Dabar populiaru
Publikuota: 2011 kovo 10d. 11:50

Andrius Kubilius: balsuojant dėl Arvydo Sekmoko, pamatysime „Gazprom“ įtakos mastą

Arvydas Sekmokas ir Andrius Kubilius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Arvydas Sekmokas ir Andrius Kubilius.

Premjeras Andrius Kubilius sako, kad ketvirtadienį Seimui balsuojant dėl interpeliacijos energetikos ministrui Arvydui Sekmokui, bus aišku, kiek įtakos jame turi Rusijos dujų monopolininkas „Gazprom“.

„Visiškai aišku, kad taip, kaip ir profesorius Landsbergis (europarlamentaras Vytautas Landsbergis – BNS) sakė, šiandien pamatysime, kiek daug Lietuvos Seime yra to paties „Gazprom“ įtakos“, – interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė A.Kubilius.

Jis priminė opozicinės socialdemokratų partijos lyderio Algirdo Butkevičiaus prieš metus duotą atsakymą į klausimą, kodėl per kelis dešimtmečius nebuvo padaryta pažangos energetinės nepriklausomybės srityje.

„Kad nieko nebuvo padaryta, yra nuopelnas tų žmonių, kurie užsiima dujų verslu, o svarbūs projektai nebuvo užrakinami stalčiuose. Dujų verslo įtaka stipresnė už šalies energetinės nepriklausomybės idėją“, – A.Butkevičių citavo A.Kubilius.

„Tai reikia klausti pono Butkevičiaus iš tikrųjų labai paprasto klausimo – kiek kainuoja socialdemokratų lyderių nuomonės pasikeitimas“, – pridūrė premjeras.

A.Kubiliaus įsitikinimu, energetikos ministro atstatydinimas yra susijęs su jo ir visos Vyriausybės pastangomis sistemingai siekti Lietuvos energetikos nepriklausomybės: „Su tuo yra tikrai norinčių nesutikti“.

Kaip privačių interesų pavyzdį premjeras nurodė „Achemos grupės“ savininko ir prezidento Bronislovo Lubio priekaištus Vyriausybei, kad nesuteikiama lengvatų jo valdomai Jonavos trąšų gamyklai „Achema“, kuri savo reikmėms gamina elektrą ir nuo šių metų privalo mokėti mokestį už viešuosius ir privačius interesus.

Kaip privačių interesų pavyzdį premjeras nurodė „Achemos grupės“ savininko ir prezidento Bronislovo Lubio priekaištus Vyriausybei.„Reikia atsiminti, kad jeigu mes darytume taip, kaip pramonininkai siūlo ir reikalauja, tai visų pirma šilumos vartotojai didžiuosiuose mietuose turėtų mokėti už šilumą keliais centais daugiau, o visi Lietuvos elektros vartotojai bent centu turėtų daugiau mokėti už elektros energiją, tuo pačiu subsidijuodami vienų ar kitų pramonininkų norus turėti sau pigesnių energetinių resursų“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Prezidentė nori, kad darbą tęstų ir energetikos ministras, ir premjeras

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį prieš interpeliaciją Seime išsakė tvirtą paramą energetikos ministrui A.Sekmokui. Šalies vadovė žurnalistams taip pat pabrėžė pasitikinti ministru pirmininku Andriumi Kubiliumi.

„Ministru Sekmoku aš pasitikiu, šitą visada viešai deklaravau. Tai žmogus, kuris pradėjo laužyti 20 metų nusistovėjusią energetinę stagnaciją, realiai siekia Lietuvos bent jau tam tikros energetinės nepriklausomybės. Aš jį tikrai palaikau ir labai, labai norėčiau, kad jis išliktų“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.

Pasak jos, A.Sekmokas pamėgino išardyti interesų grupes, kurios trukdė Lietuvai siekti energetinės nepriklausomybės.

D.Grybauskaitė sakė, jog toliau turėtų dirbti ir Vyriausybės vadovas A.Kubilius.

„Aš tikrai pasitikiu premjeru ir manau, kad jis gali dirbti ir turi dirbti. Darbų dar yra daug, ekonominė situacija nėra tiek pagerėjusi, kad galėtume švaistytis ar radikaliai keitinėti Vyriausybę“, – sakė šalies vadovė.

Į klausimą, ar kokiam nors politikui yra siūliusi premjero postą, ji atsakė: „Apie premjero postą kalbu tik su premjeru“.

Vesti istorijos ir pilietinio ugdymo pamokos į Trakų Vytauto Didžiojo gimnaziją atvykusi D.Grybauskaitė teigė, jog interpeliacija yra geras demokratinis Seimo įrankis, tačiau pabrėžė nenorinti vertinti opozicijos kalbų apie galimas tolesnes interpeliacijas. „Vertinsime darbus“, – sakė ji.

