Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Andrius Kubilius ir Irena Degutienė ragina grąžinti į pareigas atleistus FNTT vadovus, Raimundas Palaitis tokių galimybių nemato

Raimundas Palaitis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Raimundas Palaitis
Šaltinis: BNS
0
A A

Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis teigia nematantis galimybių grąžinti buvusius Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovus į eitas pareigas, nors ministras pirmininkas Andrius Kubilius ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė ragina tai padaryti.

„Nematau jokių galimybių, nes FNTT vadovai yra atleisti, kaip netekę teisės dirbti su slapta informacija“, – pirmadienį žurnalistams sakė Raimundas Palaitis.

„Jie turėjo tokią galimybę pasitikrinti, ar turi teisę gauti leidimą dirbti su slapta informacija, bet jie įvairiai vengdami ir manevruodami išvengė tokio pakartotinio patikrinimo. Teko juos atleisti, kaip neturinčius teisės dirbti su slapta informacija“, – kalbėjo vidaus reikalų ministras.

Nematau jokių galimybių, nes FNTT vadovai yra atleisti kaip netekę teisės dirbti su slapta informacija, – sakė R.Palaitis

Pasak Vyriausybės nario, tam, kad galėtų iš naujo dirbti, atleistieji pareigūnai turėtų vėl gauti leidimą ir „pradėti visą procedūrą iš pradžių“.

Jis teigė, kad dėl situacijos valdančiojoje koalicijoje turėtų spręsti partijų vadovai.

„Jeigu mes šnekame apie banko „Snoras“ griūtį, milijardą litų, iš kurių didžioji dalis išplaukė iš Lietuvos dėl informacijos nutekinimo, ir šnekame apie nusikalstamą informacijos nutekinimą, tai manau, kad mano padarytas sprendimas yra teisingas, aš tuo visiškai įsitikinęs, dirbu Lietuvos ir jos žmonių interesams, o dėl politinių koalicijų, mano supratimu, tai yra koaliciją sudarančių politinių partijų vadovų reikalas, ir jie susitars arba nesusitars“, – tvirtino R.Palaitis.

Premjeras Andrius Kubilius anksčiau sakė negavęs jokios informacijos, kuri leistų abejoti  FNTT vadovų Vitalijaus Gailiaus ir Vytauto Giržado tinkamumu eiti pareigas.

R.Palaitis iš FNTT vadovų leidimus dirbti su slapta informacija panaikino ir juos atleido motyvuodamas slapta informacija iš Valstybės saugumo departamento (VSD), kuris atliko tyrimą dėl informacijos nutekinimo apie „Snoro“ banką.

V.Gailius atleidimą apskundė teismui.

Premjeras ir Seimo pirmininkė ragina R.Palaitį grąžinti į pareigas atleistus FNTT vadovus

Premjeras A.Kubilius pirmadienį paragino R.Palaitį grąžinti į pareigas atleistus FNTT vadovus.

„Tikiu, kad padarytas klaidas reikia taisyti ir tikiu, kad ministro padaryti sprendimai galėtų būti atšaukti ir pareigūnams sugrąžinta teisė dirbti su slapta informacija, ir pareigūnai grįžtų į darbą“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė A.Kubilius.

BFL/Tomo Lukaio nuotr./Kubilius, Palaitis
BFL/Tomo Lukšio nuotr./Andrius Kubilius ir Raimundas Palaitis

Ministras pirmininkas teigė, kad įvertinęs ministro R.Palaičio ir VSD pateiktą informaciją, jis susidarė nuomonę, kad FNTT vadovų atleidimas buvo skubotas, nepagrįstas aiškiais motyvais.

Premjeras sakė, kad visuomenės susirūpinimas šiuo atveju yra visiškai pagrįstas. Vyriausybės vadovas taip pat sukritikavo specialiąsias tarnybas dėl dokumentų, kuriais motyvuojamas atleidimas, įslaptinimo.

„Savo turimose pažymose dėl FNTT vadovų nematau nieko slapto – jokių operatyvinių duomenų, jokių slaptų darbo metodų atskleidimo. Slaptumo grifas, atrodo, kartais uždedamas tik tam, kad tokie dokumentai atrodytų įspūdingiau. Dirbtinėmis paslaptimis dangstomi sprendimai niekad neatrodys teisingai“, – sakė A.Kubilius.

