma, ar organizme yra ypač kenksmingų dioksinių.

Pasak VRM atstovės, kartu vietoje 30-čiai statutinių pareigūnų ir 10-čiai savivaldybių ugniagesių gelbėtojų bei ekskavatorininkų bus išdalinti ir asmeniniai tyrimų rezultatai dėl sunkiųjų metalų.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Sveikatos patikros akimirka
Arno Strumilos / 15min nuotr./Sveikatos patikros akimirka

B.Zaborovskos-Zdanovič tikinimu, dioksinų tyrimai bus siunčiami į Čekiją, atsakymai turėtų paaiškėti iki sausio pabaigos. Tuomet Alytaus gaisre dirbusiems bus siūloma toksikologo konsultacija.

Tyrimas: sunkiųjų metalų normos viršytos

Antradienį Vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad iš aštuonių tirtų sunkiųjų metalų penki ugniagesių organizmuose viršijo leistinas ribas.

Daugeliui tiriamųjų nustatyti padidėję chromo bei arseno kiekiai, keletui pacientų padidėję gyvsidabrio bei kadmio kiekiai. Cinko, vario ir švino kiekio padidėjimo nenustatyta nė vienam pacientui. Vadovaujantis gydytojų toksikologų rekomendacijomis, buvo tiriamas ir aliuminio kiekis, kuris taip pat viršijo leistinas terapines dozes, todėl ugniagesiai bus atidžiau stebimi.

„Visų ugniagesių gelbėtojų su nustatytomis padidėjusiomis sunkiųjų metalų vertėmis sveikatos būklė bus dukart dažniau tikrinama Medicinos centre, pakartotiniai Alytaus gaisrą gesinusių ugniagesių išsamūs sveikatos patikrinimai Medicinos centre bus atliekami ne kaip įprasta po 2 metų, tačiau jau po vienų metų. Pablogėjus ugniagesių sveikatai dėl padidėjusio sunkiųjų metalų kiekio, jiems bus rekomenduota kreiptis dėl tolesnių planinių gydytojų toksikologų konsultacijų pagal jų gyvenamąją vietą. Šiuo metu nėra galimybių nustatyti, ar visi rasti didesni metalų kiekiai organizme yra susiję su šiuo konkrečiu gaisru. (...) Artimiausiu metu Medicinos centre bus atliekami papildomi tyrimai dėl dioksinų bei policiklinių aromatinių angliavandenilių ugniagesių organizmuose nustatymo“, – rezultatus komentavo Medicinos centro direktorius Marius Buitkus.

Arno Strumilos / 15min nuotr./ Marius Buitkus
Arno Strumilos / 15min nuotr./ Marius Buitkus

Gaisrininkų sveikata buvo tikrinta ir lapkričio viduryje. Tuomet didžiajai daliai Alytaus ugnį tramdžiusių ugniagesių rimtų sveikatos sutrikimų buvo nenustatyta. Visgi sveikatos pablogėjimų pastebėta.

„Iš tų trijų ketvirtadalių galima konstatuoti, kad ūmių apsinuodijimų nenustatyta. O dėl kitų problemų, tai iš dešimties septyniems mes randame tam tikrų sveikatos sutrikimų. Iš jų kas penktam yra kvėpavimo sutrikimai, tai yra gerokai dažniau nei įprastai mes randame. Bet čia reikia vertinti, kad ruduo, tai gali būti ir peršalimo ligos“, – tuomet tvirtino Medicinos centro vadovas.

„Dėl širdies ir kraujotakos sistemos susirgimų, jų irgi yra konstatuota pakankamai daug. Bet jų išskirti negalima, nes per praėjusius sveikatos patikrinimus irgi buvo jie nustatinėjami“, – sakė M.Buitkus.

Iš viso Medicinos centre ištirti 163 ugniagesiai gelbėtojai bei šeši kiti darbuotojai, dalyvavę gesinant gaisrą Alytuje.

Gesinimo darbus atlikusiems pareigūnams ugniagesiams gelbėtojams yra suteikta galimybė gauti 10 dienų trukmės stacionarinę reabilitaciją reabilitacijos įstaigose.

Gaisras Alytaus Pramonės rajone įsikūrusioje įmonėje „Ekologistika“ kilo spalio 16 d. Su ugnimi ir jos padariniais ilgiau nei savaitę kovojo daugiau nei 320 ugniagesių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min