Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 28d. 13:03

Apie 10 tūkst. pedagogų žada streiką, jeigu politikai netesės duotų pažadų

Švietimo profsąjungos ruošiasi naujiems streikams. Jau lapkričio pabaigoje gali streikuoti apie 10 tūkst. pedagogų visose Lietuvos savivaldybėse. Tai pirmadienį 15min studijoje sakė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.

Pedagogai pasijuto apgauti, kai pamatė 2020 metų valstybės biudžeto projektą. Jame numatyta, kad švietimo srities finansavimas didės viso labo 55,5 mln. eurų, nors anksčiau politikai pedagogams žadėjo gerokai didesnę sumą – 118 mln. eurų.

Pastaroji suma buvo sutarta per derybas, kuriose dalyvavo keturios švietimo profesinės sąjungos ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Derybininkai susitarė, kad kitąmet švietimo sistemos asignavimai augs maždaug 118 mln. eurų, o naujai gauti pinigai bus skirti mokytojų atlyginimams didinti.

Dabar aiškėja, kad pažadai gali likti neištesėti.

„Jeigu nebus vykdomi susitarimai, bus skelbiamas streikas“, – 15min studijoje sakė E.Milešinas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Egidijus Milešinas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Egidijus Milešinas

Prieš dvi savaites įvyko jo vadovaujamos Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos tarybos posėdis, kuriame buvo priimtas sprendimas streikuoti.

„Buvo vienbalsiai nuspręsta“, – sakė E.Milešinas.

Paklaustas, kiek pedagogų streikuotų, jeigu Vyriausybė nesilaikytų susitarimų, E.Milešinas tvirtino, kad skaičius siektų apie 10 tūkst.

„Mūsų profesinė sąjunga vienija apie 10 tūkst. narių, – kalbėjo E.Milešinas. – Per šias dvi savaites buvo vykdomos apklausos, vietinių skyrių susirinkimai. Pagal tai, kokią mes turime informaciją, beveik visi pedagogai pasiruošę eiti į streiką.“

Galutinis sprendimas dėl streiko bus priimtas po lapkričio 10-osios, kai kitų metų biudžeto projektas iš Seimo bus grąžintas Vyriausybei.

„Jeigu bus įgyvendinti visi susitarimai, kurie buvo pasiekti, tai streiko nebus. Mūsų tikslas nėra streikas dėl streiko“, – tvirtino E.Milešinas.

Jis sakė nežinąs, ar prie streiko prisidėtų kitų profsąjungų atstovai.

Kitos profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas, pernai organizavęs mokytojų streikus dėl etatinio apmokėjimo, sakė svarstysiantis „streiko skelbimo klausimą“.

Lietuvoje veikia 5 švietimo profesinės sąjungos.

Ministerija neturėjo įgaliojimų

Kaip nutiko, kad per derybas pedagogams pažadėta suma sumažėjo perpus?

Pats švietimo ministras Algirdas Monkevičius pripažįsta, kad pedagogams duoti pažadai dabartiniame valstybės biudžeto projekte nėra įgyvendinti. Esą tai susiję su socialine politika.

„Biudžetas didėja, tačiau tie akcentai šiuo metu orientuojami į socialinę politiką“, – praėjusią savaitę sakė A.Monkevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtino, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija neturėjo įgaliojimų dalyti naujų pažadų pedagogams.

„Vyriausybė vykdo tuos įsipareigojimus, kurie pasirašyti. Profesinės sąjungos kalba apie naują sutartį, kuriai pasirašyti nebuvo suteikti Vyriausybės įgaliojimai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Tai jos tiesiog nėra“, – sakė S.Skvernelis.

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša siūlo ieškoti kompromiso. Jis parlamente registravo siūlymą kitų metų biudžete švietimui papildomai skirti virš 70 mln. eurų, – tai būtų mažiau nei žadėti 118 mln. eurų, bet daugiau nei dabar planuojami 55,5 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min