Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 11d. 15:16

Andrius Kubilius: naujosios Vyriausybės programa – tik gražių ketinimų rinkinys

Andrius Kubilius
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr. / Andrius Kubilius

„Tenka apgailestauti, kad su naująja programa Lietuva tikrai gali prarasti tą pagreitį, kurį mes stengėmės jai suteikti“, – „Lietuvos radijui“ sakė Andrius Kubilius kalbėdamas apie naująją Vyriausybės programą, stipriąsias ir silpnąsias jos puses.

– Premjere, šiandien Seimui bus pristatyta naujosios Vyriausybės programa. Jūsų nuomone, kokios jos stipriosios ir silpnosios pusės? Ar įžvelgiate jūsų Vyriausybės pradėtų strateginių darbų tęstinumą?

– Man gal sunku būti objektyviu vertintoju. Šios Vyriausybės programa savo stiliumi ir turiniu yra visiškai kitokia negu mūsų Vyriausybės programa. Mes savo Vyriausybės programą 2008 metais siekėme rašyti kuo konkretesnę. Joje netgi buvo tokia dalis kaip krizės įveikimo planas, kur buvo numatyti  labai konkretūs skaičiai ir žingsniai. Čia turime dokumentą, kurį man būtų  sunku pavadinti Vyriausybės programa.

Tai – daugiau gražių ketinimų rinkinys. Aš įvardinčiau kai kurias pozityvias jos puses. Pozityviai vertinu būtent tai, kad tampa aišku ko Vyriausybė nedarys. Gerai, kad programoje numatoma, jog nebus įgyvendinami daugelis populistinių pažadų, kuriuos girdėjome prieš rinkimus. Iš vienos pusės gerai, kad paaiškėja ko nedarys, bet iš kitos pusės programoje nėra aišku, ką gi Vyriausybė darys. Labai plačios nuostatos įvardijamos labai teisingais žodžiais, dėl kurių niekas negali ginčytis. Pavyzdžiui, rūpintis darbo vietų kūrimu, plėtoti smulkų ir vidutinį verslą.

Čia galima vardinti ir vardinti daugiau tokių bendrinių nuostatų, kurias visada kiekvienas politikas pakartoja. Jos nėra lydimos konkretumo,  kaip tai bus padaroma, kaip to bus siekiama? Kas bus keičiama lyginant su tuo, kas yra dabar įgyvendinama, sakykim, kuriant naujas darbo vietas, rūpinantis smulkiu verslu? To konkretumo iš tiesų stinga. Stinga ambicijos toliau siekti, kad Lietuva modernizuotųsi, kad Lietuva judėtų su pagreičiu.

Tenka apgailestauti, kad su tokia programa Lietuva tikrai gali prarasti tą pagreitį, kurį mes stengėmės jai suteikti. Paskutinis dalykas, ką galima konstatuoti iš viso to vaizdo, kurį šiuo metu matome, yra tai, kad į rinkimus, į valdžios formavimą, naujoji komanda, naujoji koalicija atėjo pakankamai silpnai pasirengusi. Nei žmonių, nei idėjų ar ambicijų, nei konkrečių darbų.

– Premjere, jeigu vis dėlto vertintumėme šešioliktos Vyriausybės programą šiek tiek konkrečiau. Valdančiosios daugumos siūlymai dėl privačių pensijų fondų. Praėjusios kadencijos Seimas priėmė sprendimą dėl pensijų sistemos reformos. Dėl kovos su korupcija metodų, pavyzdžiui, apie korupcinius nusikaltimus žinoję, bet nepranešę valstybės tarnautojai bus baudžiami, bus ilginamas senaties terminas, o pranešusiems bus garantuotas liudininkų apsaugos įstatymas. Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos reorganizacija. Koks būtų jūsų komentaras?

– Dėl privačių kaupiamųjų pensijų fondų. Man atrodo, programa šiuo atžvilgiu lieka nelabai tiksli, nėra konkrečiai pasakyta, ar kas nors bus daroma kitaip, nei buvo mūsų daroma. Šiuo atžvilgiu tikėčiausi, kad bus elgiamasi protingai ir nebus padaryta kokių nors klaidų. Dėl kovos su korupcija – yra išvardinti metodai, kurie nėra  ypatingai nauji. Gerai, jeigu tai bus daroma. Tačiau šios koalicijos planuose kovoti su korupcija aš matau visai kitą iššūkį. Sudaryta koalicija su partija, kurią prokurorai įvardija kaip partiją, kuri yra nusižengusi politinės korupcijos nusikaltimais, ir tuos nusikaltimus tiria teismas. Visiškai akivaizdu, kad kalbėjimas  apie kovą su korupcija sudarant tokią koaliciją skamba ne visiškai rimtai. FNTT turbūt gali būti reorganizuota. Bet būtų labai svarbu, kad reorganizacijos tikslas ir rezultatas būtų stiprinti tą kovą, kurią FNTT gebėjo atlikti tol, kol šių metų ankstyvą pavasarį nekilo jų vadovybės krizė. Svarbu, kad tokia institucija būtų pajėgi atlikti didelius, svarbius uždavinius, būtų sąžininga, tarnautų tiesos paieškai ir kovotų su šešėliu, kontrabanda, nelegalia prekyba, didelių nelegalių pinigų panaudojimu.

