Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 26d. 09:32

Ant kauniečių varguolių galvų kasdien krinta tinko gabalai

Daugiavaikė šeima priversta glaustis šiurpą keliančiame socialiniame būste.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Daugiavaikė šeima priversta glaustis šiurpą keliančiame socialiniame būste.

Šeima, kurioje auga penki mažamečiai vaikai, kasdien žaidžia kažką panašaus į rusišką ruletę. Įeina į valdišką butą Savanorių prospekte ir nežino, ar išeis gyvi ir sveiki, ar vieną dieną krintantys tinko gabalai nuo lubų nepralėks pro šalį.

Niekas oficialiai nekalba apie socialinio būsto krizę Kaune. Bet ji yra, ir kai kurie politikai jau pripažįsta, kad nuo senų laikų apleistas ir korupcijos vijokliais apaugęs, neprivatizuotas butų ūkis tapo tiksinčios socialinės bombos sprogdikliu.

Luitas krito ant vaiko

Inga ir Raimondas Mečinskai ir penki jų mažamečiai vaikai į savivaldybei priklausantį butą name Savanorių pr. 153 atsikraustė daugiau kaip prieš dvi savaites.

Iš pažiūros kelių butų „smetoninės“ statybos dviaukštis atrodo net labai padorus namas. Apačioje įsikūrusios firmos, bet vaizdas mansardiniame aukšte, kur grūdasi daugiavaikė šeima ir nuo seno čia gyvenanti neįgali močiutė, klaikus.

Pelėsių išėstos sienos, varvantis iš čiaupo vanduo. Tualetas blogesnis už kalėjimo „parašą“. Bet baisiausios – lubos. Stogas kiauras, lubos  išpelėjusios, o nuo jų žemyn vis nukrenta dviejų kumščių dydžio tinko gabalai.

Vienas iš I. ir R. Mečinskų dvynukų, trejų metų Modestas klykdamas išbėgo iš kambario ir puolė į skreitą virtuvėje triūsiančiai motinai: vaiką mirtinai išgąsdino nuo lubų atitrūkęs tinko luitas, per kelis milimetrus vos nekliudęs mažylio galvos.

Močiutę nutrenkė žaibas

Dėl savo ir vaikų gyvybės išsigandę griūvančio buto gyventojai kreipėsi į socialinio būsto reikalus tvarkantį Kauno miesto savivaldybės departamentą.

Mečinskai  jau seniai laukė  eilės gauti socialinį būstą, buvo priartėję prie pat tikslo. Turto valdymo departamento nuomos administravimo skyriuje jiems buvo pasakyta, jog prieš juos eilėje buvęs ir sulaukęs trijų kambarių buto K.Donelaičio gatvėje žmogus lyg nenori ten kraustytis, tad byrančių lubų įkaitams nušvito viltis sulaukti saugaus buto. Viltis nušvito ir greitai išblėso.

Išrankus pilietis neva persigalvojo ir įsikraustė į K.Donelaičio gatvės butą. Vargstanti šeima Turto valdymo departamente sužinojo, kad jie, buvę eilės priekyje, nežinia kodėl atsidūrė 10-oje vietoje.

Mečinskai grįžo į ankštą dviejų kambarėlių griūvantį butą, kuriame jie glaudžiasi su penkiais vaikais ir Ingos motina Kotryna Astrauskiene. Dvynukams Modestui ir Antanui yra tik treji, kiti trys vaikai jau mokyklinio amžiaus. Įsivaizduoti, kaip jie ruošia pamokas supuvusioje mansardoje nuo lubų nuolat byrant tinkui, reikia labai lakios vaizduotės.

Kenčia ir didelę gyvenimo dalį čia praleidusi K.Astrauskienė. Praėjusią audringą vasarą senyvą moterį sužeidė pro kiaurą stogą į butą trenkęs žaibas.