Paklaustas, ar pasitiki vidaus reikalų ministru, A.Kubilius sakė šio klausimo dabar nesvarstantis: „Aš to nesvarstau, tai priklauso nuo elgesio, supratimo ir savo padarytų klaidų, ir gebėjimo jas ištaisyti.“

A.Kubilius išsakė apgailestavimą, kad negali komentuoti R.Palaičio ir VSD atsakymų į jo prašymą pateikti visą informaciją, susijusią su FNTT vadovų atleidimu.

„Turiu apgailestauti, kad visas susirašinėjimas, taip pat ir ministro atsakymas, yra konfidencialus, kas mane šiek tiek stebina“, – kalbėjo premjeras.

Vyriausybės vadovas pripažino, kad ir jis pats galbūt šioje situacijoje neišvengė klaidų – premjeras svarstė, kad jam vertėjo ryžtingiau bandyti sulaikyti ministrą R.Palaitį.

„Gal ir kaip ministras pirmininkas taip pat neišvengiau kai kurių klaidų, gal reikėjo intensyviau, ryžtingiau ieškoti būdų, kaip sulaikyti ministrą nuo klaidų“, – teigė A.Kubilius.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Irena Degutienė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Irena Degutienė

Ministras pirmininkas taip pat sakė, kad poligrafo duomenys yra prieštaringi.

„Kai aš turiu informaciją, kuri remiasi tik poligrafo parodymais, ir apie tą patį pareigūną vienas poligrafas rodo vieną informaciją, o kitas poligrafas rodo visiškai priešingą informaciją, tai man tokia prieštaraujanti informacija nieko nesako apie pareigūno patikimumą – man daugiau sako, kad pasitikėti poligrafu kaip patikimumo nustatymo metodu, yra nelabai patikima“, – kalbėjo premjeras.

Premjeras A.Kubilius ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė teigė neturėję jokios informacijos, kuri leistų abejoti FNTT vadovų tinkamumu eiti pareigas. Tuo metu prezidentė Dalia Grybauskaitė yra pareiškusi, kad atleisdamas FNTT vadovus ministras pasielgė pagal įstatymus.

Seimo pirmininkė pritaria premjero A.Kubiliaus pozicijai, kad FNTT pareigūnai turi būti grąžinti į pareigas.

I.Degutienė taip pat pabrėžia, kad buvusių FNTT vadovų kaltė yra teisiškai neįrodyta, o ir pats vidaus reikalų ministras R.Palaitis, kaip ir dauguma visuomenės, jų vadovaujamos institucijos darbą vertino gerai.

„Ministras turi galimybę pasitaisyti ir aš tikiu, kad jis būtent taip ir pasielgs“, – sakė I.Degutienė. Jos poziciją BNS perdavė atstovas spaudai Juozas Ruzgys.

VSD nepateikė Seimui rašto, kurio pagrindu R.Palaitis atleido FNTT vadovus

VSD Seimo Antikorupcijos komisijai pateikė VSD rengtų dokumentų, susijusių su departamente atliktų asmenų tyrimo poligrafu administravimu, kopijas. Tačiau vasario 14 dienos VSD rašto, kurio pagrindu buvo atleisti FNTT vadovai, departamentas Seimui nepateikė nurodydamas į Generalinę prokuratūrą.

VSD vasario 14 d. raštą teikė tik ministrui R.Palaičiui, šalies vadovai – prezidentė, Seimo pirmininkė ir premjeras – jo nėra gavę.

„Atsižvelgdamas į Seimo Antikorupcijos komisijos pageidavimą, 2012 vasario 24 dieną Valstybės saugumo departamentas komisijai pateikė VSD rengtų dokumentų, susijusių su departamente atliktų asmenų tyrimo poligrafu administravimu, kopijas. Kopijos buvo pateiktos ir VSD veiklą kontroliuojančiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui“, – teigiama BNS pirmadienį pateiktame VSD pranešime.

Tačiau vasario 14 dienos slapto VSD rašto nei komisijai, nei komitetui VSD nepateikė, nurodydamas, kad tai gali būti padaryta tik suderinus su Generaline prokuratūra.

