Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 13d. 08:00 , Atnaujinta: 2019 rugsėjo 13d. 10:03

Antakalnio gyventojai apie tamsoje tvertą tvorą konteineriams: čia nauja naktinė tradicija?

Konteinerių vieta ties Volungės g. 4 namu
15min skaitytojos nuotr. / Konteinerių vieta ties Volungės g. 4 namu

Vilniaus Antakalnio gyventojai vieną vakarą, jau sutemus, pamatė į kiemą atvažiuojantį sunkvežimį. Pasidomėję jie sužinojo, kad prie Volungės g. 4 atvykę darbininkai 21 val. nusprendė tverti tvorą – toje vietoje dabar jau įkasti pusiau požeminiai atliekų konteineriai. Tačiau kodėl teritoriją aptverti prireikė sutemus? Anot gyventojų, galbūt todėl, kad jie priešinosi konteinerių statyboms būtent čia.

Gyventojų ir Vilniaus savivaldybės nesutarimai dėl požeminių ir pusiau požeminių atliekų konteinerių statymo vietų tęsiasi praktiškai nuo pat pirmos dienos, kai tuos konteinerius miestas pradėjo statyti.

Projektas parengtas, tačiau jame numatytos vietos nepatiko nemažai daliai vilniečių – vieniems atrodė, kad konteineriai per arti namo, kitiems – kad teks iškirsti medžius, neliks šaligatvių ir t.t.

Skundėsi nuo pavasario

Volungės g. 4 namo gyventojai dar pavasarį 15min pasakojo, kad parinkta vieta šalia jų namų – visiškai netinkama konteineriams, nes juos žadama įrengti šalia jų namo esančiame žemės lopinėlyje su keletu beržų, visai po langais, nors reikalaujamas 10 metrų atstumas ir išlaikomas.

15min skaitytojos nuotr./Vieta konteineriams šalia Volungės g. 4, 2019 m. pavasaris
15min skaitytojos nuotr./Vieta konteineriams šalia Volungės g. 4, 2019 m. pavasaris

„Vilniaus miesto tvarkymo žemėlapyje yra suplanuota Antakalnio rajone, Volungės gatvėje, įrengti požeminę atliekų surinkimo aikštelė Nr. 849. Norime atkreipti Jūsų dėmesį, kad aikštelė suplanuota netinkamoje vietoje, nes pagal šį planą ji įrengiama vienintelėje žaliojoje zonoje visame kvartale.

Mūsų bendrija bei kitų kvartale esančių namų gyventojai prieštarauja šios požeminės atliekų surinkimo aikštelės įrengimui bei siūlo ne įrenginėti šią aikštelę, o išplėsti greta esančias pagal planą atliekų surinkimo aikšteles, taip išsaugant šią žaliąją zoną kitoms reikmėms“, – tokį raštą savivaldybei parašė Volungės g. 4-ojo namo daugiabučio namo savininkų bendrija, o po juo pasirašė daugiau nei 40 gyventojų.

Tačiau atsakymas iš savivaldybės tuomet nebuvo džiuginantis. Jame informuojama, kad sudaryta darbo grupė, sprendžianti klausimus dėl pusiau požeminių konteinerių projektų derinimo, naujų vietų parinkimo, perkėlimo, plėtros ir statybų, nutarė, jog aikštelės vieta atitinka visus reikalavimus, tad ji liks suprojektuotoje vietoje. Tad gyventojai liko nieko nepešę.

Darbai tamsoje

Dabar jau pradėti darbai vėl gąsdina. Kaip 15min sakė Antakalnyje, Volungės g. 4 name, gyvenanti Deimantė, šįkart imtasi veikti – rugsėjo pirmosiomis dienomis čia vėl atvažiavo darbininkai.

Tik situacija buvo išties neįprasta: gyventojai darbininkus pamatė jau sutemus. „Ar čia dabar nauja metodika savivaldybės darbo? Viską daryti naktį, kad niekas nematytų? Darbininkai aptvėrė statybine tvora tą vietą, kur statys konteinerius. Bet ar čia normalu, kai daroma 21 val. vakaro?“ – stebėjosi gyventoja.

Ar čia dabar nauja metodika savivaldybės darbo? Viską daryti naktyje, kad niekas nematytų?

Ji teigė, kad su kaimynais nuomonės nepakeitė – jiems vis dar atrodo, kad konteineriams parinkta netinkama vieta. Tik ta nuomonė nepasirodė niekam įdomi, nes Vilniaus miesto savivaldybė laikėsi savo projekto, nors ir pasakė nepritarianti darbams sutemus.

„Volungės g. 4 atveju nuspręsta palikti konteinerį toje pačioje vietoje pagal parengtą ir suderintą projektą, nes kitos tinkamos vietos aikštelei nėra, kadangi pusiau požeminius konteinerius reikia įgilinti apie 2–2,5 m.

