Dabar populiaru
Publikuota: 2010 vasario 28d. 20:56

Anikės mįslė gyva iki šiol

Taravos Anikė, tapusi Klaipėdos simboliu, slepia kelių šimtmečių istoriją. Jos mįslę bando įminti Antanas Stanevičius naujojoje knygoje „Taravos Anikės mįslė“.
G.Kubiliūtės nuotr. / Taravos Anikė, tapusi Klaipėdos simboliu, slepia kelių šimtmečių istoriją. Jos mįslę bando įminti Antanas Stanevičius naujojoje knygoje „Taravos Anikės mįslė“.

Ar Teatro aikštės mergaitė basa, ar apsiavusi? Kokios gėlės žiedlapį Anikė iš tiesų laiko rankoje? – tokie ir panašūs klausimai ir dabar dar tebėra galvosūkis klaipėdiečiams. Nesvarbu, kad prabėgo pora dešimčių metų po Taravos Anikės skulptūros atstatymo Teatro aikštėje.

Fotografas, rašytojas, tuometinio uostamiesčio dienraščio redaktorius Antanas Stanevičius pasakojimą apie gražiąją mergelę Anikę, įkvėpusią poetą Simoną Dachą, sudėjo į iliustruotą apybraižą „Taravos Anikės mįslė“. Šis autorius kiek anksčiau jau buvo išleidęs knygą apie Anikę iš Taravos vokiečių kalba.

Įkvėpė meilė

Skulptūra, nuo kurios dažniausiai gidai pradeda turistams pasakojimus apie Klaipėdą, tapo vienu lankomiausių objektų senamiestyje. Be mergaitės neįsivaizduojami jokie atvirukų, skirtų uostamiesčiui, rinkiniai.

Dažnam darosi smalsu, kas toji kuklioji mergaitė, žvelgianti į gėlės žiedą? Pasakojama, kad skulptūros prototipas – Anikė iš Taravos miestelio, gyvenusi XVII a. netoli Karaliaučiaus anksti liko našlaitė. Septyniolikos ji ištekėjo už kunigo Johano Partacijaus. Į jų vestuves buvo pakviestas ir garsus Karaliaučiaus poetas Simonas Dachas. Rašytojas iš pirmo žvilgsnio pamilo nuotaką. Iš tos meilės gimė eilėraštis „Taravos Anikė“. Vėliau našle likusi Anikė dar du kartus ištekėjo.

Įstabią istoriją tyrinėjęs A.Stanevičius stebėjosi, kaip meilė, užgimusi prieš kelis šimtmečius, liepsnoja vis karščiau. Vis dar skamba daina Anikei, o skulptūra išgyveno šitiek istorinių lūžių. Tiesa, 1939-aisiais Anikė paslaptingai dingo.

Susirūpino atstatymu

A.Stanevičius prisiminė pažintį su Klaipėdoje viešėjusiu Hainsu Radzivilu, siekusiu, kad būtų atstatyta skulptūra. „Teatro aikštėje tuo metu jau buvo numatyta statyti modernią skulptūrinę kompoziciją. Ji jau netgi buvo pradėta gaminti. Tačiau pamažu laikai ėmė keistis ir imta vis labiau kalbėti apie Anikės grąžinimą“, – pasakojo knygos autorius. Jis prisiminė, kaip po straipsnio apie H.Radzivilą ėmė plūsti klaipėdiečių laiškai apie Anikę.

Klaipėdos dramos teatro rekonstrukcija rūpinęsis architektas Saulius Manomaitis taip pat ėmė aiškinti, kad Teatro aikštei labiau derėtų XX amžiaus pradžios paminklas nei modernistinis kūrinys.

„Kai tam pritarė ir vykdomasis komitetas prasidėjo skulptūros fotografijų paieškos, analizė, kol pagaliau buvo rastas nedidelis Anikės modelis, pagal kurį ir atstatyta skulptūra. Taip pamažu pamažu kaupėsi visa informacija, kol visa tai sugulė į knygą“, – teigė autorius.

Buvo dingusi
Bronzinė Anikės iš Taravos skulptūra atidengta 1912-aisiais. Pasakojama, kad ją pamačiusi Smiltynės kopų želdintojo žmona kūrinyje atpažino savo dukterį Gerdą. Kai uostamiestyje kalbą rėžė Hitleris, Anikė vienintelė jam buvo atsukusi nugarą. Per karą Anikė dingo. 1989-ųjų lapkričio 18 d. iškilo naujai sukurta Anikės skulptūra. 

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min