Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Andrius Kubilius: įpareigojimas iš SGD terminalo pirkti 25 proc. dujų – apsauga nuo monopolinės „Gazprom“ galios

Andrius Kubilius
BFL/Tomo Lukšio nuotr. / Andrius Kubilius
Šaltinis: BNS
0
A A

Darbą baigiantis Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius sako, jog Suskystintų gamtinių dujų (SGD) įstatyme įtvirtinta nuostata didžiausiems dujų vartotojams iš būsimo terminalo pirkti 25 proc. dujų yra apsauga nuo monopolinės Rusijos dujų koncerno „Gazprom" galios.

„Reikia suvokti, kad „Gazprom", kuris derasi dėl ilgalaikių sutarčių su visais importuotojais, be abejo, išnaudodamas savo monopolinę padėtį, siekia ir sieks, kad visi importuotojai pasirašytų sutartis dėl 100 procentų jiems reikalingų apimčių pirkimo iš „Gazprom". 

Todėl 25 procentų kvotos įvedimas yra apsauga nuo tos monopolistinės galios, kurią turi „Gazprom" iki šiol, be to, tai yra apsauga terminalo ekonominės veiklos pagrįstumui", – trečiadienį Vyriausybėje sakė A.Kubilius, komentuodamas socialdemokratų partijos lyderio Algirdo Butkevičiaus pareiškimus apie SGD terminalo projektą.

Anot premjero, pastaruoju metu kai kurios stambios kompanijos imasi propagandinės veiklos, kuri yra nukreipta prieš SGD terminalo veiklą.

Pastaruoju metu stebime, kad kai kurios stambios Lietuvos kompanijos, stambios dujų vartotojos, perkančios dujas iš „Gazprom" ir galbūt pastaruoju metu gavusios dujų kainų nuolaidų, imasi ir propagandinės veiklos, kuri yra nukreipta prieš būsimo terminalo skaidrią ir efektyvią veiklą.

Mano įsitikinimu, tokia veikla yra akivaizdus interesų konfliktas ir įmonių interesų konfliktas. Turiu pasakyti, kad mes tą labai ryškiai matome ir dėl to netylėsime", – teigė A.Kubilius.

Paprašytas patikslinti, ar jis turi omeny didžiausią dujų vartotoją Lietuvoje Jonavos trąšų gamyklą „Achemą, jis atsakė: "Kaip paprastai atsakau, turiu galvoje tai, ką pasakiau".

Gedimino Kirkilo vadovaujama socialdemokratų Vyriausybė 2008 metų rudenį kartu su „Achema" be konkurso buvo įsteigusi bendrovę Gamtinių dujų terminalas, kuri vėliau buvo likviduota.

„Achemos grupės" valdoma įmonė „Achema" turėjo valdyti 20 proc., akcijų ir planavo į projektą investuoti apie 300-400 mln. litų.

Tačiau Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl galimo valstybės tarnautojų piktnaudžiavimo tarnyba, projektas buvo sustabdytas. Trims tuometinėje Ūkio ministerijoje dirbusiems ir bendrovės kūrime dalyvavusiems pareigūnams buvo iškelta baudžiamoji byla, kurios nagrinėjimas dar nėra baigtas.

Dabar SGD terminalo įstatymas numato, kad didieji dujų vartotojai iš būsimojo SGD terminalo bei koncerno „Gazprom" privalės pirkti po 25 proc. jiems būtino dujų kiekio.

Vadinamajai „25 proc. taisyklei" labiausiai priešinasi daugiausia dujų Lietuvoje suvartojanti Jonavos azotinių trąšų gamybos įmonės „Achema", kuri jau yra pasirašiusi ilgalaikę dujų pirkimo sutartį su „Gazprom", taip pat bendrovė „Lietuvos dujos", kurios sutartis su „Gazprom" baigiasi 2015 metų pabaigoje, ir didžiausias šilumos tiekimo įmones vienijanti Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija.

„Achema" jau kreipėsi į Europos Komisiją, kuriai apskundė SGD terminalo įstatyme numatytą „25 proc. taisyklę". EK jau atsiuntė klausimų Energetikos ministerijai ir aiškinasi, ar pradėti tyrimą.

Kainų komisijos sprendimu nuo kitų metų vadinamasis terminalo priedas bus 37,5 lito už 1000 kubų (be PVM) Iš viso per metus dujų vartotojai terminalo statybai „suneš" 114 mln. litų, o 2014 metais – dar 86 mln. litų.

Visa terminalo statyba kainuos apie 600 mln. litų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min