Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Andrius Kubilius: su Algiu Čapliku esame sutarę dėl Raimundo Palaičio atsistatydinimo, jam nepasitraukus bus peržiūrima koalicijos sutartis

Andrius Kubilius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Andrius Kubilius
Šaltinis: BNS
0
A A

Premjeras Andrius Kubilius patvirtina su Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) vadovu Algiu Čapliku sutaręs dėl vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio pasitraukimo iš pareigų.

„Aš galiu pasakyti, kad su partijos vadovu esame tai sutarę“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė premjeras.

Perklaustas, ar sutarta būtent dėl R.Palaičio pasitraukimo, A.Kubilius sakė: „Taip, tai yra viena iš labai aiškių sąlygų“.

Klausiamas, ar R.Palaičio atsistatydinimą užtikrino LiCS vadovybė, premjeras to nepatvirtino.

Vidaus reikalų ministro pasitraukimo sąlyga, anot A.Kubiliaus, yra dalis veiksmų paketo, kuris leistų toliau koalicijai dirbti konstruktyviai, ir jos neįgyvendinus būtų peržiūrima koalicijos sutartis.

„Tai yra sąlyga, aš nežinau, ar jinai bus realizuota, bet tai yra sąlyga, kad toliau koalicija galėtų dirbti. Viena iš kelių sąlygų“, – aiškino jis.

Vidaus reikalų ministro pasitraukimo sąlyga, anot A.Kubiliaus, yra dalis veiksmų paketo, kuris leistų toliau koalicijai dirbti konstruktyviai, ir jos neįgyvendinus būtų peržiūrima koalicijos sutartis.

„Tokiu atveju, ką vakar prezidiume labai aiškiai pasakėme, mes tada siūlome toliau koalicijos partneriams liberalams dirbti mažumos koalicijos sąlygomis ir tada dėl to toliau ir tarsimės (...). Tai reiškia, kad peržiūrime koalicijos sutartį“, – teigė A.Kubilius.

A.Čaplikas trečiadienio pavakare BNS paneigė, kad ministras ketina trauktis.

Vidaus reikalų ministro atstovė spaudai Ramunė Hazir trečiadienio vakarą BNS teigė, jog ministras trauktis neketina: „Ministras tikrai neketina atsistatydinti ir tokių pažadų niekam nėra davęs“.

LiCS pirmininko pavaduotojas parlamentaras Vytautas Bogušis BNS sakė, jog „toks yra status quo ir tai ne tik ministro, bet ir partijos pozicija“. Pasak V.Bogušio, trečiadienį su premjeru kaip apie galimą kompromisą kalbėta apie FNTT pertvarką ir su ja susijusį konkurso į FNTT vadovo pareigas stabdymą.

„Aš nesiimu vertinti, kaip vyksta diskusijos ir kokius įgaliojimus turi koalicijos partnerių vadovas, jie gal tą išsiaiškins, bet tai yra viena iš aiškių sąlygų ir dėl to artimiausiu metu tikiuosi toliau konstruktyviai tarsimės“, – liberalcentristų poziciją ketvirtadienio rytą komentavo A.Kubilius.

Įtampa valdančiojoje koalicijoje kilo, kai vidaus reikalų ministras R.Palaitis vasario 15 dieną iš FNTT direktoriaus pareigų atleido Vitalijų Gailių ir jo pavaduotoją Vytautą Giržadą. R.Palaitis V.Gailių ir V.Giržadą atleido remdamasis Valstybės saugumo departamento apibendrinta informacija apie tyrimus poligrafu aiškinantis, kas nutekino informaciją apie teisėsaugos planuojamas operacijas dėl banko „Snoras“.

Premjero A.Kubiliaus teigimu, šis žingsnis buvo nemotyvuotas ir skubotas. Ministro sprendimą parėmė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

A.Kubiliaus interviu Žinių radijo laidai „Pozicija“.

Skelbiama, kad esat sutaręs su liberalcentristais dėl Palaičio pasitraukimo artimiausiu metu. Tiesa?

