Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Anykščiai keičia rajono ir miesto savivaldybių bendruosius planus

Anykščiai ir jo apylinkės tuštėja.
Anykščiai
Šaltinis: 15min
0
A A

2014-aisiais įsigaliojusi naujoji Teritorijų planavimo įstatymo redakcija pakoregavo anksčiau buvusią savivaldybių lygmens bendrųjų planų keitimo tvarką. Vieni iš pirmųjų keičiančiųjų rajono ir miesto savivaldybės bendruosius planus pagal naująjį įstatymą – Anykščiai. Apie tai, su kokiais naujojo įstatymo pakeitimais jau susidūrė, kalbamės su Anykščių savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiuoju specialistu Sauliumi Pesliaku.

– Aplinkos ministerijos duomenimis, šiuo metu jūsų savivaldybė rengia naują bendrąjį planą. Įdomu, kaip sekasi, ką jau esate nuveikę, kas dar laukia? Ar sklandžiai vyksta procesas?

– Anykščių rajono savivaldybės taryba 2014 m. liepos 31 d. nusprendė keisti rajono savivaldybės teritorijos bendrąjį planą, kuris buvo patvirtintas dar 2008 m. birželį.

Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorius, veikdamas kaip planavimo organizatorius, 2014-ųjų liepos 22 d. patvirtino Anykščių rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano keitimo planavimo darbų programą bei kreipėsi į Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklėse nurodytas institucijas prašydamas pateikti planavimo sąlygas. Jas gavus, Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka buvo skelbiamas konkursas Bendrojo plano keitimo rengėjui parinkti.

Šiuo metu konkursą laimėjas rengėjas atlieka bendrojo plano keitimo esamos būklės įvertinimo darbus. Iki šios dienos procesas vyko sklandžiai. Bendrojo plano parengimo kokybė labai daug priklausys nuo rengėjų patirties ir kvalifikacijos bei sugebėjimo įsiklausyti į planavimo organizatoriaus, visuomenės ir kitų suinteresuotų institucijų pageidavimus. Laukia ilgas ir sunkus bendrojo plano keitimo darbas.

2014 m. spalio 30 d. Anykščių rajono savivaldybės taryba taip pat nusprendė keisti ir Anykščių miesto teritorijos bendrąjį planą. Šiuo metu yra rengiamos pirkimo sąlygos rengėjui parinkti.

– Gal galėtumėte palyginti senojo Teritorijų planavimo įstatymo ir naujojo bendrojo plano keitimo procedūras. Kokių atsirado privalumai? Gal pastebėjote trūkumų?

– Labai sunku palyginti bendrųjų planų rengimo procedūras, neturint sukauptos didelės patirties, kai yra parengti tik du bendrieji planai – Anykščių rajono savivaldybės teritorijos ir Anykščių miesto teritorijos planas, kurie patys buvo parengti pagal iki 2014 m. sausio 1 d. galiojusį Teritorijų planavimo įstatymą. Deramai lyginti procedūras tarp seno ir naujo įstatymo galima bus tik jau parengus bendrąjį planą pagal naująjį įstatymą.

Teoriškai lyginant bendrojo plano rengimo procedūras tarp iki 2014 m. sausio 1 d. galiojusio ir dabar galiojančio įstatymų didelių pokyčių nėra. Pagal seną įstatymą bendrojo planavimo procesą sudarė šie etapai: parengiamasis, teritorijų planavimo dokumento rengimo, sprendinių pasekmių vertinimo, baigiamasis. Naujojoje redakcijoje procesas vienu žingsniu trumpesnis: parengiamasis, rengimo ir baigiamasis.

Reikėtų paminėti ir tai, kad naujoje įstatymo redakcijoje atsirado galimybė bendrą planą ne tik keisti, kas buvo ir anksčiau, bet ir koreguoti.

Tačiau keitėsi visuomenės informavimo ir dalyvavimo teritorijų planavimo procese nuostatai reglamentuojantys viešinimą, konsulatavimasi, viešą ekspoziciją, viešą susirinkimą ir pan. Sutrumpėjo parnešimo laikas apie numatomas procedūras nuo 10 darbo dienų iki 5.

Informacija apie rengiamą ar parengtą teritorijų planavimo dokumentą pateikiama ne tik planavimo organizatoriaus buveinėse, interneto svetainėse, seniūnijų, kuriose yra planuojama teritorija, skelbimo lentose bet ir Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje. Tai yra didžiausia naujiena be aukščiau nurodyto sutrumpėjusio termino.

Reikėtų paminėti ir tai, kad naujoje įstatymo redakcijoje atsirado galimybė bendrą planą ne tik keisti, kas buvo ir anksčiau, bet ir koreguoti ir nurodyti atvejai kada galima atlikti minėtą veiksmą. Tačiau tai pakomentuoti nedrįstame, kadangi matome daug neaiškumų.

– Kiek laiko jau vyksta ir kiek dar truks bendrojo plano rengimas? Kada planuojama jį jau užbaigti?

– Anykščių rajono bendrasis planas pradėtas rengti, sutartis su plano rengėju yra sudaryta 2014 m. gruodžio 15 d. Planas turi būti atliktas per 24 mėnesius nuo sutarties pasirašymo dienos.

Aplinkos ministerija primena, koks svarbus yra darnus teritorijų vystymasis. Chaotiška miestų plėtra gali padaryti rimtą žalą gamtai. Būtina užtikrinti gamtos telkinių, kultūros paveldo ir kitų visuomenei svarbių objektų saugumą. Taip pat užtirkinti žmonių gyvenimo ir urbanistinę kokybę bei galimybę vystytis biologinei įvairovei.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Anykščiai
Parašykite atsiliepimą apie 15min