Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2011 11 07, 10:04

Andrius Kubilius tikisi teigiamų derybų su EK dėl Ignalinos AE uždarymo finansavimo rezultatų

Lietuvos derybininkai pirmadienį pradeda konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl Europos Sąjungos (ES) finansinės paramos Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbams 2014–2020 metais.
Ignalinos atominė elektrinė
Ignalinos atominė elektrinė / Gedimino Savickio/BFL nuotr.

Premjeras Andrius Kubilius tikisi, kad derybų rezultatai bus teigiami, o tik pradedami pokalbiai dar nereiškia, kad derybos netrukus baigsis. Anot Vyriausybės vadovo, tai bus ilgas procesas.

„Mes tikimės, kad tai, kas yra įrašyta į Stojimo sutartį ir jos papildomą protokolą, kad Ignalinos atominės elektrinės uždarymas yra bendras rūpestis Europos Sąjungos ir Lietuvos, kad tai bus ir toliau realizuojama – su tokia nuostata mes ir tarsimės, ir tikiu, kad rezultatai bus pozityvūs. Tik neturime tikėtis, kad derybos dėl bendros Europos Sąjungos finansinės perspektyvos, dėl atskirų eilučių, kad jos užsibaigs jau pirmadienį ar artimiausiu metu. Tai, jau iš patirties žinome, kad tai yra pakankamai ilgas procesas, tikimės tinkamo rezultato“, – premjerą A.Kubilių cituoja Lietuvos radijas.

Pirmadienį į Briuselį išvyko specialios darbo grupės deryboms su EK narys ir premjero patarėjas diplomatas Neilas Tankevičius bei energetikos viceministras Arvydas Darulis.

N.Tankevičius BNS šeštadienį sakė, kad šis vizitas yra pirmosios konsultacijos, nes Lietuva yra išsakiusi savo poreikius dėl Ignalinos atominės elektrinės uždarymo jau anksčiau. Pasak jo, EK pareigūnų bus klausiama apie numatomus finansavimo principus naujoje finansinėje perspektyvoje 2014-2020 metais.

„Dabar kalba yra daugiau apie principus, o ne apie skaičius (...) – iš kokių eilučių bus finansuojama, kokiais metais“, – BNS sakė N.Tankevičius. Jo teigimu, nuo to priklausys, kokį kitą žingsnį Lietuva žengs.

Jis patvirtino, kad Lietuva IAE uždarymui 2014–2020 metais sieks 770 mln. eurų (2,659 mlrd. Lt) Europos Sąjungos (ES) paramos, nors dar šių metų pavasarį Lietuva oficialiai buvo nutarusi prašyti 870 milijonų eurų (3 mlrd. Lt).

N.Tankevičius Lietuvos derybininku ir premjero patarėju dirba nuo lapkričio 3 dienos. Iki tol jis buvo Užsienio reikalų ministerijos Transatlantinio bendradarbiavimo ir saugumo politikos departamento direktoriaus pavaduotojas.

Paskutiniai Briuselio pasiūlymai numato trijų – Lietuvos, Slovakijos ir Bulgarijos – atominių elektrinių uždarymui skirti iš viso 500 mln. eurų. Iki šiol skelbta, kad joms gali būti skirta apie 700 mln. eurų, o vien Lietuvai – apie 300–400 mln. eurų (1-1,4 mlrd. litų) arba dar mažiau.

Be to, siūloma finansavimą uždaromoms atominėms baigti po 14 metų nuo paramos teikimo pradžios. Tai reiškia, kad Lietuvai ir Slovakijai parama būtų baigta teikti 2017 metais, o Bulgarijai – 2020 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min