Premjere, turite kelerių metų bendravimo ir bendradarbiavimo su prezidentais (sakau prezidentais, nes anksčiau būdamas premjeru dirbote su kitu Prezidentu) patirties. Kokia jūsų nuomonė – ar vieša Darbo Partijos vadovo Viktoro Uspaskicho ir Prezidentės konfrontacija, jūsų manymu, leis normaliai dirbti naujajai Vyriausybei? Galbūt jūs manot, kad Prezidentės nuomonė gali pasikeisti į gerąją pusę, galbūt yra aplinkybių, kuriomis ta vyriausybė su Darbo partija galėtų dirbti normaliai, o ne konfrontuoti?

– Reikia atsiminti, kad ne Prezidentės, kaip Jūs vadinate, konfrontacija su Darbo partija yra koks nors esminis reiškinys. Yra Darbo partijos konfrontacija su teisingumu, ir tai yra reiškinys, kurio negalima nematyti. Tenka tik apgailestauti, kad tie, kas sudaro koaliciją, stengiasi to nematyti ir užmerkia akis. Prezidentė tą labai aiškų dalyką parodo pirštu ir visiškai akivaizdu, kad į tokias aplinkybes negalima nekreipti dėmesio. Kol tos aplinkybės neišsispręs, kitaip tariant, kol nebus užbaigta ir ištirta vadinamoji „juodosios buhalterijos“ byla (žiniasklaidoje vis labiau matosi pasibaisėtinos aplinkybės) tol ir bus tokia situacija. Viena iš koalicijos partijų yra įtariama padariusi politinės korupcijos nusikaltimus – tokios situacijos Lietuvoje per dvidešimt dvejus metus dar nėra buvę. Šitokios situacijos unikalumas, nepriimtinumas turi būti visų labai aiškiai suprantamas. Tai nėra kasdieninė situacija. Tai kartais sunkiai ir protu suvokiama situacija – kaip gali būti sudaroma koalicija ir į valdžią – į ministrų postus – ateiti žmonės, kurių politinė organizacija yra įtariama atlikusi sunkų politinės korupcijos nusikaltimą.

– Premjere, LRT televizijos sekmadienio laidoje išreikšta apžvalgininkų mintis, kad jei Darbo partija būtų rinkimuose gavusi daugiau balsų ir vietų Seime, gal būtų buvusi įmanoma koalicija su TS-LKD ir tuomet Uspaskichui gal pažadėta – byla nebus aštrinama.  Tokia mintis išsakyta laidoje „Savaitė“.

– Nenoriu komentuoti apžvalgininkų, komentatorių pasisakymų, kurių net ir negirdėjau. Jie dažnai pasakoja tai, ką patys norėtų matyti, bet kas nieko bendro neturi su realybe. Tikrai neturiu ką pridėti. Labai aiškiai išsakėm ir rinkimų metu, kad su partija, kuri turi tokią situaciją su kriminalinėm bylom, dar su visais balsų pirkimais, mes tikrai nesudarysime jokių koalicijų. Tą pasakėme, taip ir elgiamės. Jei komentatoriams ar apžvalgininkams dar tas nėra aišku, tai galiu dar kartą tai pakartoti – specialiai jiems.

Tikėtina, kad šis interviu Lietuvos radijui yra paskutinis. Ilgai užtruko jūsų kaip laikinai pareigas einančio premjero ir laikinosios Vyriausybės darbas, kol buvo formuojama naujoji Vyriausybė. Apie Andriaus Kubiliaus Vyriausybę per tuos 4 metus buvo įvairiausių atsiliepimų. Jūsų darbą dėl finansų krizės suvaldymo gyrė ir gerai vertino užsienio ekspertai, apžvalgininkai. Lietuvoje buvo aštrios, tulžingos kritikos – arogantiški žmonės Kubiliaus Vyriausybėje, nekalbantys, neaiškinantys savo sprendimų, nesuprantantys paprastų žmonių ir panašiai. Ar galėtumėte pasakyti, ką gero Lietuvos žmonėm padarė jūsų vadovaujama Vyriausybė?      

