TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Koalicija: ar Vyriausybės valtis apvirs?

Į vieną partiją susiėję A.Valinskas (kairėje) ir A.Čaplikas iki šiol konservatoriams pralaimėjo visus mūšius.
BFL nuotr. / Į vieną partiją susiėję A.Valinskas (kairėje) ir A.Čaplikas iki šiol konservatoriams pralaimėjo visus mūšius.
Šaltinis: 15min
0
A A

Gegužės pradžioje premjeras Andrius Kubilius taptų ilgiausiai dirbančiu Vyriausybės vadovu, tačiau dabar spėliojama, ar jis spės pasiskelbti rekordininku.

A.Kubilius šią savaitę nusprendė eiti iki galo – įteikė prezidentei Daliai Grybauskaitei siūlymą iš vidaus reikalų ministro posto atleisti liberalcentristą Raimundą Palaitį. Ką nuspręs valstybės vadovė, sužinosime kitą savaitę.

Liberalcentristai galėtų atšaukti iš Vyriausybės R.Palaitį ir į jo vietą pasiūlyti kitą partijos atstovą, bet kol kas jie to daryti neketina. Šios partijos vadovai taip pat nėra pasiryžę atšaukti keturis savo ministrus ir sugriauti Vyriausybę.

Nors ankstesni valdančiosios koalicijos partnerių kivirčai neprilygsta dabartiniam susipriešinimui, daugumą suformavusios partijos vienos kitoms į atlapus kibo ne kartą.

Ramybę drumstė A.Valinskas

Ne kartą A.Kubiliui bei koalicijos partneriams nervus gadinęs dabar jau nebeegzistuojančios Tautos prisikėlimo partijos (TPP) pirmininkas Arūnas Valinskas pernai rudenį užsimojo prieš konservatorių  Aplinkos komiteto pirmininką Joną Šimėną, kuris buvo apkaltintas suklastojęs komiteto priimtą sprendimą.

A.Valinskas, įvardijęs J.Šimėną koalicijos problema, paskelbė ultimatumą konservatoriams, kad politikas per dešimt dienų būtų atstatydintas iš komiteto vadovo posto. Tačiau TS-LKD atstovai į A.Valinsko kalbas nesureagavo – J.Šimėnas Aplinkos komitetui vadovauja iki šiol.

A.Valinskas aistras koalicijos viduje kaitino ne kartą. Valdantiesiems daug nervų kainavo vidinės TPP rietenos ir skilimas, po kurio 2009 metų rudenį A.Valinskas triuškinama balsų persvara buvo atstatydintas iš Seimo pirmininko posto. Tuomet atrodė, kad įsižeidęs šou verslo atstovas trinktels durimis, tačiau tai neįvyko.

A.Kubiliui ir konservatoriams galvą skaudėjo dėl A.Valinsko bandymo tapti kultūros ministru. Supratęs, kad D.Grybauskaitė neketina patvirtinti jo kandidatūros, politikas jai atsikirto įžeidžiančiais epitetais. Tuomet A.Kubilius paskelbė nebeteiksiantis jo kandidatūros. A.Valinskas  ir vėl nurijo pralaimėjimo kartėlį.

Kalbėjo apie išdavystę

Liberalcentristų ir koalicijos partnerių santykius praėjusiųjų metų kovą aptemdė tai, kad Liberalų ir centro sąjungos atstovas Jonas Liesys net du kartus nebuvo patvirtintas Seimo pirmininkės I.Degutienės pavaduotoju.

Tuomet liberalcentristai svarstė, kurie koalicijos partneriai jiems pakišo kiaulę ir įtariai žvilgčiojo į Liberalų sąjūdžio atstovus. A.Kubilius pareiškė, kad J.Liesio nepatvirtinimas Seimo vicepirmininku – nieko tokio, tačiau A.Čaplikas laikėsi kitos nuomonės. „Tokios išdavystės kvapeliu gyvuoti koalicija gali mėnesį ar du. Bet ilgiau aš neduodu garantijos“, – pykčio neslėpė jis. Tačiau koalicija tebegyvuoja.

Trintį koalicijoje ir konservatorių partijos viduje sukėlė ir Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) kilęs kyšininkavimo skandalas, kuomet buvo sulaikytas tuomečio sveikatos ministro A.Čapliko pavaduotojas Artūras Skikas. A.Kubilius pareiškė paramą A.Čaplikui, o Seimo pirmininkė konservatorė Irena Degutienė tėškė, kad A.Čapliko vietoje ji atsistatydintų. Po šių žodžių praėjusiųjų metų vasarį A.Čaplikas parašė atsistatydinimo pareiškimą, bet liberalcentristai nedrįso palikti koalicijos.

Siūlė pasitikrinti pasitikėjimą

Praėjusių metų pabaigoje svarstant 2012-ųjų biudžetą kilo aistros dėl to, kokius naujus mokesčius reikia įvesti. Daugiausiai ginčytasi dėl konservatorių pasiūlymo įvesti nekilnojamojo turto ir automobilių mokesčius, tam pasipriešino Liberalų sąjūdis ir liberalcentristai. Audringos diskusijos kilo ir dėl socialinio draudimo mokesčio pervedimo į privačius pensijų fondus.

Alyvos į ugnį įpylė Liberalų sąjūdžio pirmininko susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio pasiūlymas Vyriausybei pasitikrinti pasitikėjimą Seime. Be to neprireikė. Koalicijos partneriai  ryžosi kompromisams ir galiausiai susitarė.

Opozicijos ryžtas – dirbtinis

Trims valdančiosioms partijoms nesugebant išsiaiškinti santykių ir išspręsti konflikto, sukruto Seimo opozicija. Socialdemokratai prabilo apie interpeliaciją A.Kubiliui ir galimybę suformuoti naują valdančiąją daugumą.

Socialdemokratų pirmininkas Algirdas Butkevičius lrt.lt pareiškė, kad, jeigu liberalcentristai pasitrauks iš daugumos, bus pradėtos opozicinių frakcijų ir atskirų valdančiosios daugumos atstovų derybos. „Ir jeigu turėtume per 70 Seimo narių, žengtume ir tolimesnius žingsnius“, – pridūrė jis.

„Tai – paprasčiausia viešųjų ryšių akcija“, – opozicijos pasiryžimu nepatikėjo politologas Vytautas Dumbliauskas. – Tai – nerealu. Jūs pagalvokite, ką dabar reiškia formuoti naują Vyriausybę, rengti programą. Iki rinkimų liko pusmetis, todėl manau, kad A.Butkevičius sužaidė žaidimą, norėdamas atkreipti dėmesį į savo partiją.“

Liberalcentristams nusprendus trenkti durimis, politologo įsitikinimu, paprasčiau būtų šiam ministrų kabinetui iš naujo gauti Seimo įgaliojimą, nei politikams užsiimti naujos Vyriausybės lipdymu.

Ar A.Kubiliaus Vyriausybė atlaikys šią krizę, V.Dumbliauskas prognozuoti nesiryžo. „Įdomu, kiek toli pasirengę eiti konservatoriai. Kad FNTT vadovų atleidimas juos smarkiai įžeidė, matosi iš A.Kubiliaus ir I.Degutienės veidų. Jie yra apgalvoję savo veiksmus, tačiau svarstyti apie tai būtų tas pat, kaip burti iš kavos tirščių. Susilaikau“, – „15min“ kalbėjo politologas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min