Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Anonsuotos Rūtos Janutienės laidos „Paskutinė instancija“ apie prezidentę Dalią Grybauskaitę TV3 neparodė

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Rukloje
Alfredo Pliadžio nuotr. / Prezidentė Dalia Grybauskaitė Rukloje
Šaltinis: 15min
0
A A

„Jei tai buvo cenzūros aktas, vadinasi, grįžtame į Brežnevo laikus“, – svarstydama, kodėl ketvirtadienio vakarą per televiziją TV3 nebuvo parodyta jos sukurta ir iš anksto anonsuota laida „Paskutinė instancija“, žodžių į vatą nevyniojo žurnalistė Rūta Janutienė. Laidoje turėjo būti atskleista iki šiol neskelbtų faktų apie prezidentę Dalią Grybauskaitę, kurių ši esą nenusiteikusi viešinti.

Rūta Janutienė laidą vadina viena geriausių

Pastarosiomis dienomis TV3 eteryje sukosi naujos „Paskutinės instancijos“ laidos anonsas. Tema intrigavo – daug kam nežinomi faktai apie valstybės vadovę. Tačiau ketvirtadienį, 19.20 val., kai turėjo pasirodyti naujausias R.Janutienės darbas, žiūrovai išvydo jau anksčiau rodytą laidą. Tai laidos autorę ir vedėją gerokai nustebino.

TV3 nuotr./Rūta Janutienė
TV3 nuotr./Rūta Janutienė

„Padariau laidą, kokia buvo anonsuota. Parengiau šią savaitę, kaip paprastai darome. Laidą padariau gerą, mano supratimu, vieną geriausių – ne apie kokį nors (Ryčio) Cicino užpakalį, – 15min.lt sakė žurnalistė. – Joje vienas po kito pateikiami faktai, kurių D.Grybauskaitė nenori viešinti, kurių neaiškino nei per rinkimų kampaniją, nei vėliau, kaip buvo valdoma valstybė pastaruosius ketverius metus.“

TV3 etikos sekretorius Sigitas Babilius: „Planuotoje laidoje pateikiami sensacingi teiginiai ir kalbama apie kontroversiškas situacijas, kurios gali sukelti didelį atgarsį visuomenėje.“

R.Janutienė iškart sulaukė replikų, esą prasidėjo cenzūra. „Jei tai buvo cenzūros aktas, vadinasi, grįžtame į Brežnevo laikus, kai kolūkio pirmininko negalima kritikuoti, tik agronomą“, – ironizavo ji.

Penktadienio rytą žurnalistė jau buvo išvykusi į filmavimą, todėl nei sulaukti TV3 paaiškinimų, kodėl nebuvo parodyta jos laida, nei pati pasidomėti, kas atsitiko, nespėjo. R.Janutienė dirba prodiuserių kompanijoje, jos sukurtos laidos atsiduria serveryje, o paskui televizija jas transliuoja.

Intriguojantis anonsas su A.Valinsku

Laidos anonsas skelbė: atidavęs Seimo mandatą Arūnas Valinskas plėšia kaukes. Buvęs seimūnas teigė, kad buvo vienas iš daugelio, kurių telefoninių pokalbių išklotinės atsidurdavo ant prezidentės stalo.

R.Janutienė taip pat žadėjo paviešinti „išplėštus lapus“ iš D.Grybauskaitės asmens bylos. Anonsas skelbė, kad bus pasakojama apie prezidentės brolį.

Remiasi etikos standartais

Portalui 15min.lt susisiekus su TV3 vadove Laura Blaževičiūte, ji pareiškė jokių komentarų neteiksianti ir pasiūlė kreiptis į televizijos atstovę spaudai.

Televizijos etikos sekretorius Sigitas Babilius sprendimą nerodyti laidos portalui 15min.lt pagrindė etikos nuostatomis.

„Planuotoje laidoja kalbama apie prezidentę Dalią Grybauskaitę. TV3 reikalauja, kad laidų rengėjai laikytųsi aukštų etikos standartų visais atvejais, – teigiama jo komentare. – Šioje laidoje pateikiami sensacingi teiginiai ir kalbama apie kontroversiškas situacijas, kurios gali sukelti didelį atgarsį visuomenėje.

TV3 etikos kodeksas vienareikšmiškai sako, jog tokiu atveju programos rengėjai turėtų pasirūpinti, kad pagrindiniai tokios istorijos faktai būtų pateikti visiškai tiksliai, o juos vertinančios nuomonės nebūtų vienašališkos.