Nutrūko nuomos sutartis

Kauno miesto savivaldybės gyvenamojo fondo administravimo skyriaus vedėja Birūta Kaulakytė sakė, jog turi būti sudaryta komisija, kuri ir nuspręs, ar socialinis butas Savanorių pr.153 savivaldybės lėšomis bus remontuojamas.

„Piniginiai ištekliai mums leidžia tik šiek tiek aptvarkyti blogos būklės būstą. Bet jeigu jis griūva dėl nuomininkų kaltės, jie patys ir privalo remontuoti“,  – aiškino B.Kaulakytė.

Komisija apžiūrėjo griuveną ir jos gyventojai sužinojo dvi naujienas: gerą ir blogą. Gera ta, kad nuomininkų kaltės dėl avarinės būsto būklės komisija nenustatė, taigi patiems remontuoti nereikės. Šeima to neišgalėtų, nes jos vienintelis dirbantis narys yra R.Mečinskas, troleibuso vairuotojas.

Bloga ta, kad būstas vargu ar bus remontuojamas ir valdiškomis lėšomis, nes šio būsto nuomininkės K.Astrauskienės nuomos sutartis dėl įvairių biurokratinių peripetijų nutraukta, ir jau seniai.

Gyvenamojo fondo administravimo skyriaus vedėja B.Kaulakytė pažadėjo, kad daugiavaikei šeimai bus ieškoma naujo, tinkamo būsto.  

Gudrauja ir nuomininkai

Šiuo metu socialinio būsto Kaune laukia apie 3,5 tūkst. žmonių. Jeigu butas Savanorių prospekte bus pripažintas avariniu, daugiavaikė šeima turės teisę gauti butą be eilės, tačiau ir tuomet teks gerokai palaukti, nes formaliai laisvų socialinių patalpų nėra.

Tačiau socialinio būsto atkakliai ieškantieji mano, jog tereikia patepti atsakingus valdininkus (minimos sumos apie 5 tūkst. Lt) ir atsiranda butų, net labai neblogų.

Tiesa, ne visi savivaldybės nuomojamo būsto gyventojai yra vargšai, tarp jų pasitaiko apsukruolių. Buvusi Turto valdymo departamento direktorė Virginija Žuromskaitė pripažino, jog nuolat išaiškinami užsienyje neblogai besiverčiantys kauniečiai, kurie jiems priklausantį socialinį būstą pernuomoja kitiems asmenims.

Dabartinė miesto valdžia dėl socialinio būsto krizės  labiausiai kaltina Turto valdymo departamentą anksčiau užsėdusius konservatorius. Šis departamentas sulaukė daugiausia kritikos, kai dabartinė koalicija nusprendė apskritai naikinti departamentus.

Ši septynis metus Kaune gyvavusi savivaldybės struktūra skaičiuoja paskutines dienas. Nuo spalio 1 d. departamentų nebeliks.

Pats baisiausias vaizdas

Artūras Orlauskas, Kauno miesto tarybos Socialinių, sveikatos ir šeimos reikalų komiteto pirmininkas

„Turto valdymo departamentas, tvarkęs socialinio būsto reikalus, dirbo nusikalstamai aplaidžiai. Pavasarį, kai tik susiformavo mūsų koalicija, kibome tirti socialinio būsto problemas.

Pamatėme savivaldybei priklausančius bendrabučius Raudondvario plente, netekome žado. Būstai dešimtmečius nematė remonto, vaizdas klaikesnis nei rodomas filmuose apie Lotynų Amerikos lūšnynus. Žmonės negali tokiomis sąlygomis gyventi, radome būdų juos iškelti į padoresnius butus.

Valdininkai metų metus nieko nedarė. Įdomu, kad popieriuje bendrabučiai neva nuolat buvo remontuojami, pinigai tam skirti, bet faktiškai jokio remonto nedaryta.

Ne kartą girdėjau, jog norintieji gauti socialinį būstą ar pagerinti gyvenimo sąlygas buvo provokuojami duoti kyšį kai kuriems valdininkams. Kalbų be faktų, kaip ir dūmų be ugnies nebūna, bet už rankos kyšininkų nenutvėrėme.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min