Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 20d. 22:45 , atnaujinta: 2012 rugsėjo 21d. 12:20

Ambasadoriumi skiriamas kultūros ministras Arūnas Gelūnas renkasi prabangų būstą Paryžiuje

Galimo Arūno Gelūno buto Paryžiuje vaizdas
Savaitraščio „15min“ nuotr. / Galimo Arūno Gelūno buto Paryžiuje vaizdas

Šiuolaikiškas namas prestižinėje miesto dalyje. Erdvūs apartamentai: pageidautina, su vaizdu į Eifelio bokštą. Tokius reikalavimus būsimiems namams, kuriuos greičiausiai apžiūrės darbo metu, kelia dar net oficialiai į postą Paryžiuje nepaskirtas dabartinis kultūros ministras Arūnas Gelūnas.

Uždaro posėdžio metu Seimo užsienio reikalų komitetas ketvirtadienį patvirtino dabartinio kultūros ministro Arūno Gelūno kandidatūrą į ambasadoriaus prie UNESCO postą.

„Komitetas balsavo už“, – patvirtino komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris.

Apie tai, kad A.Gelūnui ruošiama vieta Paryžiuje, kalbų puse lūpų jau būta, bet oficialiai šios informacijos pats ministras niekada nepatvirtino ir nuo komentarų apie karjeros perspektyvas susilaikė.

Tačiau Seimo ir Užsienio reikalų ministerijos (URM) kuluaruose kalbėta, kad per garsųjį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) skandalą staigų politinį manevrą atlikęs kultūros ministras A.Gelūnas neapsiriko – už tai gaus šiltą ambasadoriaus prie UNESCO kėdę.

Šis svarbus Lietuvai, turinčiai ne vieną UNESCO saugomą objektą, postas liko tuščias dar 2009 metais, kai siekiant apkarpyti valstybės išlaidas iš jo buvo atšaukta Ina Marčiulionytė.

Savaitraščio „15min“ nuotr./Galimo Arūno Gelūno buto Paryžiuje vaizdas
Savaitraščio „15min“ nuotr./Galimo Arūno Gelūno buto Paryžiuje vaizdas

Pavasarį, kilus skandalui dėl FNTT vadovų atleidimo ir prasidėjus trinčiai tarp valdančiosios koalicijos partnerių, A.Gelūnas, deleguotas į kultūros ministro postą „prisikėlėlių“, vėliau prisijungusių prie Liberalų ir centro sąjungos, perbėgo į Liberalų sąjūdį. Taip jis išgelbėjo koaliciją nuo galimos Vyriausybės griūties, nes liberalcentristai svarstė galimybę trauktis iš ministrų kabineto.

Akivaizdu, kad konservatorių lyderis premjeras Andrius Kubilius paslaugos neužmiršo ir pasirūpino dosniu atlygiu.

Tačiau A.Gelūno kandidatūrą dar turi patvirtinti ne tik Vyriausybė, bet ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Ministras A.Gelūnas dar nėra oficialiai paskirtas dirbti ambasadoriumi prie UNESCO. Jei būtų paskirtas, vyktų kartu su šeima“, – kukliai Seimo užsienio reikalų komiteto sprendimą pakomentavo A.Gelūno atstovė spaudai Vaiva Gogelienė.

Paveldas ar privatūs interesai?

Galima suprasti: ministras nedaugžodžiauja, nes nenori užbėgti įvykiams už akių. Tačiau tylomis ne tik svajoja apie prestižines pareigas Paryžiuje, bet ir aktyviai tiria būsto meilės mieste rinką.

Apartamentų Paryžiuje pasiūlymus su nuotraukomis ir detaliais aprašymais A.Gelūnas gauna elektroniniu paštu. Tačiau išrinkti naujus namus visai šeimai vien paveiksliukų neužtenka. Todėl tikėtina, kad potencialų būstą ministras kruopščiai apžiūrės savo akimis, rugsėjo 23–25 dienomis darbo reikalais viešėdamas Paryžiuje. Gal per UNESCO povandeninio paveldo posėdžių pertraukėles?

