Dabar populiaru
Publikuota: 2011 spalio 21d. 10:09

Andrius Kupčinskas sulaukė, kol valdžia įkris į rankas

A.Kupčinskas (k.) turi būti dėkingas ir koaliciją ardyti padėjusiam socialdemokratui A.Kriščiūnui.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / A.Kupčinskas (k.) turi būti dėkingas ir koaliciją ardyti padėjusiam socialdemokratui A.Kriščiūnui.

„Matai, kas išėjo iš tavo naktinio perversmo. Ratas apsisuko“, – vakar tik prasidėjus Kauno miesto tarybos posėdžiui ištarė buvęs meras Andrius Kupčinskas Rimantui Mikaičiui. Po pusvalandžio jau ir R.Mikaitis tapo buvusiuoju, o A.Kupčinskas gali susigrąžinti mero regalijas.

Ketvirtadienį Kauno miesto taryba 22 balsais pritarė konservatorių, socialdemokratų, partijos „Tvarka ir Teisingumas“ ir liberalcentristų pateiktam projektui atleisti R.Mikaitį iš Kauno mero pareigų.

Protestuodami dėl teisiškai nekorektiško interpeliacijos pateikimo (tekste nebuvo parašyti konkretūs priekaištai R.Mikaičiui), balsuoti atsisakė Darbo partijos, „Vieningo Kauno“ bei „Jaunosios Lietuvos“ frakcijos atstovai.

Tačiau protesto žingsnis nieko nepakeitė. Ties liberaliu viduriu 186 dienas stovėjusi politinė švytuoklė ėmė siūbuoti į kairę ir į dešinę, žadėdama Kaunui naują, „vaivorykštinę“ koaliciją.

Naujos valdžios bruožai

Kol kas A.Kupčinskas dar nėra Kauno miesto meras, šias pareigas laikinai eina vicemeras socialdemokratas Kęstutis Kriščiūnas. Bet naujosios koalicijos eskizai jau braižomi.

Ją turėtų sudaryti perversmo organizatoriai: 12 konservatorių, 6 socialdemokratai, 3 liberalcentristai, 3 tvarkiečiai. Prie koalicijos galbūt prisidės ir iš tvarkiečių gretų pasitraukęs Žydrūnas Garšva.

Tokiu atveju, naujoji valdžios kompanija turėtų pakankamai balsų (25). Prisidėti galbūt bus pasiūlyta ir jaunalietuviams, nors jų lyderis, dabartinis vicemeras Stanislovas Buškevičius, tvirtino liksiąs ištikimas R.Mikaičiui.

Pagal scenarijų, meru jau antrą kadenciją taps konservatorius A.Kupčinskas, šiuo metu dirbantis premjero Andriaus Kubiliaus patarėju regioninės politikos klausimais.

Į saviškių nemalonę patekęs administracijos direktorius socialdemokratas Antanas Navakauskas pripažino net pats netikintis, jog tęs darbą šiose pareigose. Neoficialiomis žiniomis, administracijos direktoriaus kėdę ketinama siūlyti Kauno rajono tarybos nariui, taip pat socialdemokratui Antanui Nesteckiui.

Dar viena vicemero kėdė turėtų atitekti tvarkiečiams, reali pretendentė – miesto tarybos narė Loreta Kekienė, jau ragavusi mero pavaduotojo duonos praėjusią kadenciją.

Liberalcentristai kol kas pageidavimų neišsakė: jie tenkinasi tuo, kad kontroliuoja strateginę savivaldybės įmonę „Kauno energija“.
Galutinai naujosios valdžios figūros bus sudėliotos kitą savaitę. Po to vėl bus perdalijamos politikų įtakos sferos savivaldybių įmonėse.

Lips ant opozicijos bačkos

Darbo partijos frakcijos atstovas Gintautas Furmanavičius ir „Vieningo Kauno“ lyderis Visvaldas Matijošaitis tikino neketinantys dėtis prie „vaivorykštės“ koalicijos.