Taip pat laidos rengėjams priminta, kad nuomonių laidose autoriai gali išreikšti savo asmeninį arba subjektyvų požiūrį, tačiau komentarai turi būti aiškiai atskirti nuo faktų ir gali būti pateikiami tik nešališkai išdėsčius faktus.“

Rūta Janutienė: „Parengiau šią savaitę, kaip paprastai darome. Laidą padariau gerą, mano supratimu, vieną geriausių – ne apie kokį nors Cicino užpakalį.“

S.Babilius išreiškė apgailestavimą, kad laidos rengėjai vėlavo pateikti laidą, todėl jiems neliko laiko ištaisyti jos trūkumus. „Tikimės, kad jie tai padarys ir TV3 etikos ir kokybes normas atitinkanti laida bus transliuojama artimiausiu metu“, – pažymėjo jis.

Priežastis – prezidentės globojami projektai?

Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, išgirdęs apie sprendimą nerodyti laidos, įžvelgė dvigubus standartus. 

„Ne kartą ir ne du R.Janutienės laidos buvo parengtos neprofesionaliai ir turėjo problemų su etika. Tačiau jos buvo rodomos, – savo paskyroje socialinaime tinke „Facebook“ penktadienį paskelbė jis. – Prisiminkite komisarų stumdymus, visą „kedofiliją“. Daug netiesos ten buvo, daug kontroversijos. Ir tiko. O štai apie prezidentę – ne. Todėl mano viešas klausimas toks: gal R.Janutienės laidos cenzūravimas susijęs su tuo, kad prezidentė yra kai kurių garsių TV3 projektų globėja?“

Rado prezidentės brolį

Tą patį ketvirtadienį dienraštyje „Lietuvos rytas“ pasirodė rašinys apie prezidentės tėvo Polikarpo Grybausko pirmąją žmoną. Garbaus amžiaus Šeduvos gyventoja Valerija Grybauskienė su juo, tuo metu dirbusiu ugniagesių komandos vairuotoju, susilaukė sūnaus Alberto. Tiesa, meilė ir bendras gyvenimas netruko ilgai, mat vyras pasirinko kitą moterį.

Jos 66-erių pirmagimis ir dešimčia metų jaunesnė D.Grybauskaitė – to paties tėvo, bet skirtingų motinų vaikai – esą nebendrauja, nes jų keliai niekada nesusikerta.

„Kai aš žiūriu per televizorių į D.Grybauskaitę, joje matau savo buvusio vyro atvaizdą. Man ji atrodo labai panaši į savo tėvą“, – prisipažino 87 metų moteris.

Dienraščio teigimu, Panevėžio rajone, Daukniūnų gyvenvietėje, įsikūręs A.Grybauskas nesigiria, kad jo sesuo yra šalies prezidentė. Anksčiau buvo kai kam prasitaręs, tačiau kaimynai juo nepatikėjo. Vaikystėje jam teko apie metus gyventi pas kitą šeimą sukūrusį tėvą Vilniuje, kur jo dukrą Dalytę – būsimąją prezidentę – kartais vesdavo į darželį.

V.Grybauskienė prisipažino, kad jau sutikusi pasikalbėti su žurnalistais sulaukė Šiauliuose gyvenančios prezidentės giminaitės skambučio. Ją perspėjo daug nešnekėti, kad nebūtų pakenkta šalies vadovei.

Reportažo nerodė ir LNK

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Irena Degutienė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Irena Degutienė

Tai – ne pirmas kartas, kai pastaruoju metu eterio nepasiekė rodyti parengta medžiaga. Spalio pabaigoje LNK laidoje „Alfa savaitė“ nerodė anonsuoto siužeto apie tuometę Seimo pirmininkę Ireną Degutienę. Jame turėjo būti pasakojama apie politikės balso įrašą, kuriame ji kalba apie iš prezidentės D.Grybauskaitės patiriamą šantažą.

Kodėl reportažas nebuvo rodomas, 15min.lt nepaaiškino nei LNK Žinių tarnybos vadovas Rolandas Agintas, nei pats laidos „Alfa savaitė“ vedėjas Tomas Dapkus.

Išvakarėse LNK laidoje „Labas vakaras“ buvo transliuojamas tinklalapio ekspertai.eu paviešintas garso įrašas, kuriame esą girdėti I.Degutienės balsas. Ji kalbėjo apie iš prezidentės patiriamą šantažą ir sekamą savo šeimą. Viena iš konservatorių lyderių esą pasakojo, kad prezidentūra griebėsi šantažo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos vadovo atleidimo istorijoje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min