Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 spalio 22d. 18:48

Alytiškiai nuodų neišsigando: liko namuose ir kaip padėką ugniagesiams veža lašinius, kibinus ir tortus

Alytaus ugniagesiams alytiškiai atsidėkoja įvairiais skanėstais.
15min nuotr. / Alytaus ugniagesiams alytiškiai atsidėkoja įvairiais skanėstais.
Septynias paras degusioje ir nuodingą smarvę aplink save skleidusioje naudotų padangų gamykloje „Ekologistika“ gaisras, panašu, beveik užgesintas. Iki tol alytiškiai buvo raginami užsisandarinti langus, nebūti lauke, o esant galimybei – išvykti iš namų. Tiesa, dauguma jų ne tik nepaliko namų, tačiau ir ėmėsi organizuoti pagalbą kovotojams su gaisru. Vieni kuria premijavimo fondą, o kiti kepa pyragus, kugelius, atveža lašinių. Meras Nerijus Cesiulis sako, kad maisto tiek daug, kad juo rūpintis nebereikia savivaldybei.

15min komanda pirmadienį lankėsi Alytuje, atvyko apžiūrėti, ką išgyvena beveik savaitę gaisro kamuojamas miestas ir jo gyventojai.

Miesto pakraščiuose gatvės buvo apytuštės. Tiesa, neaišku, ar dėl pramonės zonoje kilusios nelaimės, ar dėl emigracijos.

Važiuojant centro link, žmonių radosi daugiau – tačiau veidus nuo nuodų dangstėsi vos keli.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alytus po padangų perdirbimo gamyklos gaisro
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alytus po padangų perdirbimo gamyklos gaisro

Alytiškiai nelabai išsigando

15min kalbinti alytiškiai teigė, kad kvapą jaučia protarpiais – kai kur stipresnį, kai kur nejaučia visai. Kartu jie teigia, kad nepaisant aplinkybių miesto palikti neketina.

„Ten pramonės rajone labiausiai būtini (respiratoriai, – red.), o čia net keista, bankas nedirba“, – miesto centre sakė moteris.

„Ai čia suprasi... nieko aš neužuodžiu, bet tą pačią pirmą dieną pajutau, prakaitas, karštis išpylė“, – pridėjo pašnekovė.

Kitas centre sutiktas dzūkas sakė, kad teršalai buvo užuosti net kitoje miesto dalyje.

„Nemačiau, kad kas nešiotų (respiratorius, – red.). Kai buvau namie, tai kvapas nesijautė. O taip tai su pussesere kalbėjau, jai kvapas jautėsi net Daugų gatvėje (kitoje miesto pusėje, – red.). Draugams Putinuose (arčiau gaisro židinio, – red.) irgi neįmanoma būti“, – kalbėjo alytiškis.

Dar viena mieste sutikta moteris tikino, kad pirmadienį centre ji užuodė šlykščius kvapus, privertusius ją kosėti.

„Pradėjau dusti, kosėti, buvo labai stiprus kvapas“, – teigė ji.

Ar neplanavo jie išvažiuoti iš miesto?

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alytus po padangų perdirbimo gamyklos gaisro
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Alytus po padangų perdirbimo gamyklos gaisro

„Dirbti reikia, ar išleis kas? (…) Taip geriau pagalvojus ir nelabai turiu (pas ką išvykti, – red.). Giminės Vilniuje, ką žinau, susiskambyti reikia“, – kalbėjo vyriškis.

„Ne, man reikia dirbti. Darbas įpareigoja“, – sakė alytiškė.

Labiausiai nukentėję miklusėniškiai taip pat liko namie

Iš Alytaus patraukėm Miklusėnų link. Turbūt labiausiai nuo gaisro nukentėjusios gyvenvietės. Iki kaimelio nuo miesto centro vos kelios minutės kelio automobiliu.

Ir jei mums netoli riedėti buvo patogu, tai miklusėniškiai, praėjusią savaitę užsidegus „Ekologistikai“, mintyse veikiausiai galvojo, kaip būti kuo toliau.

Toliau nuo šios „velnio skylės“, kaip ją praminė miesto meras N.Cesiulis.

Miklusėnų seniūną Kęstutį Tumyną sutikome be kaukės ant veido, bet ji buvo laikoma rankose – jeigu pradėtų dvokti. Tą smarvę vietos gyventojai jautė bene pirmieji ir bene labiausiai nei visi kiti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Tumynas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Kęstutis Tumynas

„Iš pradžių žmonės net nesusigaudė, galvojo, kad kažkoks lietaus debesis. Įdienojus pamatėm, kad sklinda dūmai. Nu reakcija, žinot, kaip ir visų žmonių – kas ir kokios bus pasekmės“, – 15min kalbėjo jis.

Žiūriu, seku ir verkiu... Nes iš tikrųjų baisu.

Jo teigimu, žmones tarša veikia įvairiai – jis pats nejaučia sveikatos sutrikimų, o štai kolegos, sako, sunegalavo.

„Gal priklauso nuo organizmo – darbuotojos labai sureagavo, pradėjo pykint, viską. Aš nuo tos gaisro dienos… naudojam tas apsaugos priemones, nepajutau ant savęs, kad kas būtų mano sveikatai“, – tikino seniūnas.

Anot K.Tumyno, nors Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis oro tarša Miklusėnuose normą buvo viršijusi net 5-8 kartus, išvykusių – labai nedaug.

