Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Apeliacinis teismas: nėra pagrindo stabdyti LRTC ir LRT bylos

LRT pastatas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / LRT pastatas
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija pirmadienį panaikino Vilniaus apygardos teismo 2010 m. kovo 26 d. nutartį, kuria buvo sustabdyta AB „Lietuvos radijo ir televizijos centras“ (LRTC) ir VšĮ „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“ (LRT) byla, iki bus išnagrinėta kita byla tarp šių šalių, teigiama teismo išplatintame pranešime spaudai.

Apeliacinės instancijos teismas konstatavo, kad nėra pagrindo stabdyti šią civilinę bylą. Teismo pareiga –rūpintis kuo greitesniu teisinės taikos tarp ginčo šalių atkūrimu įpareigojo teismą būti aktyviam ir spręsti, ar susiklosčiusioje situacijoje nurodytos grėsmės, kylančios atskirai nagrinėjant aptariamas bylas, negali būti pašalintos taikant kitus, priimtinesnius nei bylos sustabdymas, civilinio proceso teisės institutus.

Apeliacinio teismo teigimu, nagrinėjamos civilinės bylos yra glaudžiai susijusios: bylose dalyvauja tos pačios šalys, jų reikalavimai susiję su tomis pačiomis sutartimis, o ginčo išsprendimas didžiąja dalimi priklausys nuo ieškovo veiksmų, sutartyse nustatant atsakovo ginčijamus tarifus, galutines kainas ir kitas sąlygas, vertinimo. Be to, šiuo metu nei viena byla nepradėta nagrinėti iš esmės. Esant tokioms aplinkybėms, apeliacinės instancijos teismo vertinimu, pirmosios instancijos teismas privalėjo spręsti klausimą dėl aptariamų civilinių bylų sujungimo, nes egzistavo visos sąlygos šio procesinio instituto taikymui. Bylų sujungimas leistų greičiau išnagrinėti šalių ginčą, nes, skirtingai nei bylos sustabdymo atveju, nereikėtų laukti vieno proceso pabaigos, kad galėtų būti tęsiamas kitas procesas, be to, sujungus bylas, būtų pasiekti tie patys tikslai, kaip ir vieną bylų sustabdžius.

Teismas konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai taikė bylos sustabdymo institutą, nesiėmė procesinių priemonių greitesniam bylos išnagrinėjimui, todėl priėmė neteisėtą nutartį, kuri turi būti naikinama. Kartu pažymėjo, kad pirmosios instancijos teismas, vadovaudamasis civilinio proceso tikslais ir principais, privalo spręsti klausimą dėl aptariamų civilinių bylų sujungimo.

Primename, kad ieškovas LRTC kreipėsi į teismą, prašydamas priteisti iš atsakovo LRT virš 5 mln. Lt dydžio skolą ir beveik ketvirtį milijono Lt siekiančius delspinigius, procesines palūkanas bei patirtas bylinėjimosi išlaidas. Ieškovas nurodo, kad sutarčių pagrindu teikia atsakovui televizijos ir radijo programų siuntimo bei kitas elektroninio ryšio paslaugas. Atsakovas šiomis paslaugomis naudojasi, tačiau už jas nevisiškai atsiskaito, todėl susidarė prašomas priteisti įsiskolinimas. LRT prašo ieškinį atmesti ir teigia, kad ieškovas taiko nepagrįstas ir nesąžiningas kainas už teikiamas paslaugas, dalį paslaugų teikė netinkamai. LRT mano, kad turėtų būti atleista nuo civilinės atsakomybės dėl valstybės veiksmų – sumažinto finansavimo.

Atsakovas anksčiau šiais metais pateikė prašymą sustabdyti šią bylą iki įsiteisės sprendimas byloje pagal LRT ieškinį LRTC dėl neteisėtų veiksmų vykdant sutartis nutraukimo ir nuostolių atlyginimo.

Vilniaus apygardos teismas 2010 m. kovo 26 d. nutartimi atsakovo prašymą tenkino ir bylą sustabdė, kol bus išspręsta kita byla.

Atskirąjį skundą pateikęs LRTC prašė panaikinti minėtą nutartį ir priimti naują sprendimą – atsakovo prašymą dėl bylos sustabdymo atmesti. LRT prašė nutartį palikti nepakeistą.

Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis dar gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min