15min be reklamos
2022 11 30, 12:29 Atnaujinta 2022 11 30, 17:22

Vilniaus Antakalnio kapinėse prasidėjo stelų nukėlimo darbai: terminas – 20 dienų

Vilniaus Antakalnio kapinėse pradėtas stelų nukėlimo procesas. Trečiadienį ketinama ant takų pilti smėlį, kad jais galėtų pravažiuoti transportas. Tai 15min video studijoje patvirtino Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Stelų nukėlimo terminas – 20 dienų.

Prieš savaitę paskelbta, kad Jungtinių tautų Žmogaus teisių komitetas paliko laikinąją apsaugą sostinės Antakalnio kapinėse esančioms sovietinėms karių skulptūroms, taip kol kas neleisdamas sostinės valdžiai jų nukelti.

Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės vadovai pareiškė, kad elgsis savaip. Meras Remigijus Šimašius tuomet feisbuke parašė, kad nukėlimo darbai prasidės jau šią savaitę ir bus baigti per maždaug tris savaites.

Trečiadienį priešpiet Antakalnio kapinėse jau lankėsi darbininkai, tiesa, ruošdamiesi ne pačias stelui nukėlimui, o tik kapinių takus, kuriais galėtų privažiuoti technika, sustiprinti.

Ant takų pilamas smėlis, kad būtų įmanoma terasomis privažiuoti iki paties objekto.

Vilniaus meras R.Šimašius trečiadienį 15min video studijoje patvirtino, kad nukėlimo darbai jau prasidėjo. Anot mero, pirmiausia bus tvirtinamas gruntas, klojami pagrindai, kad sunkioji technika nesulaužytų laiptų.

„Pagal planą nukėlimas turėtų trukti tris savaites, jeigu audros ar pūgos nesutrukdys“, – sakė meras. Anot jo, planas stelas nukelti iki Kalėdų.

Pasak R.Šimašiaus, Jungtinių Tautų Žmogaus Teisių Komiteto paskirtos laikinosios apsaugos priemonės nėra svarbios, nes „skundas paremtas, melu, šmeižtu ir įžeidinėjimais“. „Mes kapų neliečiame, antkapių neliečiame ir paminklų negriauname“, – teigė meras.

Anot jo, svarbu suprasti, kad Antakalnio kapinių stelų nukėlimo procesas nebus panašus į Latvijos sostinės Rygos, kur pagrindinis monumentas buvo nugriautas. Rygoje darbai truko tris dienas. „Nebus griuvimo, kadangi yra keli segmentai, jie bus gražiai po vieną išmontuoti ir išvežti“, – teigė R.Šimašius.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Remigijus Šimašius
Lukas Balandis / BNS nuotr./Remigijus Šimašius

Jis nesitiki, kad dėl stelų nukėlimo kils kokių nors didesnių protestų.

Kaip praėjusią savaitę rašė BNS, teisingumo ministrės teigimu, komitetui nepanaikinus apsaugos priemonių, galutinio sprendimo dėl stelų nukėlimo gali tekti laukti dvejus–penkerius metus.

R.Šimašius tuomet teigė, kad belieka apgailestauti dėl Jungtinių Tautų Žmogaus Teisių Komiteto pozicijos, esą jo nariai liko suklaidinti „visiškai neteisingų prorusiškų veikėjų argumentų ir toliau siūlo saugoti šiuos sovietinius statinius, kol 2–5 metus truks tyrimas“.

„Mes tiek laiko neturime, karas – tiek Ukrainos mūšio lauke, tiek informacinėje erdvėje – vyksta dabar, todėl nelauksime. Komitetas mums neleidžia lįsti į kapines ir naikinti antkapių bei naikinti paminklų, mes to ir nedarysime. Mes tiesiog saugiai nukelsime ir padėsime saugoti sovietines propagandines stelas. O kapai ir antkapiai niekada nebuvo planuojami liesti, jie ir nebus liečiami“, – teigė meras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min