„Ministras neketina darbo vizito Paryžiuje metu apžiūrėti siūlomų gyvenamosios vietos variantų“, – užtikrino V.Gogelienė.

Arūnui Gelūnui siųstose internetinėse nuoroduose apartamentų nuomos kainos svyruoja nuo 4,9 iki 6,5 tūkst. eurų (17–22,5 tūkst. Lt) per mėnesį.

Tačiau iš per klaidą į savaitraščio „15min“ rankas patekusių A.Gelūnui adresuotų laiškų susidaro kitoks įspūdis.

„Maloniai persiunčiu papildomą buto pasiūlymą. Iš ankstesnių, kuriuos Jums persiuntė Violeta, pirmadienį vizitui agentas kol kas preliminariai susitarė su šių butų savininkais: le 6ème (Saint-Sulpice) et dans le 7ème (avenue Charles Floquet.) Jis tikisi, jog iš anksčiau siųsto sąrašo galėsime apžiūrėti dar bent du, bet tikrai ne visus, nes Jūsų viešnagė Paryžiuje trumpa“, – šią savaitę ministrui siųstame laiške rašo Lietuvos nuolatinės atstovybės prie UNESCO atstovė Edita Urmonaitė.

Tiesa, dar oficialiai nepaskirtą ambasadorių ji kviečia apžiūrėti visus galimus variantus: „Pirma, tai Jūsų niekaip neįpareigoja ir nieko nekainuoja, išskyrus, žinoma, laiko, nors agentas rodytų vieną butą iškart po kito. Antra, tai Jums leistų susidaryti konkretesnę asmeninę nuomonę apie apstatytų butų pasiūlą ir kainas Paryžiuje.“

Ne skuba, o taupymas

V.Gogelienė patikino, kad visais su išvykimu į Paryžių susijusiais klausimais, tarkime, vaikų ugdymo įstaigomis, A.Gelūnas pradės rūpintis, kai jo paskyrimas bus oficialus.

Tuo metu iniciatyva dėl buto paieškos kilo iš UNESCO laikinosios reikalų patikėtinės Violetos Baltrušytės. Esą būtent ji, žinodama realią A.Gelūno paskyrimo ambasadoriumi prie UNESCO galimybę, ėmėsi ieškoti ambasadoriaus rezidencijos Paryžiuje.

„Pasak V.Baltrušytės, išankstinė būsto paieška užtikrina lėšų taupymą, nes naujai paskirtas ambasadorius, iš anksto nepasirūpinęs būsimuoju gyvenamuoju plotu, paieškos laikotarpiu bus priverstas gyventi viešbutyje, kurio išlaidos būtų dengiamos iš Užsienio reikalų ministerijos (URM) biudžeto“, – aiškino V.Gogelienė.

Tačiau ne URM, o Vyriausybė nustato diplomatų, paskirtų darbui atstovybėse, darbo užmokestį, su darbu užsienyje susijusių išlaidų kompensacijas, gyvenamųjų patalpų nuomos lygio vietos koeficientus ir kt.

URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas atkreipė dėmesį, kad būsto nuomos ribos Paryžiuje ambasadoriui siekia iki 3 500 eurų (12 tūkst. Lt) mėnesiui.

4 miegamieji, 2 vonios kambariai

Iš ministrui siųsto laiško sunku susidaryti aiškią nuomonę apie jo keliamus būstui reikalavimus, tačiau tarp pasiūlymų net nėra varianto, įsispraudžiančio į nustatytą ribą.

A.Gelūnui siųstose internetinėse nuoroduose apartamentų nuomos kainos svyruoja nuo 4,9 iki 6,5 tūkst. eurų (17–22,5 tūkst. Lt) per mėnesį.

