TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Andrius Kubilius: „Lietuvos mokesčių sistemai trūksta teisingumo“

Andrius Kubilius
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Andrius Kubilius
Šaltinis: 15min
0
A A

Premjeras Andrius Kubilius pripažino, kad Lietuvos mokesčių sistemai trūksta teisingumo, nors ji jau dabar yra progresinė. Pasak Premjero, šį pavasarį gausiai pasklidusios kalbos ir pareiškimai apie progresinius mokesčius tėra atskirų Seimo narių ar Seimo narių grupių svarstymai. „Jokio platesnio sutarimo nėra“, – ketvirtadienio rytą „Žinių radijui“ sakė Ministras Pirmininkas.

Vyriausybės vadovas iš esmės pritaria socialdemokratų siūlymui atsisakyti kai kurių išimčių, konkrečiai – palūkanų ir pajamų iš akcijų pardavimo apmokestinimo.

„Turiu pasakyt, kad tikrai nesu kaip nors ideologiškai prisirišęs ar neprisirišęs prie progresinių mokesčių. Manau, kad tai nėra koks savaime problemas išsprendžiantis arba sukuriantis kokias nors bėdas mokesčių modelis. Pasaulyje labai gerai gyvena valstybės, kurios turi progresinius mokesčius, bet taip pat neblogai gyvena valstybės, kurios jų neturi. Šioje vietoje pirmiausia turim  galvoti apie teisingą mokesčių sistemą, o po to tik apie progresyvumą ar neprogresyvumą. Mano įsitikinimu, šiandien didesnės spragos, kalbant apie gyventojų pajamų mokesčio reikalus Lietuvoje, yra dėl teisingumo stokos pačioje mokesčių sistemoje, o ne dėl progresyvumo“, – pažymėjo Premjeras.

Andrius Kubilius pakartojo pavyzdį, kad praėjusiais metais Viktoras Uspaskichas deklaravo uždirbęs virš aštuonių milijonų litų pajamų ir sumokėjo tik dešimt tūkstančių mokesčių, ir pagal šiuo metu galiojančius įstatymus tai yra legalu ir teisėta. Tuo tarpu Premjeras uždirbo virš 150 tūkst. litų pajamų ir sumokėjo dvidešimt tūkstančių litų mokesčių. „Manau, tai nėra teisinga, todėl socialdemokratų pasiūlymas – atsisakyti tokių išimčių ir apmokestinti iš palūkanų ar iš akcijų pardavimo gaunamas pajamas. V. Uspaskichas iš tiesų gavo daug tokių pajamų, kurios iš viso nėra apmokestinamos“, – sakė A. Kubilius.

Kiti socialdemokratų siūlymai Premjerui kelia pagrįstų abejonių. „Socialdemokratų siūlymas gaunant 4 tūkst. litų pajamų padaryti mokesčių šuolį nuo 15 iki 33 procentų, mano įsitikinimu, nėra labai racionalus. Manau, susidaro per didelis skirtumas. Jei uždirbsi 3900 Lt – mokėsi 15 procentų, o  jei jau 4000 Lt – jau 33 procentus. Noriu priminti, kad šiandien mūsų mokesčių sistema turi labai aiškų progresyvumo pobūdį, nes 2008–2009 m. mes įvedėm neapmokestinamo pajamų dydžio progresyvumą ir todėl jis mūsų mokesčių sistemoj yra labai ryškiai išreikštas, bet joje trūksta to teisingumo – kai kurios stambios pajamos yra visiškai neapmokestinamos“, – kuo skubiau šitą spragą taisyti siūlė Vyriausybės vadovas.

A. Kubilius sakė pritariantis paskirto Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko nuomonei, kad mokesčių sistema be nekilnojamojo turto mokesčio yra keista: „Aš visiškai pritariu tam ir Vyriausybės programoje tai yra įrašyta. Tik galbūt dėl nesibaigiančių diskusijų mes niekaip tokio sprendimo nepriimame. Mano manymu, jis tikrai būtinas, pirmiausia ne tik dėl to, kad gautume nemažai pajamų į biudžetą, bet dar ir dėl to, kad, kaip rodo nesena Lietuvos patirtis, vadinamas nekilnojamojo turto kainų burbulas ir buvo viena iš priežasčių, kodėl mes patekome į tokią gilią ekonominę duobę, kai tas burbulas 2008 m. sprogo“, – kalbėjo A. Kubilius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min