„Rekomendacija buvo nuo pat pirmos dienos, kad išvykti iš namų, bet ta rekomendacija... Žmonės nelabai nori palikti savo namus, ypač senesnio amžiaus. Paklausi, gal kokios pagalbos reikia, gal reikia kur evakuoti, bet dėl išvykimo pasiteiravo tik trys asmenys – visi kiti laikosi rekomendacijų, užsidarinėja langus. Dirbančių žmonių gyvenvietėje nepamatysi“, – sakė jis.

Padėkos ugniagesiams – kugeliai, kibinai, tortai

Vieną didžiausių pastarųjų dešimtmečių Alytaus nelaimių bandantys sutramdyti ugniagesiai sulaukia vis daugiau alytiškių padėkų. Maistas, gėrimai vežami ir koordinuotai, ir individualiai. Meras Nerijus Cesiulis netgi juokauja, kad tik ugniagesiai nepersivalgytų.

O gardžiuotis tikrai yra kuo.

Alytaus rajone gyvenanti Aušra Avižienytė-Grigaravičienė ugniagesiams paruošė penkis tortus. Prie kavos, sako.

Net bijau, kad bus permaitinti ugniagesiai ir paskui tingės dirbti, – juokiasi meras.

Aušros Avižienytės-Grigaravičienės nuotr./Skanėstai Alytaus gaisrą gesinantiems ugniagesiams
Aušros Avižienytės-Grigaravičienės nuotr./Skanėstai Alytaus gaisrą gesinantiems ugniagesiams

„Aš juos gaminu kiekvieną dieną. Nuo židinio gyvenu tik 5 km, vaikai eina į Alytaus mokyklas. Žiūriu, seku ir verkiu... Nes iš tikrųjų baisu. Sakau vyrui – dabar kaip per Sausio 13. Vilniaus ginti važiavo visa Lietuva. Nežiūrėjo žmonės nei – miestietis ar kaimietis“, – 15min kalbėjo moteris.

Įmonės „Dzūkijos būstas“ komanda ugniagesių skrandžius palepinti sumanė karštais kibinais.

„Nusprendėm, kad ne tik valdžia, savivaldybė turi prisidėti, bet ir įmonės, ir gyventojai neturėtų likti abejingi. Kad ir nedidelis prisidėjimas, bet manome, kad reikšmingas, kai visi bendrai susiburia“, – sako įmonės vadovas Deividas Matulevičius.

„Nuvežėm, atrodo, 140. Nes 150 neiškepė“, – juokiasi jis.

„Dzūkijos būsto“ nuotr./Skanėstai gaisrą Alytuje gesinantiems ugniagesiams
„Dzūkijos būsto“ nuotr./Skanėstai gaisrą Alytuje gesinantiems ugniagesiams

„Alytaus užkandinė“ gaisrą gesinantiems darbininkams taip pat laiko plačiai atvertas savo duris – pažadėjo pamaitinti nemokamai.

Lašinių, sumuštinių atvežė ir kiti alytiškiai. Druskininkiečiai padėkas ir linkėjimus perdavė „Snickers“ šokoladukų forma.

Meras N.Cesiulis sako, kad dėl tokios gyventojų ir verslininkų pagalbos savivaldybei nebereikia pirkti maitinimo.

„Net bijau, kad bus permaitinti ugniagesiai ir paskui tingės dirbti“, – juokiasi meras.

„Tai ne tik maistas, bet ir sultys, vitaminai, įmonės veža picas, kepa kugelius, verda kavą. Visas dienas savivaldybė pirko maitinimą, bet antradienį to daryti nereikia. Jau alytiškiai rūpinasi ugniagesiais“, – teigia jis.

Alytaus verslininkai ugniagesiams padeda ne tik maistu. Degalinių tinklas „Neste“ paskelbė, kad ugniagesiams dovanoja 2 tūkst. litrų benzino, kurį įpils nemokamai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nerijus Cesiulis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nerijus Cesiulis

Už darbą – premijų fondas

Alytiškis verslininkas Rimantas Raščius sekmadienį išreiškė dar vieną idėją kaip atsidėkoti ugniagesiams – sumanė įkuriant premijų fondą. Jo vadovaujama įmonė „Viltukas“ pažadėjo pervesti 1000 eurų.

Su 15min bendravęs alytiškis teigė, kad fondo idėja greitai įgavo pagreitį. Atsirado daug norinčių prisidėti, o iniciatyvą parėmė ir savivaldybė. Kartu buvo nuspręsta fondo idėjos įgyvendinimą perleisti jai.

Savivaldybė atidarė specialią sąskaitą gelbėtojams premijuoti ar ekstremalios situacijos padariniams likviduoti.

„Apsikalbėjome su meru ir nusprendėm fondo nekurti, nes yra savivaldybėje suorganizuota labdarinė sąskaita ir ten bus galima viską vykdyti per savivaldybę. Vedant pinigus galima nurodyti jų funkciją, ar gaisrininkams paremti, ar kitkam“, – sako jis.

Norintys prisidėti, gali tą padaryti pervesdami pinigus į Šiaulių banke esančią sąskaitą LT467181200002130487.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu 15MAX

SEB verslo augimo programa

01:03:12
01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

32:09

Video

25:20
03:28
00:15

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min