Vakar vakare vyko mūsų partijos prezidiumo posėdis, kuriame aš informavau apie koalicijos vadovų lygyje vykstančias diskusijas ar, pavadinkime, derybas, kuriose mes laikomės tam tikrų principinių nuostatų. Viena iš tų nuostatų – liberalcentristų prievolė Vyriausybės darbe dalyvauti konstruktyviai. Tariamės ir dėl personalijų pakeitimo, ir taip pat dėl FNTT problemų sprendimo. Vakar Vyriausybėje bendru sutarimu pritarėme, kad penktadienį nebus vykdomas konkursas FNTT vadovo vietai užimti. Jis atidedamas iki to laiko, kol bus priimti sprendimai dėl FNTT struktūrinės pertvarkos. Mes manom, kad tokią pertvarką galima realizuoti labai greitai. Iš esmės ji būtų skirta tam, kad daugiau nepasikartotų tokios klaidos, kai netinkamas vadovų keitimas sukelia tokias kontraversijas ir didžiules įtampas. Vadovo skyrimo teisę turėtų perimti Vyriausybė. Sutarėme, kad ši pertvarka bus realizuojama greitu tempu, kad reikalingi įstatymai Seime būtų priimti per mėnesį. Tada, realizavus pertvarką, būtų galima iš karto skirti naujus FNTT vadovus.

Premjere, dar apie pertvarką paklausiu Jūsų. Labai lengvai norit nuslyst nuo lengviausio klausimo – tai sutarėt ar nesutarėt?

Su partijos vadovu esame tai sutarę.

Kad Palaitis trauksis?

Taip, tai yra viena iš labai aiškių sąlygų.

Ko ponas Čaplikas paprašė už tai?

Nežinau, ko jisai paprašė. Mes tarėmės dėl viso paketo veiksmų, kuriuos jau išdėsčiau. Tai leistų koalicijai toliau dirbti konstruktyviai.

Bet ar buvo kažkokios sąlygos? Kad jeigu jūs įvykdysit... Nes Premjeras tikrai daug dalykų gali duot.

Taip sąlygos nebuvo keliamos.

Tiesiog buvo principinė Jūsų laikysena, kad Palaitis turi trauktis, ir tą užtikrino partijos vadovybė?

Taip, tai yra sąlyga. Aš nežinau ar ji bus realizuota, bet tai yra sąlyga, kad koalicija galėtų toliau normaliai dirbti. Viena iš kelių sąlygų.

Palaitis vakar tai pavadinimo konservatorių propaganda. Tai matyt po šito interviu taip nebevadins?

Aš nesiimu vertinti, kaip vyksta diskusijos, ir kokius įgaliojimus turi koalicijos partnerių vadovas. Jie gal išsiaiškins tai. Bet tai yra viena iš aiškių sąlygų. Tikiuosi dėl to artimiausiu metu konstruktyviai tarsimės.

Jeigu šito neįvykdo – ką Jūs darot?

Prezidiume vakar labai aiškiai pasakėm, kad tokiu atveju mes siūlome koalicijos partneriams liberalams toliau dirbti mažumos koalicijos sąlygom. Tada toliau dėl to ir tarsimės.

Kitaip sakant, pašalinat liberalcentristus iš koalicijos? Taip labai paprastai kalbant.

Tai reiškia, kad peržiūrim koalicijos sutartį.

Aišku. Dabar apie FNTT reformą. Jūs trumpai užsiminėt, bet aš taip pat atsimenu, kad tos diskusijos nenaujos. Prieš keletą metų vyko daug debatų dėl tos institucijos – kaip ir kam ji turėtų būti priskirta. Aš atsimenu, kad tada kažkaip nugalėjo gynybinis interesas, ne viešasis – laipsniai, pensijos, matyt svarbesnės negu priklausomybės kažkam. Kaip Jums atrodo – ar šį kartą viešasis ar žinybinis interesas nulems? 

Visi pasimokėme per šitą laiką – ir iš padarytų, ir iš nepadarytų darbų. Labai aiškiai pamatėm, kad ir tokia struktūra, kokia yra iki šiol, galėjo gerai veikti. Tą parodė jau dabar atleistų iš darbo vadovų veikla. Turiu omeny generolo Gailiaus veiklą, vadovaujant FNTT. Buvo pasiekti tikrai neblogi rezultatai. Bet, kaip pamatėme iš paskutinių savaičių įvykių, dirbant tokius atsakingus darbus ir pasiekiant tokių reikšmingų rezultatų,  institucijos vadovai neturi garantijų, kad kurią nors dieną ministras, ar dar kas nors, be didesnių motyvų neišmes jų iš pareigų. Šią spragą, t.y. vadovų užtikrinimą, kad dirbant gerus darbus nebus išmetami iš darbo, mes turime išspręst pačiu artimiausiu metu. Ir tam reikia vieno – kad vadovo paskyrimo ir atleidimo klausimas nebūtų priklausimas nuo vieno ministro, kaip ta yra FNTT atveju.

Kitaip sakant, visa Vyriausybė turės atleidimą spręsti?

Aš manau, kad taip. Būtent tokias pertvarkas mes ir siūlysime svarstyti. Čia nereikia priimti didelių pataisų. Užteks vieno dviejų straipsnių pataisų. Ir tokio pobūdžio problema išsisprendžia.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min