TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Anželika Šimaitienė tęsia kovą už būvį: pareikalavo nušalinti jos likimą sprendžiančios Teisėjų tarybos vadovą

Anželika Šimaitienė
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / A.Šimaitienė su ja susijusio klausimo nagrinėjimo penktadienį faktiškai laukė bemaž 3,5 valandos.
Šaltinis: 15min
0
A A

Teisėjų tarybai (TT) svarstant klausimą dėl patarimo Lietuvos Respublikos prezidentei atleisti Anželiką Šimaitienę iš pareigų, puolama teisėja pareikalavo nusišalinti TT pirmininko Gintaro Kryževičiaus. Taryba nušalinimui nepritarė, be to, ir esminį klausimą dėl A.Šimaitienės likimo išsprendė jai nepalankiai.

Nacionalinėje teismų administracijoje (NTA) penktadienį vykstančiame Teisėjų tarybos posėdyje vienas esminių nagrinėjamų klausimų yra dėl patarimo prezidentei atleisti A.Šimaitienę iš Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo teisėjos pareigų, savo poelgiu pažeminus teisėjos vardą.

Kaip žinoma, neseniai Lietuvos apeliacinis teismas nutraukė daugelį metų nagrinėtą ir iš vieno teismo į kitą stumdytą A.Šimaitienės baudžiamąją bylą. Tačiau Apeliacinio teismo nutartyje yra pažymima, jog nuo pareigų nušalinta teisėja yra kalta dėl jai inkriminuotų kaltinimų.

Tiesa, Dalios Grybauskaitės nemalonę ir TT ryžtą atleisti ją iš pareigų A.Šimaitienė sukėlė dar iki Apeliacinio teismo nutarties – 3-iajame apylinkės teisme atlikus šios Temidės tarnaitės veiklos auditą nustatyta, kaip teigiama, daugybė pažeidimų.

TT klausimą dėl A.Šimaitienės atleidimo galėjo išnagrinėti dar pavasarį, tačiau moteris buvo paprašiusi skirti jai laiko, kad galėtų susipažinti su minėto jos veiklos tyrimo išvadomis.

Nors per posėdį gegužės 27 dieną esminiai klausimai nebuvo sprendžiami, tarp A.Šimaitienės ir TT vadovo įsiplieskė konfliktas. A.Šimaitienė viešai pasiskundė, kad G.Kryževičius bendravo su ja itin šiurkščiai ir nepagarbiai. Savo ruožtu NTA atstovai internete paskelbė posėdžio garso įrašą, kad visi norintieji galėtų patys susidaryti nuomonę.

„Manau, kad esu apkaltintas be jokio pagrindo“, – kolegoms pareiškė TT vadovas.

„Tai yra mano išreikšta nuomonė, kaip aš jaučiausi“, – sakė A.Šimaitienė.

Paskelbus balsavimą, G.Kryževičiaus nušalinimui nepritarė nė vienas iš 13 posėdyje dalyvavusių TT narių.

Beje, įtampa TT posėdyje lyg tyčia buvo keliama ir šį penktadienį. A.Šimaitienės klausimas darbotvarkėje buvo įrašytas pirmu numeriu, moteris dar prie 10 val. sėdėjo prie posėdžių salės durų.

Tačiau A.Šimaitienei G.Kryževičius pranešė, kad TT nori pakeisti klausimų nagrinėjimo eiliškumą.

Teisėjai pasiūlyta porą valandų praleisti, kaip ji nori, tačiau 12 val. vėl grįžti.

Nuo vidurdienio už durų laukusi A.Šimaitienė realiai buvo pakviesta tik 13.25 val.Manau, kad nepažeminau teisėjos vardo jokiais savo veiksmais!

Nepavykus nušalinti TT vadovo, A.Šimaitienė pateikė reikalavimus pripažinti neteisėtomis tiek jos profesinės veiklos tyrimo išvadas, tiek tų išvadų patikimumo patikrinimą Vilniaus apygardos teisme. Šiuos prašymus TT nariai taip pat vienbalsiai atmetė.

Jautėsi pasmerkta

Teisėjų taryba toliau narplioja esminius A.Šimaitienės pažeidimus, dėl kurių jai ir gresia atleidimas.