„Atkreipiame dėmesį, kad 2012 metų vasario 14 dienos VSD rašte paslapčių subjekto vadovui, vidaus reikalų ministrui R.Palaičiui išdėstyta medžiaga gali būti naudojama teisminiuose procesuose ar ginčuose, todėl teiktina tik suderinus su Lietuvos Respublikos generaline prokuratūra“, – rašoma VSD pranešime.

Ministras R.Palaitis minėto vasario 14 dienos rašto, kurio pagrindu panaikino FNTT vadovų leidimus dirbti su slapta informacija, o vėliau juos atleido, taip pat aiškina negalįs pateikti net aukščiausiems šalies vadovams, nes jis esąs su žyma ISS (išslaptinti subjekto sutikimu).

Šį vasario 14 dienos raštą VSD teikė tik ministrui R.Palaičiui, šalies vadovai – prezidentė, Seimo pirmininkė ir premjeras – jo nėra gavę.

Eligijus Masiulis koalicijos partnerius ragina baigti drabstytis purvais

Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis paragino valdančiosios koalicijos partnerius baigti drabstytis purvais ir siekti garbingos kadencijos pabaigos.

Susisiekimo ministerijai vadovaujantis E.Masiulis tokį raginimą išsakė pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo komentuodamas tarp valdančiųjų konservatorių ir liberalcentristų kilusią įtampą dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų atleidimo.

`arūno Mažeikos/BFL nuotr./Eligijus Masiulis
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Eligijus Masiulis

„Šitą situaciją mes vertiname labai rimtai ir norime paraginti tiek vienus, tiek kitus koalicijos partnerius baigti drabstytis purvais, o susikoncentruoti ties svarbiausiais šios Vyriausybės ir koalicijos prioritetais ir garbingai užbaigti šitą kadenciją“, – žurnalistams sakė E.Masiulis.

Paklaustas, ar nesulaukė liberalcentristų prašymo paremti, jei pastarieji nuspręstų trauktis iš valdančiosios koalicijos, E.Masiulis atsakė: „Apie jokius pasitraukimus iš koalicijos ar kažkokius kitokius ryžtingus veiksmus mes su liberalcentristais nesame kalbėję. Prieš gerą savaitę tą temą mes aptarinėjome su partijos vadovu A.Čapliku, bet tikrai nei kažkokios paramos, nei kitokių prašymų mes nesusilaukėme“.

Algis Čaplikas: siūlydamas į darbą grąžinti atleistus FNTT vadovus premjeras pažeidė valdžių atskyrimo principą

Siūlydamas į darbą grąžinti atleistus FNTT vadovus A.Kubilius pažeidė valdžių atskyrimo principą, taip mano valdančiajai koalicijai priklausančios Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) lyderis Algis Čaplikas.

„Savo šios dienos pareiškimu, kad vidaus reikalų ministras turi grąžinti į darbą FNTT vadovus, kurie prarado pasitikėjimą, ministras pirmininkas pažeidžia valdžių atskyrimo principą. Teisingumą Lietuvoje vykdo ne Vyriausybė, o teismai. Taigi, ministras negali padaryti to, dėl ko jau yra pradėtas teisminis procesas“, – pirmadienį pareiškė A.Čaplikas.

Pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų, Vyriausybė turėtų grąžinti įgaliojimus Seimui

Pastarąją savaitę augant įtampai valdančiojoje koalicijoje, svarstomas ir galimas ministro R.Palaičio pasitraukimas. Tuo pačiu keliamas klausimas, ar tokiu atveju Vyriausybė turėtų grąžinti įgaliojimus Seimui. Konstitucija numato, kad pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų, Vyriausybė iš naujo turi gauti įgaliojimus, o jų negavusi – atsistatydinti.

Nuo Vyriausybės darbo pradžios pasikeitė šeši ministrai. Tačiau iki šiol nėra bendros nuomonės, ar septyni ministrai yra lemiama riba – sudarant Vyriausybę buvo 14 ministrų, Energetikos ministerija įsteigta vėliau. Be to, vienas ministras pasikeitė prieš prezidento rinkimus, taigi prieš Vyriausybei gaunant įgaliojimus iš naujo veikti.

Pagal Lietuvos Konstituciją, ministrus skiria ir atleidžia Respublikos prezidentas premjero teikimu.

Valdančiąją Permainų koaliciją sudaro trys partijos – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis bei Liberalų ir centro sąjunga (LiCS).

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min