Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 17d. 06:00

„Talibai nukirstų galvas“: Lietuva žada pagalbą kariams talkinusiems Afganistano vertėjams

Talibai
„Scanpix“ nuotr. / Talibai Afganistane
Lietuvos kariams Afganistane talkinę vertėjai kreipėsi į Lietuvos valdžią prašydami gelbėti juos nuo Talibano keršto už bendradarbiavimą su NATO pajėgomis. Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas 15min pareiškė, kad Lietuva vykdys „moralinį įsipareigojimą“ ir pasirūpins šiais žmonėmis.

Dvylika afganų vertėjų šią savaitę kreipėsi į Lietuvos vadovus, prašydami pagalbos.

Laiške prezidentui, premjerei ir kitiems valdžios atstovams jie teigia, kad 2005-2013 metais Lietuvos kariams rinko informaciją iš vietos institucijų, tarpininkavo bendraujant su Afganistano policija, kariuomene, dalyvavo žvalgybos susitikimuose, padėjo vietos policijos ir kariuomenės pratybose ir net dalyvavo prieš Talibaną nukreiptuose kariniuose veiksmuose.

Jų teigimu, NATO pajėgoms paliekant Afganistaną, Talibanas gali perimti dar daugiau Afganistano teritorijos kontrolės ir vertėjai, kaip buvę „okupacinių pajėgų kolaborantai“, yra pirmasis taikinys.

Ministras: pagalba bus

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas 15min tikino, kad Lietuva nepaliks šių žmonių likimo valiai.

„Jie rašo, kad padėti palikti Afganistaną, tai aš manau, kad ta pagalba ir bus suteikta“, – 15min sakė ministras.

„Kadangi žmonės talkino mums, tai vis tiek yra ir svarbus moralinis įsipareigojimas“, – teigė A.Anušauskas.

Jo teigimu, anksčiau į tokius laiškus Krašto apsaugos ministerija reaguodavo formaliai ir pateikdavo standartinį atsakymą – buvo sutartis, ji įvykdyta, pinigai sumokėti ir viskas.

„Bet tai buvo prieš kelis metus ir situacija Afganistane buvo šiek tiek kita ir tarptautinės pajėgos Afganistane buvo. Dabar gi tos pajėgos išvedamos ir kai kurios NATO valstybės, kaip, pavyzdžiui, Didžioji Britanija, priima sprendimus įvertinti kylančias grėsmes, kad tiems žmonėms būtų suteikiamas prieglobstis tose šalyse, su kuriomis jie bendradarbiavo“, – kalbėjo krašto apsaugos ministras.

KAM nuotr./Arvydas Anušauskas
KAM nuotr./Arvydas Anušauskas

A.Anušauskas taip pat sakė gautą laišką aptaręs ir su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu bei patvirtino, kad politinė valia suteikti pagalbą – yra.

„Aišku, čia nėra automatiškai mūsų sprendimas, kad mes susitikome ir nusprendėme, čia dalyvauja ir kitos institucijos – Vidaus reikalų ministerija, Migracijos departamentas ir taip toliau, įtraukiama į procesą daugiau žmonių“, – pridūrė jis.

Anot jo, artimiausiu metu KAM patikrins turimus duomenis ir nustatys, ar tikrai visi pasirašiusieji laišką buvo kariuomenės vertėjai, atlikus visas pasiruošimo procedūras, bus sprendžiama dėl pagalbos teikimo.

Ministras taip pat pabrėžė kol kas negalintis pasakyti, kokie veiksmai būtų reikalingi, jei vertėjai norėtų persikelti į Lietuvą ir ar jiems būtų suteikiamas prieglobstis – kol kas kalbama tik dėl pagalbos palikti Afganistaną.

„Jie nukirstų galvas“

12 buvusių vertėjų šią savaitę laišką išsiuntė prezidentui Gitanui Nausėdai, premjerei Ingridai Šimonytei, krašto apsaugos ministrui A.Anušauskui, vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei ir Seimo nariams.

„Mes taip pat sulaukdavome daugybės grasinimų iš Talibano kovotojų. Lietuvos kariuomenė žinojo apie grasinimus, nes mes nuolat apie juos pranešdavome Provincijos atkūrimo grupės žvalgybai“, – teigiama laiške.

„Kai Provincijos atkūrimo grupė paliko Gorą, grasinimų padaugėjo, netgi vietos gyventojai reiškė buvusiems vertėjams neapykantą. Dėl padidėjusio pavojaus Goro provincijoje visi buvę vertėjai buvo priversti persikelti į kitas Afganistano vietoves, trys vertėjai dėl gautų grasinimų neseniai nelegaliai keliavo į Europą. Mes, kurie likome Afganistane, į Europą negalėjome keliauti dėl prastos ekonominės situacijos“, – rašoma kreipimesi.

Jie nukirstų galvas visiems vertėjams ir jų šeimoms.

Vertėjai tikina savo nerimą perdavę ir išvykstantiems Provincijos atkūrimo grupės vadams, tačiau tuomet situacija buvo palankesnė ir į pavojų nebuvo reaguojama taip rimtai.

Jų teigimu, dabar, kai NATO pajėgos palieka Afganistaną, Talibanas gali perimti dar daugiau Afganistano teritorijos kontrolės.

„Jie nukirstų galvas visiems vertėjams ir jų šeimoms. Mes esame tikrai blogoje situacijoje, negalime padaryti nieko, kad apsaugotume savo gyvybes (…) tai yra gyvybės ir mirties klausimas buvusiems Lietuvos kariuomenės vertėjams“, – teigiama laiške.

„JAV ir NATO pajėgos paliks Afganistaną per maždaug du mėnesius, tiek laiko mes – buvę Lietuvos kariuomenės vertėjai – turime tam, kad išgelbėtume savo gyvybes. Per tuos du mėnesius mes ir tikimės Lietuvos institucijų pagalbos“, – rašoma laiške.

Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Lietuvos kariai Afganistane
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Lietuvos kariai Afganistane

„Mes įstūmėme savo gyvybes į pavojų dirbdami su Lietuvos kariuomene ir padarėme didžiulį darbą jūsų šaliai, o jūsų misija nebūtų buvusi įmanoma be mūsų paramos. Dabar mums tikrai reikia jūsų pagalbos išgelbėjant mūsų gyvybes. Talibanas nužudys mus ir/arba mūsų šeimos narius“, – pagalbos prašo vyrai.

„Jei mes galėtume gyventi saugiai savo šalyje, mes neprašytume jūsų pagalbos, bet dabar mes tiesiog stengiamės išgyventi. Prašome, padėkite mums išvykti iš Afganistano“, – teigia jie.

Jungtinių Valstijų administracija prieš kelias savaites pranešė ruošianti planus evakuoti tūkstančius vertėjų, kurie pastaruosius du dešimtmečius dirbo tarptautinės koalicijos pajėgoms Afganistane.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu 15MAX

SEB verslo augimo programa

01:03:12
01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

32:09

Video

25:20
03:28
00:15

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min