„Manau, nėra man didelio reikalo išsiplėsti. Manau, Tarybos nariai jau yra viduje priėmę sprendimą dėl manęs“, – paklausta, ką norėtų pakomenti, A.Šimaitienė prisipažino jaučianti, kad jau yra pasmerkta.

Prisimindama jai nepalankaus veiklos audito išvadas ji tik pareiškė: niekas nepakeis jos nuomonės, jog teismo sekretorė, kad ir kokia išsilavinusi būtų, neturėtų tikrinti ir vertinti teisėjos darbo.

„Konstatuojama, kad aš, vilkindama bylas, pažeidžiau Europos žmogaus teisių konvenciją“, – A.Šimaitienė įsitikinusi, kad jos darbą tikrinusi trijų asmenų komisija viršijo savo įgaliojimus ir kompetenciją.

A.Šimaitienei taip pat užkliuvo, kad jai reiškiami priekaištai dėl bylų numeracijos. Anot teisėjos, ji bylų nenumeruodavo, tai buvo atliekama raštinėje. „Kodėl šita komisija man ir šitą nuodėmę nori pridėti, aš nežinau“, – sakė moteris.

Dar viena A.Šimaitienės pastaba skambėjo taip: „Žmonėms išnyksta net teistumas, o mano 2005 metais gauta drausminė nuobauda yra eskaluojama iki šiol.“

A.Šimaitienės vertinimu, neturėtų būti kalbama ir apie jos atžvilgiu atliktus ar atliekamus ikiteisminio tyrimo veiksmus. Jos žodžiais tariant, nors oficialiai jokie įtarimai jai nėra pareikšti, viešoje erdvėje nuolat apie tai šnekama, ir „viešumoje jau esu kaip nuteista“.

A.Šimaitienė apibendrino, kad atsidūrusi TT taikiklyje jaučiasi „įdomiai“. Gerbiu šitą sistemą ir gerbsiu, bet manau, kad ji turi eiti įstatymų keliu“, – teisėja užsiminė apie tai, kad jos atleidimo procedūros, jos nuomonę, vykdomos pažeidžiant nustatytą tvarką, neteisėtai.

Darbinių „stebuklų“ paaiškinti nesugebėjo

Paklausta, kaip vertina jos atžvilgiu taikomą formuluotę, jog ją bus siūloma atleisti kaip „pažeminusią teisėjos vardą“, A.Šimaitienė atsakė taip: „Aš manau, kad aš nepažeminau teisėjos vardo jokiais savo veiksmais!“

TT vadovas G.Kryževičius, beje, šį penktadienį su A.Šimaitiene bendravęs taip, kad niekam nekiltų nė menkiausios abejonės dėl jo etikos, pateikė kolegei keletą demaskuojančių klausimų.

G.Kryževičius pasiūlė prisiminti vieną jos išnagrinėtą bylą, kurioje „vieną dieną tik priimamas ieškinys, o kitą dieną jau išleidžiamas sprendimas“. „Kas čia per stebuklai?“ – apie neįtikėtiną bylų nagrinėjimo greitį teiravosi TT vadovas. Mat paprastai žmonės skundžiasi, kad jų civiliniai reikalai teismuose nesutvarkomi per daugelį mėnesių, o kartais – netgi metų.

„Tikrai negaliu atsakyti į šitą klausimą, kadangi prieš 10 metų buvo“, – prisipažino A.Šimaitienė.

Taip pat G.Kryževičius teiravosi, kaip galėjo tas pats asmuo vaikščioti į skirtingas A.Šimaitienės nagrinėtas bylas, bei, kaskart prisistatydamas kaimynu, liudyti apie skirtingų asmenų iki I-ojo Pasaulinio karo valdytus žemės sklypus. „Matyt, man tuo metu nesukėlė įtarimų“, – ir šio pavyzdžio nesureikšmino A.Šimaitienė, nors minėtas asmuo, liudijęs apie nekilnojamąjį turtą Lietuvoje iki 1940 metų, į mūsų šalį atvyko tik 1969-aisiais.

„Aš tikrai neprisimenu, kokias bylas aš nagrinėjau prieš 10 metų“, – pripažinti jokių savo klaidų nebuvo linkusi A.Šimaitienė.