Aplink yra požeminiai tinklai, komunikacijos, jų apsaugos zonos, netinkamos privažiavimo galimybės. Volungės gatvėje požeminiai konteineriai bus pastatyti rugsėjo mėnesį.

Visi požeminių konteinerių aikštelių įrengimo darbai atliekami tik pagal suderintus projektus, gavus reikalingus leidimus. Susisiekę su rangovais juos įspėsime, kad jokių darbų tokiu metu nedarytų“, – komentare 15min teigė savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėjas Valdas Juodis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Karoliniškėse įrengiami požeminiai konteineriai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Karoliniškėse įrengiami požeminiai konteineriai

Nagrinėja komisija

Aikštelė jau įrengta, konteineriai stovi, tik dar nenaudojami – aptverti tvoromis. Anot V.Juodžio, šiuo metu visame Vilniaus mieste įrenginėjamos požeminių ar pusiau požeminių konteinerių aikštelės: jau įrengta apie 450 pusiau požeminių konteinerių aikštelių iš numatytų įrengti 759.

„Visus klausimus susijusius su pusiau požeminių konteinerių aikštelių projektų derinimu, naujų vietų parinkimu, perkėlimu, plėtra ir statyba sprendžia savivaldybėje sudaryta darbo grupė. Nors pagal teisės aktų reikalavimus supaprastintų statybos projektų derinimas su visuomene nėra numatytas, tačiau gavus skundą, susijusį su statomomis konteinerių aikštelėmis, visuomet atsižvelgiama į motyvuotus gyventojų argumentus, ieškoma kitų sprendimų“, – tikino savivaldybės atstovas.

Trukdys praeiti?

O skundų esama. Štai Viršuliškių gatvės 51 namo gyventojai tvirtina, kad jų kieme išdygsiantys konteineriai taip pat yra ne vietoje – ant vienintelio šaligatvio, kuriuo vaikštoma į netoliese esančią parduotuvę.

Anot šiame name gyvenančios Onos, visi jos kaimynai pasisako prieš šitą vietą konteineriams.

„Konteineriai suplanuoti visiškai šalia įėjimo į namą. Jie numatyti įrengti ant vienintelio šaligatvio į parduotuvę, bus neišvengiamai sunkiai sužaloti tame numatytame plotelyje augantys medžiai, nes bus iki jų kamienų nukapotos šaknys. Nebus jokios galimybės dėl siauro įvažiavimo ir automobilių gausos privažiuoti išvežti sukauptas šiukšles. Be to, namo gyventojai neplanuoja atsisakyti įrengto name šiukšlių vamzdžio, taigi prie mūsų namo kaupsis visai kitų namų šiukšlės. Yra daug galimybių įrengti tuos konteinerius netoliese, kur nėra medžių ir geras privažiavimas“, – įsitikinusi Viršuliškių g. 51 namo gyventoja.

15min skaitytojos nuotr./Konteinerių vieta ties Viršuliškių g. 51 namu
15min skaitytojos nuotr./Konteinerių vieta ties Viršuliškių g. 51 namu

O ir šaligatvis gyventojams esą labai reikalingas, kaip sako Ona: „Mūsų name beveik pusė gyventojų yra pensininkai (yra ir nemažai jaunų šeimų su vaikų vežimėliais). Ypač jiems, važiuojantiems su vaikštynėmis ir su krepšiais ant ratukų, šaligatvis yra gyvybiškai reikalingas.“

Konteineriai suplanuoti šalia įėjimo į namą. Jie numatyti įrengti ant vienintelio šaligatvio į parduotuvę, bus sužaloti tame plotelyje augantys medžiai.

Anot V.Juodžio, šį atvejį, kaip ir Volungės g. 4, nagrinėjo jau minėta darbo grupė. „Esame gavę ir vienos Viršuliškių gatvės gyventojos prašymą iškelti aikštelę iš numatytos vietos, nes jis esą yra per arti ir trukdys praėjimui į parduotuvę. Šiuo konkrečiu atveju visi atstumai yra išlaikyti, o aikštelės konteineriais galės naudotis keleto namų gyventojai. Gyventojai į prašymą bus argumentuotai atsakyta“, – tikino jis.

Skundų turi ir Nemenčinės pl. 4A gyventojai. Kaip 15min informavo čia gyvenanti Brigita, jiems konteinerius įrengė po langais ant vienintelio įvažiavimo į kiemą. „Darbus mūsų kieme pradėjo, nors gyventojų skundas savivaldybėje dar nebuvo išnagrinėtas. Pastatė, o tada gavome atsakymą, kad viskas gerai“, – teigė gyventoja.

Pasak Brigitos, anksčiau stovėjusiais konteineriais naudojosi tik jų namas, dabar tai bus kelių namų atliekų surinkimo vieta, todėl gyventojai tikri, kad konteineriams geriau tiktų kita vieta.

Pirmieji pusiau požeminiai konteineriai Vilniuje įrengti 2018-ųjų liepą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

00:46
01:35
00:44

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min