Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2016 08 07

Amerikiečių seržantas pratybose „Ugninis griausmas 2016“ jaučiasi lyg namuose

Rugpjūčio 1–12 dienomis Lietuvoje vykstančios kasmetinės pratybos „Ugninis griausmas 2016“ išsiskiria ne tik dideliu karių skaičiumi – jų atvyko net 1 100, tačiau ir dideliu naudojamos technikos kiekiu: Vokietijos karinių pajėgų 155 mm PZH 2000 savaeigėmis haubicomis, Ukrainos kariuomenės 81 mm minosvaidžiais, Lietuvos kariuomenės 105 mm M50 haubicomis bei 80mm ir 120mm minosvaidžiais.
Visada geros nuotaikos seržantas Scottas Parhamas
Visada geros nuotaikos seržantas Scottas Parhamas / Gintauto Maurico nuotr.

Tačiau pagrindinis pratybų akcentas – naujas Lietuvos artileristų ginklas – PZH 2000 155 mm savaeigės haubicos. Pratybose taip pat griaudėja Portugalijos 105 mm M119 haubicos, o ne pirmą kartą pratybose dalyvaujantys JAV artileristai, atsivežė savaeiges haubicas M109A6 „Paladin“ ir dar nematytos technikos, praneša Krašto apsaugos ministerija.

Amerikiečių kariai pratybose dalyvauja jau trečius metus iš eilės. Praėjusiais metais dalyvauti atvykę su savaeigėmis haubicomis M109A6 „Paladin“, šią vasarą atsivežė ir M992 FAASV, karių dar vadinamą CAT (angl. „katė“) – „carrier, artilery, tracked“. Tai amunicijos aprūpinimo šarvuotis, kurio užduotis yra karo lauke greitai ir efektyviai aprūpinti artileristus sviediniais. Tai itin svarbi artilerijos padalinio dalis, nes be aprūpinimo karių-artileristų darbas sustotų. Ši mašina gali gabenti 97 sviedinius. „Katės“ komandą sudaro 3 žmonės: vairuotojas, krovėjas ir vadas, kurie, prireikus, vienas kitam padeda atlikti darbus.

41-ojo artilerijos bataliono seržantas Scottas Parhamas yra atvykęs iš Kentukio valstijos. Likę namie jo žmona ir du vaikai didžiuojasi savo tėvo pasirinktu kario keliu. Praleidęs jau 10 metų JAV karinėse pajėgose 40-metis seržantas jau du kartus yra dalyvavęs misijoje Irake. Lietuvoje jis taip pat ne pirmą kartą. Scottas yra vienas iš devynių JAV karių, kurie ir praėjusią vasarą dalyvavo pratybose „Ugninis griausmas 2015“. Sėdėdamas savo vadovaujamame šarvuotyje karys, paklaustas apie Lietuvą, nuoširdžiai šypsosi: „Visi lietuviai aplink mus yra labai paslaugūs, aprūpinimas ir sąlygos treniruotis yra tiesiog puikios.“

Šarvuočio M992 FAASV vadas ilgisi šeimos, bet teigia, kad žmona su dviem vaikais gali būti ramūs, nes jų tėvui čia, ne taip kaip Irake, pavojus negresia kiekvieną akimirką. Pasak JAV kario, čia nėra sukilėlių, todėl nereikia gyventi mintimi, kad išvažiavęs į užduotį gali ir nebegrįžti. „Gamta čia yra panaši kaip ir namie Kentukyje, todėl priprasti prie naujų gamtos sąlygų nereikėjo“, - sako Scottas. Seržantas, grįžęs po užduočių, kasdien susisiekia su žmona ir vaikais, tačiau dėl laiko skirtumo, neretai iškyla nepatogumų.

JAV kariai Lietuvoje rotuojami jau antrus metus. Treniruodamiesi kartu su kitų NATO valstybių kariais lietuviai ir amerikiečiai spaudžia vienas kitam ranką ne tik po sėkmingo šūvio į taikinį, bet ir susitikę laisvu nuo tarnybos laiku.

Pratybos „Ugninis griausmas“ vyksta rugpjūčio 1–12 d. trijuose Lietuvos poligonuose: Gen. Silvestro Žukausko poligone Pabradėje (Švenčionių r.), Brg. gen. Povilo Plechavičiaus poligone Kairiuose (Klaipėdos r.) ir Gaižiūnų poligone (Jonavos r.). Pratybose netiesioginės ugnies užduotis vykdo per 1,1 tūkst. karių iš penkių NATO valstybių (Lietuvos, Latvijos, Vokietijos, Portugalijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų) bei minosvaidininkai iš Ukrainos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius