15min be reklamos
2022 11 30, 13:30

Apeliacinis teismas pradėjo nagrinėti dėl korupcijos išteisinto Kupiškio mero bylą

Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį atvertė korupcija kaltinto Kupiškio mero Dainiaus Bardausko ir kartu su meru teistos ir taip pat išteisintos to paties rajono Kultūros centro direktorės Jolitos Janušonienės baudžiamąją bylą.
Dainius Bardauskas
Dainius Bardauskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Rugpjūtį paskelbtą Panevėžio apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį abiem kaltinamiesiems aukštesnės instancijos teismui apskundė prokuratūra.

Apeliaciniu skundu prašoma panaikinti pirmos instancijos teismo nuosprendį ir priimti apkaltinamąjį nuosprendį: merą pripažinti kaltu ir skirti jam 65 tūkst. eurų baudą, atimti iš D.Bardausko teisę šešerius metus dirbti vadovaujantį darbą valstybiniame, privačiame ir viešajame sektoriuje.

To paties rajono Kultūros centro direktorei J.Janušonienei prašoma skirti 42,5 tūkst. eurų baudą ir trejiems metams atimti teisę dirbti vadovaujantį darbą valstybiniame, privačiame ir viešajame sektoriuje.

„Išteisinamasis nuosprendis nepagrįstas jis turi būti panaikintas ir priimtas apkaltinamasis nuosprendis, teismas padarė išvadas, neatitinkančias faktinių bylos aplinkybių“, – rašoma prokurorės skunde, kurį per posėdį paskelbė teisėja Jūratė Jakubonienė.

Meras ir direktorė buvo sulaukę kaltinimų dėl reikalavimo duoti kyšį ir jo priėmimo, prekybos poveikiu, dokumentų klastojimo ir kurstymo suklastoti dokumentą.

Rugpjūčio 24 dieną Panevėžio apygardos teismas abu kaltinamuosius išteisino, kaip pagrindinį išteisinimo motyvą nurodė, kad nė vienas kaltinamasis negavo asmeninės materialinės ar nematerialinės naudos.

Pasak teismo, tie pinigai, kuriuos gavo iš prekybininkų, negali būti traktuojami kaip kyšis, visi pinigai buvo panaudoti šventėms organizuoti. Nustačius, kad ir buvo Labdaros ir paramos įstatymo pažeidimų, ieškojimas renginiams paramos rėmėjų nėra nusikalstamas, visa gauta parama buvo panaudota renginiams organizuoti.

Tačiau prokurorės Dalios Markauskienės skunde teigiama, kai tai buvo ne parama, o neteisėtas veikimas vykdant įgaliojimus.

„Sąvoka parama buvo buitinis terminas, jie suvokė, kad moka, jiems bus leista prekiauti, o sumokėję gaus išskirtines sąlygas“,– rašoma skunde.

Tuo metu meras D.Bardauskas, J.Janušonienė ir jų advokatai nesutinka su prokurorės skundu, jie prašo palikti galioti Panevėžio apygardos teismo nuosprendį.

Nė viena iš šalių apeliacinėje instancijoje neprašo atlikti įrodymų tyrimo – apklausti liudytojus, tirti įrodymus. Teismas dėl įrodymų tyrimo apsispręs vėliau, kitas posėdis vyks sausio 17 dieną.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atlikusių Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnų duomenimis, rajono savivaldybės meras ir Kultūros centro vadovė galėjo reikalauti ir paimti kyšius iš kelių bendrovių už išskirtines prekybos sąlygas 2017, 2018 ir 2019 metais prie Kupiškio marių vykusių festivalių „Stichijos“ metu. Festivalis kelerius metus iš eilės buvo rengiamas Kupiškio marių saloje „Uošvės liežuvis“.

Prokuratūra teigė, kad pareikalautų ir susitartų priimti kyšių suma siekė 20 tūkst. eurų.

D.Bardauskas kaltintas kurstęs, o Kupiškio rajono kultūros centro direktorė – klastojusi dokumentus. Abu jie kaltę neigė.

Anot prokuratūros, abu kaltinamieji iš festivalių organizavimo gavo ir nematerialinės asmeninės naudos sau. Kaltintojai įsitikinę, kad meras, festivaliuose sakydamas sveikinimo kalbas, gerino savo kaip politiko įvaizdį ir kėlė reitingus, o kultūros centro direktorė neva įrodė savo darbdaviui merui, kad yra tinkama eiti šias pareigas.

Teismas atkreipė dėmesį, kad masinio komercinio renginio metu naudą gauna visi – žiūrovai, rėmėjai per reklamą ir pelną iš savo tiesioginės naudos.

Teismas tik iš dalies sutiko su tuo, kad nauda D.Bardauskui pasireiškė tuo, jog festivalis merui buvo kaip tribūna politiniams populiarumui didinti ir reitingams kelti.

D.Bardauskas Kupiškio rajono savivaldybei vadovauja antrą kadenciją, meru pirmąkart jis buvo išrinktas 2015 metais. Jis buvo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys, tačiau teisėsaugai pranešus apie įtarimus, mero narystė partijoje buvo sustabdyta.

„Narystė buvo sustabdyta ir ji nebuvo atnaujinta“, – BNS trečiadienį sakė Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų atstovė Paulina Levickytė.

Pareiškus įtarimus meras taip pat buvo nušalintas nuo pareigų, tačiau vėliau teismas leido į jas sugrįžti.

D.Bardauskas BNS trečiadienį sakė, kad siekia trečios mero kadencijos.

„Kol kas esu kandidatų sąraše“, – pareiškė meras, tačiau plačiau sprendimo nekomentavo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie 15min