Vieno erdvaus, prabangiai įrengto buto langai žvelgia tiesiai į vos už kelių namų stūksantį Eifelio bokštą.

Be svetainės ir valgomojo, apartamentai turi 3–4 miegamuosius ir 2 vonios kambarius. Visa tai telpa į 160–240 kv. m plotą.

Savaitraščio „15min“ nuotr./Galimo Arūno Gelūno buto Paryžiuje vaizdas
Savaitraščio „15min“ nuotr./Galimo Arūno Gelūno buto Paryžiuje vaizdas

„Jų (apstatytų butų – red. past.) pasirinkimas nėra labai platus ir tie, kurie atitinka didžiąją dalį kriterijų, deja, brangūs, nors mes ir renkame tokius, kurie telpa į URM nustatytų kainų ribas ir/arba galėtų būti derybų objektas. Bet kuriuo atveju, visa nekilnojamojo turto rinkos situacija Paryžiuje yra labiau palanki savininkams, nei nuomotojams ar pirkėjams“, – laiške apgailestauja E.Urmonaitė.

Ministrui užkliuvo lipdiniai

Atrodo, iš pažiūros kuklumu pasižymintis A.Gelūnas turi specialių pageidavimų ne tik pačiam butui, bet ir namui, kuriame jis įkurdintas.

„Šiuolaikiškų namų, kurie atrodytų tikrai reprezentatyviai, nėra daug, ypač Paryžiaus vakaruose ir pietuose, kur smagiausia gyventi.  Kita vertus, tai nereiškia, kad tokių nėra ir mes  nerasime, bet būtinas šiuolaikiško namo kriterijus pasiūlos sąrašą labai sutrumpintų ir pareikalautų, bijau, daug daugiau paieškos laiko“, – matyt, reaguodama į ministro išsakytas pastabas teisinasi E.Urmonaitė.

Galima tik įsivaizduoti, kuo ir kokie lipdiniai neįtiko Vilniaus dailės akademijoje dailininko grafiko specialybę įgijusiam kultūros ministrui, bet E.Urmonaitei teko pasiaiškinti ir dėl jų: „Violeta man taip pat perdavė Jūsų pastabą dėl lipdinių. Čia reikėtų kaltinti prefektą Haussmanną, kuris 19 amžiaus viduryje iš peties ir vienu stiliumi perstatė visą sostinę.“

Tikslas – matomumas ir įtaka

Ambasadoriaus prie UNESCO grąžinimas reiškia ne tik tai, kad Lietuva vėl tarptautiniu lygiu atsigręžia į kultūros paveldą, bet ir simbolizuoja krizės galą. Mat atšaukti I.Marčiulionytę iš pareigų 2009 metais nuspręsta, siekiant optimizuoti ir taupyti lėšas.

URM atkreipė dėmesį, kad būsto nuomos paieškų tvarka nėra nustatyta. Yra tik aiškiai apibrėžta, kad sutartys dėl gyvenamojo ploto nuomos gali būti pasirašomos, sutvarkius visas oficialias procedūras.

Ambasadoriaus prie UNESCO atlyginimą sudaro bazinis atlygis – 6 145 Lt iki mokesčių ir kompensacijos už darbą užsienyje – 6 300 Lt iki mokesčių. Jeigu ambasadorius vyksta į užsienį dirbti su šeima, jai mokamas priedas, kuris sudaro iki 50 proc. nuo ambasadoriui mokamos kompensacijos už darbą užsienyje.

URM atkreipė dėmesį, kad būsto nuomos paieškų tvarka nėra nustatyta. „Yra tik aiškiai apibrėžta, kad sutartys dėl gyvenamojo ploto nuomos gali būti pasirašomos, sutvarkius visas oficialias procedūras. Pabrėžtina, kad ambasadoriaus rezidencija parenkama, atsižvelgiant ne tik į kainą, bet ir protokolo ir saugumo reikalavimus“, – sakė URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas.

