Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 22d. 12:35

Ambasadorius: JAV tęs karinį buvimą Lietuvoje įvairiais būdais

Į Lietuvą su sunkiąją technika atvyko nauja JAV karių rotacija
8-jo kavalerijos pulko 2-ojo bataliono nuotr. / Į Lietuvą su sunkiąją technika atvyko nauja JAV karių rotacija

Jungtinių Valstijų prezidento pareigas einant Joe Bidenui, Lietuvos ir JAV santykiai saugumo srityje išliks tvirti, amerikiečių karinis buvimas tęsis įvairiais būdais, penktadienį pareiškė JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas.

„Manau, kad jei kas, mes matysime daugiau JAV įsitraukimo, o ne mažiau. (...) Tikiuosi iš esmės daugiau to paties, kas buvo“, – spaudos konferencijoje teigė ambasadorius.

R.Gilchristo teigimu, Lietuvos ir JAV bendradarbiavimas gynybos ir saugumo srityje yra labai tvirtas – tą liudija ir tai, jog šalyje trečią kartą dislokuotas amerikiečių karių batalionas.

Asmeninio archyvo nuotr./Robert Gilchrist – JAV ambasadorius Lietuvoje
Asmeninio archyvo nuotr./Robert Gilchrist – JAV ambasadorius Lietuvoje

Vis dėlto ambasadorius negalėjo atsakyti, ar J.Bideno kadencijos metu pavyks pasiekti susitarimą, kuris apibrėžtų nuolatinį bataliono dislokavimą šalyje. Lietuvos Vyriausybės programoje numatyta siekti tokio dvišalio susitarimo.

„Ar toks susitarimas dėl nuolatinio karių buvimo bus pasiektas, manau, kad priklausys nuo to, kaip viskas vystysis ateityje“, – komentavo jis.

Ambasadorius pabrėžė, kad JAV puikiai supranta saugumo iššūkius, su kuriais susiduria Baltijos šalys ir yra tvirtai įsipareigojusi šio regiono saugumui ir gynybai.

„Mes visada būsime čia įvairiais būdais“, – kalbėjo ambasadorius.

Santykių su Rusija „perkrovimo“ nesitiki

R.Gilchristas teigia, kad prezidento J.Bideno komandoje dirba žmonės, kurie puikiai supranta Baltijos šalių saugumo problematiką.

„Saugumas šiame regione visada buvo JAV prioritetas“, – sakė ambasadorius.

Manau, kad bus tam tikrų bendradarbiavimo taškų, bet nemanau, kad tą galima įvardinti kaip perkrovimą.

Pasak jo, santykių su Rusija JAV „perkrauti“ neplanuoja, tačiau tarpusavio santykius apsibrėžti bus būtina.

„Žinoma, reikės apsibrėžti, kokie dvišaliai santykiai bus. (...) Manau, kad bus tam tikrų bendradarbiavimo taškų, bet nemanau, kad tą galima įvardinti kaip perkrovimą“, – kalbėjo jis.

Ambasadorius akcentavo, kad JAV prezidento administracijos nariai pasisako už sankcijų Rusijai įvedimą dėl šios veiksmų prieš opozicijos atstovą Aleksejų Navalną, dalis jų taip pat yra prisidėję rengiant sankcijas už Krymo okupaciją.

R.Gilchristas sako, kad nors Lietuva vis dar neturi nuolatinio ambasadoriaus Vašingtone, jos balsas yra girdimas.

Jis taip pat žadėjo dėti pastangas, siekiant J.Bideno ar kito aukšto rango pareigūno vizito Lietuvoje.

„Aš negalėčiau būti laimingesnis, jei prezidentas J. Bidenas atvyktų čia. Žinoma, kol kas dar ankstyva apie tai kalbėti, nes aš net neturiu savo tiesioginio vadovo – JAV Valstybės sekretoriaus dar nepatvirtino Senatas. Bet aš galiu pažadėti, kad dėsiu visas pastangas“, – kalbėjo ambasadorius.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

Demokratas J.Bidenas trečiadienį buvo prisaikdintas 46-uoju JAV prezidentu per iškilmingą ceremoniją ant Kapitolijaus laiptų. Jis pakeitė rinkimus pralaimėjusį Donaldą Trumpą, trečiadienį ryte palikusį Baltuosius rūmus ir nedalyvavusį įpėdinio inauguracijoje.

R. Gilchristas ambasadoriumi Lietuvoje paskirtas prieš metus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min