Su opozicijos veikėjo vaidmeniu vakar susitaikė ir vicemeras Stanislovas Buškevičius: „Būti opozicijoje man naudinga. Aš į Seimą 1995 m. patekau sakydamas ugningas kalbas mitinguose“, – nenukabino nosies jaunalietuvių vadas.

Valtį siūbavo visi

Kodėl žlugo šešių partijų koalicija? Atsakymas lyg ir prašosi pats savaime: per daug skirtingų partijų, per daug interesų.

„Partijoms nepavyko susitarti dėl svarbių sprendimų. Siauri grupiniai ir asmeniniai interesai buvo iškelti aukščiau miesto interesų. Koalicijos valtis siūbavo beveik nuo pat pradžių, opozicija kėlė bangas, kol visi išvirtome,“ –
mano Povilas Mačiulis, judėjimo „Vieningas Kaunas“ atstovas.

R.Mikaičiui peilį į nugarą suvarę jo bendražygiai labai vienodai ir labai aptakiai atsakė į klausimą, kodėl meras pasirodė besąs netinkamas. Esą nevyko svarbūs miestui darbai, padaryta daug klaidų skelbiant viešuosius konkursus.

R.Mikaitis, vakar sakydamas paskutinę kalbą, užsiminė apie koaliciją išardžiusius dumblo specialistus ir Laisvės alėjoje intrigas rezgusius pilkuosius kardinolus.

Kas tie „dumblo specialistai“? Administracijos direktoriaus A.Navakausko įsakymu buvo nutraukta sutartis su bendrove „Kauno tiltai“, kuri norėjo išvežti dumblą iš Nemuno brangiau, nei buvo sutarta.
Šis sprendimas labai nepatiko administracijos direktoriaus partijos kolegai vicemerui K.Kriščiūnui.

Pastaruoju metu savivaldybė ūžė nuo kalbų, kad Laisvės alėjos kavinėje „555“ energetikų konsultantas, jau seniai „pilkojo kardinolo“ titulą pelnęs Karolis Brudersas, nuolat kalbasi su įtakingais Kauno politikais.

Gali būti, kad būtent tai R.Mikaitis ir turėjo omenyje, savo kalboje užsimindamas apie pilkųjų kardinolų šmėklas Laisvės alėjos kavinėse.    

Energetikos veiksnys

Nuosprendį sau R.Mikaitis galėjo pasirašyti ir šių metų liepos 14-ąją, kai aktyviai palaikė sprendimą pritarti Kauno termofikacinės elektrinės (KTE) plėtrai. Šį sprendimą itin kritikavo su „Kauno energija“ siejamas liberalcentristas Arvydas Garbaravičius.

Rugsėjį socialdemokratai supyko, kad koalicijos partneriai sutrukdė pakeisti „Kauno vandenų“ vadovą Vilių Buroką savo kandidatu. Tam vėl itin pasipriešino tas pats A.Garbaravičius ir „Vieningo Kauno“ lyderis V.Matijošaitis. 

V.Burokas postą išsaugojo, o Kauno socialdemokratų raminti atvyko net pats partijos lyderis Algirdas Butkevičius.

Kuriam laikui nuramino, bet netrukus Kauno socialdemokratai nutarė pasiduoti konservatorių vilionėms ir jungtis prie naujos koalicijos. Partijos lyderio A.Butkevičiaus pozicija, kad R.Mikaitis turi likti mero kėdėje, jau nebeturėjo jokios reikšmės.

Priežastys ir prognozės

V.Matijošaitis, „Vieningas Kaunas“:

„Mes nesame politinė partija  ir manome, kad miesto lygmenyje jokios politikos neturėjo būti, o sprendžiami ūkiniai reikalai. Deja, asmeninės kai kurių veikėjų ambicijos persvėrė viešąjį interesą“.

Orinta Leiputė, Socialdemokratų partijos skyriaus pirmininkė:

„Sprendimas pasitraukti iš koalicijos buvo labai skausmingas, ilgai diskutavome. Tačiau matome, kaip stringa projektai, vangiai dirba administracija. Neberadome ir sąlyčio taškų su koalicijos partneriais“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min