Dar vieną nemenką akmenį į A.Šimaitienės daržą mestelėjo jos formalus vadovas, Vilniaus miesto 3-iajam apylinkės teismui pirmininkaujantis Pavelas Borkovskis.

Pirmininką stebina, kad nors teismo teisėjai pareiškimų iš gyventojų tiesiogiai nepriiminėja, A.Šimaitienė yra išnagrinėjusi ir paskelbusi sprendimus net tokiose bylose, kurios oficialiai net nebuvo teisme gautos. „Nekalbant apie bylų skirstymą“, – P.Borkovskis replikavo apie tai, kad į teismą patekusi kiekviena byla privalo būti atsitiktiniu būdu paskirta tam tikram teisėjui.

Tokių „privačių“ A.Šimaitienės bylų per jos veiklos patikrinimą aptikta net 24.

„Nuodėmių dešimtuką“ sutrumpino

TT vadovas apžvelgė A.Šimaitienės veiklos patikrinimo rezultatus, parengęs apie tai 10 punktų apžvalgą. Pavyzdžiui, akivaizdžios aritmetinės klaidos šios teisėjos priimtuose sprendimuose buvo taisomos nesilaikant nustatytos tvarkos, o buitiškai: pataisymai padaryti ranka, prie teisėjos pavardės rašikliu prirašant „Taisymu tikėti“.

Kitas pavyzdys: A.Šimaitienės archyve aptikta ir tokių išnagrinėtų bylų, kuriose atsakovams net nebuvo įteikti šaukimai.

Kai kuriose byloje, kuriose neva buvo surengti teismo posėdžiai, pasigendama duomenų apie proceso dalyvių duodas priesaikas.

Dar vienas pribloškiamas pavyzdys: A.Šimaitienė yra išnagrinėjusi net bylą, susijusią su sklypu vaizdingoje sostinės Belmonto gatvėje, nors byla pagal teritorinį skristymą buvo teismingam kitam, Vilniaus miesto 4-ajam apylinkės teismui.

Tiesa, kai kuriuos G.Kryževičiaus suformuluotus pažeidimų punktus TT nariai nutarė išbraukti.

Pavyzdžiai, sutarta, jog tai, kad civilinėse bylose teisme yra palikti ne sprendimų originalai, o tik nuorašai, nebūtinai yra A.Šimaitienės „nuopelnai“. Taip pat nebūtinai pati A.Šimaitienė apibraukė dokumentuose teisėjos parašą.

„Šiandien duoti per galvą žmogui už tai, kad per greitai išnagrinėjo bylą, ir niekas dėl to nepareiškė pretenzijų...“, – vienas TT narių ragino kolegas nemesti ant A.Šimaitienės visų įmanomų šešėlių.

Nutartis galioja, bet dar bus apskųsta

A.Šimaitienei posėdžio metu buvo priminta ir neseniai paskelbta Apeliacinio teismo nutartis, kurioje rašoma ne tik apie jos baudžiamosios bylos nutraukimą dėl senaties, bet ir konstatuojamos šios teisėjos padarytos nusikalstamos veikos.

Kaip ji įsivaizduoja galinti tęsti teisėjos karjerą, jei ši nutartis diskredituoja jos, kaip Temidės tarnaitės, vardą?

„Esu turėjusi ankstesnę Apeliacinio teismo nutartį, kur buvau išteisinta“, – taikliai pastebėjo A.Šimaitienė.

Ji sakė nenorinti daugiau diskutuoti apie naująją nutartį, nes žada pasinaudoti teise per 3 mėnesius apskųsti ją kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, kuriam, beje, vadovauja būtent G.Kryževičius.

Paprašyta apibendrintai pakomentuoti visus pažeidimus, dėl kurių jai dabar priekaištaujama, A.Šimaitienė pareiškė: „Mano nuomonė tikrai nėra, kad galima nagrinėti bylas bet kaip... Mano nuomone, reikia nagrinėti pagal įstatymus...“

Papildyta: Teisėjų taryba nusprendė patarti prezidentei atleisti A.Šimaitienę iš teisėjos pareigų. Už tai vienbalsiai balsavo visi 14 TT nariai.

VIDEO: 15min.lt - Teisėjų tarybos vadovo komentarai apie A.Šimaitienę
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min