Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 17d. 09:07

Alytaus pataisos namuose – neskaidrūs viešieji pirkimai, švaistomas turtas

Alytaus pataisos namai
Alytausgidas.lt nuotr. / Alytaus pataisos namai

Alytaus pataisos namuose viešieji pirkimai buvo vykdomi chaotiškai ir neskaidriai, turtas buvo naudojamas neteisėtai, o biudžeto lėšos – neefektyviai ir nepagrįstai, ketvirtadienį pranešė Teisingumo ministerija, atlikusi pataisos namų auditą.

Audito metu nustatyta, kad ankstesnė Alytaus pataisos namų administracija savavališkai, be Vyriausybės nutarimo, privačiam juridiniam asmeniui panaudos pagrindais perdavė valstybės nekilnojamąjį turtą.

Nuoma už 6,6 karto mažesnę kainą

Įstaiga, anot ministerijos, nekontroliavo ir panaudos sutarties vykdymo.

„Audito rezultatai verčia abejoti ne tik turto valdymo sprendimų racionalumu Alytaus pataisos namuose, bet ir jų skaidrumu. Pavyzdžiui, buvo nustatytas atvejis, kai valstybės turtas privačiam juridiniam asmeniui išnuomotas už 6,6 karto mažesnę kainą, nei tokių patalpų nuomos rinkos kaina Alytaus mieste, o nuomininkas patalpomis ne tik pradėjo naudotis dar iki nuomos konkurso paskelbimo, bet ir turėjo galimybę naudotis beveik 3 kartus didesniu plotu nei išsinuomojo.

Sulaukėme įstaigos vadovo pavaduotojo prašymo nefiksuoti šio pažeidimo“, – pranešime žiniasklaidai cituojama Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėja Dorita Visalgienė.

Alytausgidas.lt nuotr./Alytaus pataisos namai
Alytausgidas.lt nuotr./Alytaus pataisos namai

Nepagrįstai skirstytos algos

Teisingumo ministerijos žiniomis, Alytaus pataisos namuose netinkamai buvo valdoma ir draudžiamų daiktų patekimo į įstaigos teritoriją rizika. Esą tretiesiems asmenims buvo leidžiama patekti į įstaigos teritoriją be nustatytų leidimų, o į išnuomotas patalpas patekdavo objektai, kuriuose būtų nesudėtinga slėpti draudžiamus daiktus.

„Audito metu nustatyti faktai patvirtina, kad Alytaus pataisos namų vadovas (Kęstutis Jasmontas – 15min) ne tik neefektyviai organizavo šios įkalinimo įstaigos veiklą, bet ir neproporcingai bei nepagrįstai skirstė darbo užmokesčio fondą darbuotojams. Pavyzdžiui, 2015–2017 m. nepagrįstai buvo panaudota daugiau nei 150 tūkst. eurų iš valstybės biudžeto“, – rašoma žiniasklaidai išplatintame pranešime.

2015–2017 m. nepagrįstai buvo panaudota daugiau nei 150 tūkst. eurų iš valstybės biudžeto.

Anot ministerijos, neproporcingai buvo skiriamos ir priemokos už įprastą krūvį viršijantį darbą ir papildomas užduotis.

„Tokie įstaigos vadovo (K.Jasmonto – 15min) sprendimai mažino statutinės tarnybos patrauklumą“, – nurodoma pranešime.

Nepagrįstos priemokos

Audito metu taip pat nustatyta atvejų, kai nekvalifikuotas, aukštos kvalifikacijos ir įgūdžių nereikalaujantis darbas buvo labiau vertinamas nei didesnio pavojingumo ir daugiau žinių reikalaujantis pareigūno darbas. Pavyzdžiui, iš visų neužimtų pareigybių statutinių pareigūnų pareigybių skaičius sudarė apie 84 proc., tačiau dėl padidėjusio darbo krūvio skirtų ir išmokėtų priemokų dalis pareigūnams sudarė tik 27,3 proc.

Be to, Teisingumo ministerijos žiniomis, ne vienerius metus daliai pareigūnų buvo nepagrįstai skiriamos ir mokamos priemokos už darbą pavojingomis darbo sąlygomis, o šių priemokų mokėjimo nuolatinę analizę ir kontrolę atliekantis Kalėjimų departamentas iki šiol nepastebėjo, kad ne visiems pareigūnams jos skiriamos ir mokamos pagrįstai.

„Viešieji pirkimai Alytaus pataisos namuose buvo vykdomi chaotiškai ir, auditorių vertinimu, neskaidriai. Įstaiga didžiąją dalį atliktų viešųjų pirkimų vykdė kreipiantis tik į vieną tiekėją arba vykdė neskelbiamas apklausas, kai nuolat tie patys tiekėjai pasirenkami savo nuožiūra ir neargumentuojant tokio pasirinkimo.

Pavyzdžiui, 2016 m. buvo vykdyti 524 viešieji pirkimai ir net 505 pirkimus įstaiga atliko apklausiant tik vieną tiekėją. 2017 m. vykdyta 443 viešųjų pirkimų ir 413 pirkimų įstaiga atliko apklausiant vieną tiekėją“, – nurodo ministerija.

Iš baldų įmonės pirko batus

Kai kurie pirkimai esą atlikti iš įmonių, kurios nenurodo, jog prekiauja atitinkamomis prekėmis, pavyzdžiui, iš kavinių paslaugas teikiančios įmonės buvo įsigyjamas juodžemis, o pareigūnų batai įsigyjami iš baldais prekiaujančios įmonės.

„Dar vienas iš neskaidrių viešųjų pirkimų pavyzdžių yra statybų techninės priežiūros paslaugų pirkimo vykdymas iš Alytaus pataisos namų darbuotojo, kuriam ši funkcija yra priskirta pagal pareigybės aprašymą“, – parodė auditas.

Teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus teigimu, siekiant skaidriai ir taupiai naudoti biudžeto lėšas. nuo 2019 metų viešieji pirkimai bus vykdomi centralizuotai.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Elvinas Jankevičius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Elvinas Jankevičius

Anot ministro, „negerovės“ Alytaus pataisos namuose kartojasi ir kitose įkalinimo įstaigose.

E.Jankevičius: tai – visos sistemos blogybės

„Tai yra ne atskiros įkalinimo įstaigos, o visos sistemos blogybės, todėl Teisingumo ministerijoje buvo įkurtas Korupcijos prevencijos skyrius, kurio vienas pagrindinių uždavinių yra greitai ir efektyviai užkardyti sistemines negeroves“, – dėsto jis.

Dėl audito išvadoje nurodytų pažeidimų Teisingumo ministerija praneša pradėjusi atsakingų darbuotojų tarnybinio nusižengimo tyrimo procedūras.

Alytaus pataisos namams nuo rugsėjo laikinai vadovauja Genadijus Lepiochinas, bausmę juose atlieka 688 nuteistieji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min