– Noriu pasinaudoti proga ir visiems padėkoti už kantrybę, už darbus, už rūpestį Lietuva. Ketveri metai nebuvo paprasti ar lengvi dėl pasaulinės krizės ir jos objektyvaus poveikio Lietuvai, Latvijai, Estijai. Kaip rodo šių ketverių metų patirtis, mes Lietuvoje – verslas, žmonės, pensininkai, politikai – sugebėjome rasti tokius sprendimus, kurių dėka Lietuva tapo viena iš sparčiausiai po krizės atsigaunančių valstybių. Tai yra visų Lietuvos žmonių pasiekimas. Tai, kad  tą pasiekimą geriau mato užsienio ekspertai ir mažiau mato tie,  kas Lietuvoje vadinasi ekspertais, gal nėra pačios Lietuvos problema, bet kartais ir to tikro ekspertinio požiūrio Lietuvos viduje pristinga. Visus ketverius metus mes siekėme ne tiktai padėti Lietuvai įveikti tikrai sunkią krizę, bet ir kartu suteikti Lietuvai, jos vystymuisi stipresnį pagreitį, kad Lietuva XXI amžiuje gebėtų konkuruoti labai greitai besikeičiančiame pasaulyje, kad toje konkurencijoje mes laimėtume tai, kas mums svarbiausia, kad galėtume vystyti, plėtoti ir kurti tokią Lietuvą, kuria būtų galima didžiuotis, kuri būtų gera vieta visiems – ir kurti savo verslą, ir kurti savo gyvenimą, ir išvažiavus ir pasidairius po pasaulį vėl grįžti, nes čia yra Lietuva.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Rusijos saugumo tarnybos taikosi į Krymo totorius kaip į islamistinius teroristus

Gazas

„Drifto“ varžybose Palangoje – per plauką tragedija nepasibaigusi „Nissan“ avarija

Aktualu

Norėjo nuraminti, bet sužalojo: anūką globojanti klaipėdietė pasijuto įbauginta

Pasaulis kišenėje

Kretingos rajone palangiškis sukūrė didžiausią Europoje japonišką sodą

Gazas

Greičiausiai TCR komandai vadovaujantis M.Varža: „Tikslas – laimėti klasėje, bet apetitas auga“

Vardai

Valdovų rūmų kiemas netikėtai virto Vokiečių gatve: „G&G Sindikatas“ pakartojo projektą „Unplugged“

Aktualu

Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas: išrašome ir 100 eurų baudas

24sek

Po klubą sukrėtusių permainų – „Raptors“ vadovo atsiprašymas

XX a. pradžioje veikusio žmonių zoologijos sodo likučiai Prancūzijoje

Vardai

Kourtney Kardashian mylimasis iškėlė viešą pavydo sceną dėl seksualios nuotraukos

Sportas

Kroatijos puolėjas atsisakė pasaulio čempionato sidabro

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė 77-erių Elena gėlėmis džiugina visą daugiabutį

24sek

LaMelo ir LiAngelo pelnė 96 taškus, bet kritika tęsiasi: „Tai laiko švaistymas“

Gazas

Palangos lenktynės tapo tikru „raliu“: tenka dardėti žvyrkeliais

Gyvenimas

Kodėl imituodamos orgazmą šiandien dėl to pasigailėsite rytoj?

Pasaulis kišenėje

Su meškomis namie susidūrę lietuviai: „Prasivėrė durys, o ten stovėjo meška ir žiūrėjo“

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Verslas

Automobilių pramonė prašo D.Trumpą susilaikyti nuo tarifų

Sportas

Su trenksmu – Kenijos bėgikė įspūdingai pagerino pasaulio rekordą

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Naujienos

Aktualu

Rusijos saugumo tarnybos taikosi į Krymo totorius kaip į islamistinius teroristus

Gazas

„Drifto“ varžybose Palangoje – per plauką tragedija nepasibaigusi „Nissan“ avarija

Aktualu

Norėjo nuraminti, bet sužalojo: anūką globojanti klaipėdietė pasijuto įbauginta

Pasaulis kišenėje

Kretingos rajone palangiškis sukūrė didžiausią Europoje japonišką sodą

Gazas

Greičiausiai TCR komandai vadovaujantis M.Varža: „Tikslas – laimėti klasėje, bet apetitas auga“

Vardai

Valdovų rūmų kiemas netikėtai virto Vokiečių gatve: „G&G Sindikatas“ pakartojo projektą „Unplugged“

Aktualu

Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas: išrašome ir 100 eurų baudas

24sek

Po klubą sukrėtusių permainų – „Raptors“ vadovo atsiprašymas

XX a. pradžioje veikusio žmonių zoologijos sodo likučiai Prancūzijoje

Vardai

Kourtney Kardashian mylimasis iškėlė viešą pavydo sceną dėl seksualios nuotraukos

Sportas

Kroatijos puolėjas atsisakė pasaulio čempionato sidabro

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė 77-erių Elena gėlėmis džiugina visą daugiabutį

24sek

LaMelo ir LiAngelo pelnė 96 taškus, bet kritika tęsiasi: „Tai laiko švaistymas“

Gazas

Palangos lenktynės tapo tikru „raliu“: tenka dardėti žvyrkeliais

Gyvenimas

Kodėl imituodamos orgazmą šiandien dėl to pasigailėsite rytoj?

Pasaulis kišenėje

Su meškomis namie susidūrę lietuviai: „Prasivėrė durys, o ten stovėjo meška ir žiūrėjo“

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Verslas

Automobilių pramonė prašo D.Trumpą susilaikyti nuo tarifų

Sportas

Su trenksmu – Kenijos bėgikė įspūdingai pagerino pasaulio rekordą

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min