Paklausta, kokių ministrų darbu nėra patenkinta, D.Grybauskaitė vėl minėjo Aplinkos ministeriją, kuriai vadovauja Tautos prisikėlimo partijos deleguotas Gediminas Kazlauskas.

„Jau anksčiau minėjau, kad Aplinkos ministerija nėra dirbanti efektyviai, mano nuomonė išliko nepasikeitusi. Kol kas nėra ką daugiau ir pridurti“, – sakė prezidentė.

Tačiau šalies vadovė pridūrė, jog šioje situacijoje „premjeras turi pilną teisę daryti sprendimus kaip koalicijos vadovas“.

A.Sekmoko interpeliaciją bus bandoma sužlugdyti iki slapto balsavimo fazės

Seimo valdančiųjų koalicijoje daugumą sudarantys konservatoriai-krikdemai energetikos ministrą A.Sekmoką koalicijos partneriams siūlo gelbėti, pritariant jo atsakymams į opozicijos pateiktus klausimus, o jeigu šis planas nepavyks – nedalyvauti slaptame balsavime dėl interpeliacijos ministrui.

Paklausta, kokių ministrų darbu nėra patenkinta, Dalia Grybauskaitė vėl minėjo Aplinkos ministeriją, kuriai vadovauja Tautos prisikėlimo partijos deleguotas Gediminas Kazlauskas.Apie tai ketvirtadienį po frakcijos posėdžio BNS informavo frakcijos seniūnas Jurgis Razma.

„Frakcija vieningai sutarė, kad per pirmąjį – atvirą balsavimą bus balsuojama už ministro atsakymus į klausimus, o jeigu aplinkybės keistai susiklostytų – bus surengtas slaptas balsavimas, jame nebus dalyvaujama“, – sakė J.Razma.

Jeigu valdantiesiems pavyks pritarti ministro atsakymams į klausimus, slaptas balsavimas nebebus rengiamas – ministras toliau eis savo pareigas.

Interpeliaciją A.Sekmokui, kurios iniciatorė – opozicinė „tvarkiečių“ frakcija, savo parašais yra parėmę 70 parlamentarų, daugiausia iš opozicijos, bet pasirašė ir keli valdantieji: konservatorius Kazimieras Uoka bei Jungtinės (Liberalų ir centro sąjungos ir Tautos prisikėlimo partijos) frakcijos nariai Arūnė Stirblytė ir Arūnas Valinskas.

Seimo opozicija interpeliaciją ministrui inicijavo po to, kai nepavyko konkursas dėl naujos atominės elektrinės strateginio investuotojo.

A.Sekmokas valdo 2 proc. „Labbis“ akcijų

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas yra vienas iš Lietuvos taikomojo programavimo paslaugų bendrovės „Labbis“ akcininkų, tačiau jo valdoma įmonės akcinio kapitalo dalis yra viena mažiausių.

Registrų centro BNS pateiktais duomenimis, 2010 metų rugsėjo pabaigoje A.Sekmokas valdė 2 proc. „Labbis“ akcijų. Tiek pat akcijų valdė ir Alvydas Petkevičius, tuo tarpu kitų įmonės akcininkų valdomos įstatinio kapitalo dalys buvo kur kas didesnės.

Didžiausias „Labbis“ akcininkas buvo Antanas Grigalavičius, kuriam priklausė 59 proc. įstatinio kapitalo. Genovaitė Ravinskienė valdė 27 proc., o Vilnius Jakseboga – 10 proc. „Labbis“ akcijų.

„Ministras yra deklaravęs, kad turi „Labbis“ akcijų. Iš įmonės veiklos jis pasišalino prieš 15 metų, nėra jos valdymo organų narys, įtakos jos sprendimams neturi. Su kitais bendrovės akcininkais ministras giminystės ryšių neturi“, – BNS sakė A.Sekmoko atstovas spaudai Kęstutis Jauniškis.

Bendrovės „Diena Media News“ valdomos žiniasklaidos priemonės ketvirtadienį pranešė, kad su A.Sekmoku susijusi bendrovė „Labbis“ nuo Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės veiklos pradžios yra laimėjusi 16 viešojo pirkimo konkursų už beveik 4,96 mln. Lt.

Teigta, kad A.Sekmokas yra „Labbis“ akcininkas ir jo „verslas sunkmečiu suklestėjo“, tačiau ministro valdomo akcijų paketo dydžio „Diena Media News“ nenurodo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min