Lietuvos nustatytos būsto nuomos normos esą yra pakankamai nedidelės palyginti su realiomis Europos sostinių būsto nuomos kainomis ir pasiūla.

URM pabrėžė, kad ambasadoriaus prie UNESCO grąžinamas, atsižvelgiant į UNESCO veiklos sritis ir Lietuvos matomumą, jeigu yra aktyviai dalyvaujama UNESCO veikloje, bei faktą, kad 2013 metais Lietuva pirmininkaus Europos Sąjungai: „Ambasadoriaus buvimas užtikrins didesnį matomumą ir galimybes išnaudoti formatą šalies kultūrai, švietimui ir mokslui pristatyti. Lietuva bus politiškai įtakinga pasaulio valstybė tik tada, kai, siekdama savo nacionalinių interesų, aktyviai dalyvaus įtakingose tarptautinėse organizacijose, kurios įgauna vis aiškesnį politinį kryptingumą, gilins daugiašalį bendradarbiavimą jų ribose, siekdama pakreipti jį savo politinės įtakos stiprinimui.“

UNESCO yra universali Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija, įkurta iškart po Antrojo pasaulinio karo – 1945 metų lapkritį. UNESCO savo veikla siekia prisidėti prie pasaulio taikos ir saugumo stiprinimo vystant bendradarbiavimą tarp tautų švietimo, mokslo, kultūros ir komunikacijos srityse.

Papildyta 12.20 val.

Po straipsnio publikavimo kultūros ministro A.Gelūno atstovė spaudai V.Gogelienė redakcijai atsiuntė ministro paaiškinimą:

Kultūros ministro atstovės spaudai V.Gogelienės teigimu, jokios prabangos ar specialių reikalavimų ambasadoriaus rezidencijai Paryžiuje kultūros ministras A.Gelūnas neturi ir nėra formulavęs. „A.Gelūnas dirba kultūros ministru. Kalbėti apie tai, kur gyvens dirbdamas ambasadoriumi, dar anksti, nes nėra juo oficialiai paskirtas. Taipogi, darbo vizito Paryžiuje metu neketina apžiūrėti jokių minimų patalpų“, – 15min.lt sakė Kultūros ministro atstovė spaudai.

Pašnekovė pabrėžė, kad iniciatyva dėl išankstinės buto paieškos kilo iš UNESCO ambasados, o ne iš ministro pusės. Ambasadoriaus rezidencija yra reprezentacinė, turinti atititikti visus protokolinius, saugumo reikalavimus. Joje nebus tik gyvenama, čia vyks ir oficialūs priėmimai. Žinodamos tai, UNESCO ambasados darbuotojos ėmėsi iniciatyvos iš anksto pradėti ieškoti vietos, nes tokią rasti yra sunku.

Šį straipsnį taip pat galite skaityti savaitraštyje „15min“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

M.Laurinavičius pristatė savo studiją apie Rusijos kišimąsi į rinkimus: atskleidė dažniausius mitus

15min fotoreportažas Tik 15min Pasaulis kišenėje

Ežero ir kalnų magija: kaip V.Urbonui pavyko perplaukti aukščiausią pasaulio ežerą

Aktualu

Rusiją ir Iraną sankcijomis apdalijusios JAV neskuba bausti Saudo Arabijos: kalta nafta?

Kultūra

Meno istorikė: R.Kvinto skulptūros lengvai rasdavo kelią į miestų erdves

Aktualu

Prieš mirtį duotame interviu J.Khashoggi kritikavo Saudo Arabijos princą

„Vieni vartai“ su LFF vadovu: Tomo Danilevičiaus planas gelbėti Lietuvos futbolą ir raudona kortelė

Vardai

Reperis Seanas Combsas po dešimtmetį trukusios draugystės išsiskyrė su Cassie

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: Karaliaučiaus kukuliai

24sek

Šalia „Žalgirio“ arenos – Željko Obradovičiaus konfliktas su sirgaliais

Aktualu

„Socialdarbiečiai“ ruošiasi rinkimams: „Kiekviena iškovota vieta bus mūsų pergalė“

Gazas

„Nissan Z“ ir „GT-R“ likimas jau nulemtas?

