Dabar populiaru
Publikuota: 2011 sausio 12d. 15:19

Andrius Kubilius: Sausio 13-ąją Lietuva pasuko pasaulio istoriją Laisvės keliu

Okupantų tankas
Ričardo Grigo/BFL nuotr. / Okupantų tankas

Šiomis dienomis, kai minime tragiškų Sausio 13-osios įvykių 20-metį, Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius kviečia Lietuvos žmones dar kartą prisiminti ir įsivardinti sau, ką Lietuvai ir pasauliui reiškia ši istorinė sukaktis.

Ministro Pirmininko tarnybos pranešime spaudai teigiama, kad premjeras pažymi, jog prieš 20 metų maža Lietuva dideliam pasauliui parodė neprilygstamą solidarumą bei nenumaldomą ryžtą, kai žmonės aukojo savo gyvybes dėl Lietuvos laisvės, eidami didingu tautos Laisvės keliu, atvedusiu  į Blogio imperijos griūtį.

A.Kubilius pažymi, kad tuomet, prieš 20 metų, nei žymiausi vakarų sovietologai, nei patys SSSR vadovai nenumatė ir nesitikėjo Sovietų Sąjungos žlugimo, todėl tos akimirkos reikalavo milžiniškos drąsos ir pasiaukojimo.

„Sausio 13-oji buvo tas lemtingas lūžio taškas, po kurio tapo aišku, kad Sovietų Sąjunga nebeturi jokių išlikimo galimybių. Tai buvo diena, po kurios negrįžtamai sutrūkinėjo imperinės nelaisvės grandinės“, – sako A. Kubilius. Tačiau premjeras mano, kad didele dalimi Sausio 13-oji ir jos istorinė reikšmė vis dar yra nepakankamai įvertinta Europos ir pasaulio mastu. „Mano įsitikinimu Sausio 13-oji savo istorine reikšme tolygi Berlyno sienos griūčiai. Todėl šios dienos labai ryškiai turėtų būti suvokiamos kaip lemtingos pergalės, didžiulės pergalės ne tik mums patiems, bet ir pačia plačiausia geopolitine prasme, pasaulio istorijos požiūriu. Mes galime patys savęs klausti labai paprasto klausimo: kaip būtų šiandien atrodęs pasaulis, jeigu Sausio 13-ąją mes nebūtume apgynę savo laisvės. Mes apgynėme ne tik savo laisvę“, – sako Lietuvos Vyriausybės vadovas.

A.Kubilius pažymi, kad tuomet, prieš 20 metų, nei žymiausi vakarų sovietologai, nei patys SSSR vadovai nenumatė ir nesitikėjo Sovietų Sąjungos žlugimo, todėl tos akimirkos reikalavo milžiniškos drąsos ir pasiaukojimo. Bet Lietuva nepabūgo ir nugalėjo. Ir tai buvo geriausias pavyzdys visoms demokratinėms jėgoms, visiems laisvės judėjimams Vidurio ir Rytų Europoje, kad vienybės ir laisvės troškimo sovietų tankai jau nebegali sustabdyti. Sausio 13-oji buvo pavyzdys ir Rusijos demokratijos gynėjams per Maskvos rugpjūčio pučą. ”Blogio imperija neatsilaikė, atsitraukė ir galutinai žlugo. Tai buvo lemtinga diena, kai Lietuva apgynė pasaulio teisę į šaltojo karo pabaigą. Štai ką mes turime suvokti. Ir būtent po Sausio 13-osios įvykių – SSRS negrįžtamai ir sparčiai turėjo išnykti iš viso pasaulio žemėlapio“, –  Sausio 13-ąją po 20 metų vertina premjeras Andrius Kubilius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min