Vardai

Moteriškos Eglės Straleckaitės atostogos Italijoje su mama ir dukra: kelionėje laikėsi ledų „dietos“

Gyvenimas

Supermamyčių norai: gimtadienių rengėja – apie tortą už 170 eurų ir vaikišką šampaną

24sek

Įspūdinga Šaro ir Željko šachmatų partija: kodėl ją reikėtų rodyti mokyklose

Aktualu

Edwardas Snowdenas jau nebesijaučia saugus jį priglobusioje Rusijoje

Vardai

Advokatas G.Černiauskas siekia nušalinti D.Didžiūnaitytės bylos prokurorą A.Saunorių

Aktualu

Ingridos Šimonytės reitingai auga kaip ant mielių: aplenkė ir Saulių Skvernelį

Aktualu

Lietuvos laisvės sąjunga ketina kelti merus bent pusėje savivaldybių

Interviu 24sek

Šaro ypatingų žodžių sulaukęs A.Milaknis: „Šiek tiek trūko iki laimingos pabaigos“

Kultūra

Mirė garsus Lietuvos skulptorius Romualdas Kvintas

Naujienos

Aktualu

M.Laurinavičius pristatė savo studiją apie Rusijos kišimąsi į rinkimus: atskleidė dažniausius mitus

15min fotoreportažas Tik 15min Pasaulis kišenėje

Ežero ir kalnų magija: kaip V.Urbonui pavyko perplaukti aukščiausią pasaulio ežerą

Aktualu

Rusiją ir Iraną sankcijomis apdalijusios JAV neskuba bausti Saudo Arabijos: kalta nafta?

Kultūra

Meno istorikė: R.Kvinto skulptūros lengvai rasdavo kelią į miestų erdves

Aktualu

Prieš mirtį duotame interviu J.Khashoggi kritikavo Saudo Arabijos princą

„Vieni vartai“ su LFF vadovu: Tomo Danilevičiaus planas gelbėti Lietuvos futbolą ir raudona kortelė

Vardai

Reperis Seanas Combsas po dešimtmetį trukusios draugystės išsiskyrė su Cassie

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: Karaliaučiaus kukuliai

24sek

Šalia „Žalgirio“ arenos – Željko Obradovičiaus konfliktas su sirgaliais

Aktualu

„Socialdarbiečiai“ ruošiasi rinkimams: „Kiekviena iškovota vieta bus mūsų pergalė“

Gazas

„Nissan Z“ ir „GT-R“ likimas jau nulemtas?

Vardai

Moteriškos Eglės Straleckaitės atostogos Italijoje su mama ir dukra: kelionėje laikėsi ledų „dietos“

Gyvenimas

Supermamyčių norai: gimtadienių rengėja – apie tortą už 170 eurų ir vaikišką šampaną

24sek

Įspūdinga Šaro ir Željko šachmatų partija: kodėl ją reikėtų rodyti mokyklose

Aktualu

Edwardas Snowdenas jau nebesijaučia saugus jį priglobusioje Rusijoje

Vardai

Advokatas G.Černiauskas siekia nušalinti D.Didžiūnaitytės bylos prokurorą A.Saunorių

Aktualu

Ingridos Šimonytės reitingai auga kaip ant mielių: aplenkė ir Saulių Skvernelį

Aktualu

Lietuvos laisvės sąjunga ketina kelti merus bent pusėje savivaldybių

Interviu 24sek

Šaro ypatingų žodžių sulaukęs A.Milaknis: „Šiek tiek trūko iki laimingos pabaigos“

Kultūra

Mirė garsus Lietuvos skulptorius Romualdas Kvintas

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min