TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Apie 250 žmonių prie Seimo reikalavo dekriminalizuoti kanapių laikymą

Kanapių Kultūros Diena 2017
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Kanapių kultūros diena 2017
Šaltinis: BNS
2
A A

Ketvirtadienio vakarą prie Seimo maždaug 250 žmonių dalyvavo akcijoje, kurios metu reikalauta dekriminalizuoti kanapių laikymą ir įteisinti jų vartojimą medicininiais tikslais.

„Kanapių kultūros diena – diena, kai mes norime kalbėti, kad galime ir turime kurti savitą, tradicija ir mokslu grįstą kanapių kultūrą. Mes turime žiūrėti į kanapės augalą ne kaip į baubą, o teigiamai reaguoti į tai, ką pasaulis jau yra atradęs, į tai, kad šiandien yra žinoma daugiau kaip 160 simptomų ir diagnozių, kurioms gydyti yra skiriamos kanapės“, – BNS sakė akcijos dalyvis Andrius Osadcis.

Pasak jo, akcijos dalyviai siekia, kad būtų panaikinta baudžiamoji atsakomybė už kanapių ar nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą be tikslo jas platinti, kitas siekis – įteisinti kanapių vartojimą medicininiais tikslais.

„Tikslas pirmiausia yra dekriminalizuoti kanapių ar mažo narkotinių medžiagų kiekio turėjimą ir vartojimą, bausmės yra neadekvatu ir dėl to dažniausiai kenčia jaunas žmogus. Taip pat mes norėtume, kad Lietuvoje, kaip ir kitose Europos ir pasaulio valstybėse, kanapes būtų galima naudoti medicininiais tikslais“, – kalbėjo A.Osadcis.

Į akciją atėjęs sostinės meras, Liberalų sąjūdžio vadovas Remigijus Šimašius sakė, kad visi taikūs susibūrimai ir visos diskusijos demokratinėje valstybėje yra leidžiamos. Akcijos dalyviai buvo vaišinami saldainiais iš kanapių, o maždaug dešimt žmonių protestavo prieš patį Kanapių dienos renginį.

Šią akciją remianti parlamentarė liberalė Aušrinė Armonaitė mano, kad reikia kalbėti ir apie mažo kiekio narkotinių medžiagų turėjimo legalizavimą, ir apie kanapių vartojimo medicininiais tikslais įteisinimą.

„Šiandien yra Kanapių diena ir galime ta proga diskutuoti apie keletą dalykų. Pirma – apie prevencijos politiką, nes šiuo metu už mažą kiekį disponavimo yra numatyta baudžiamoji atsakomybė. Antras dalykas, turime kalbėti garsiau apie kanapių naudojimą medicinoje. Nuo šių metų sausio Vokietijoje, daugybėje kitų pasaulio valstybių, šie dalykai naudojami gydant žmones sergančius epilepsija ir onkologinėmis ligomis“, – BNS sakė A.Armonaitė.

Pasak jos, taip pat reikia būti atviriems ir diskutuoti apie legalizavimą ar apie auginimą savoms reikmėms, bet jokiu būdu ne platinimui. „Jokiu būdu negalime šokti į legalizavimą iš karto, turime kalbėti apie subalansuotą narkotikų prevencijos politiką, tai yra pagrindinis darbas, kurį reikia atlikti Lietuvoje“, – sakė liberalė.

VIDEO: Kanapių kultūros dienos organizatorius: noriu, kad žmonės gyventų laimingi

Premjeras Saulius Skvernelis nepritaria šiai nuomonei ir laikosi pozicijos, kad baudžiamoji atsakomybė net už mažo kiekio narkotikų turėjimą yra adekvati bausmė.

„Mano pozicija nesikeičia, aš manau, kad tai yra ypač pavojinga veika, galbūt atrodanti nekaltai, bet perauganti į visai kitas pasekmes, ir aš kol kas manau, kad dabartinis teisinis reglamentavimas yra tinkamas“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė premjeras.

Didžiausios valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad šis Seimas neketina niekaip liberalizuoti įstatymų dėl narkotinių medžiagų vartojimo. „Šis Seimas jokių įstatymo pataisų nepriims“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė R.Karbauskis.

Anot jo, narkotikų vartojimas Lietuvoje yra rimta problema, jai būtina skirti ypatingą dėmesį.

„Mes turime aibę problemų, ir tos problemos iš alkoholio vartojimo pereina į narkotikų vartojimą, ir labai aktyviai. Tyrimai, kurie atliekami mokyklose siekiant išsiaiškinti, ar yra narkotikų požymių, rodo tragišką padėtį. Net nešnekant apie miestų mokyklas, kur beveik visur yra narkotikų požymių, tai jau yra paplitę ir regionų, kaimų mokyklose. Ši padėtis reikalauja mūsų ypatingo dėmesio ir reakcijos į tai“, – tvirtino politikas.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasisako prieš kanapių legalizavimą, tačiau sutinka su siūlymu naikinti baudžiamąją atsakomybę už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą be tikslo jas platinti, numatant tik administracinę nuobaudą.

„Dekriminalizavimą, kai vartotojas nebaudžiamas už marihuanos turėjimą ir vartojimą, aš palaikyčiau, nes priklausomą žmogų reikia ne bausti, o gydyti. Antras dalykas – medicininių preparatų įteisinimas ir naudojimas. Tam nereikia nieko įteisinti, legalizuoti. Trečias variantas – rekreacinių (pramoginių) kanapių legalizavimas, kai iki tol buvusi narkotinė medžiaga braukiama iš draudžiamųjų sąrašo, tampa legali. Aš būčiau prieš šį variantą, nes mes ir taip turime problemų ir mums nereikia dar vienos“, – teigiama žiniasklaidai paskelbtame ministro komentare.

Pasak ministro, svarbu suprasti, kad kanapės sukelia priklausomybę, tam tikrų kognityvinių funkcijų pakenkimus, paveikia emocinį intelektą, kelia elgesio problemų, ir kanapių legalizavimas netgi medicininiais tikslais nėra nei šios dienos, nei šių metų prioritetas.

„Tokie sprendimai turi būti priimami labai atsakingai, įvertinus galimas rizikas, užsienio šalių patirtį. Taip, kai kuriose Europos šalyse jos yra naudojamos medicininiais tikslais, tačiau Baltijos šalyse – ne. Tad pirmiausia būtina išanalizuoti situaciją, įvertinti rizikas. Be to, jei ateityje būtų nuspręsta jas legalizuoti medicininiais tikslais, turėtų būti sukurtas labai aiškus ir griežtas mechanizmas, kad nebūtų galimybės piktnaudžiauti“, – apie galimybę legalizuoti kanapes medicininėms reikmėms sako ministras.

Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga, Seimo liberalai A.Armonaitė ir Vitalijus Gailius siūlė grąžinti nuostatas, jog nedidelis narkotinių medžiagų turėjimas be tikslo jas platinti užtrauktų tik administracinę atsakomybę, 60–300 eurų baudą, taip pat siūlyta leisti mažą kiekį medžiagų atiduoti teisėsaugai be jokių sankcijų. Tačiau kovo pabaigoje Seimas politikų pataisoms nepritarė.

ES narkotikų stebėsenos agentūra (EMCDDA) 2015-aisiais skelbė, jog Lietuvos jaunimas yra tarp mažiausiai kanapių produktais besisvaiginančiųjų Europos Sąjungoje. Tyrimo duomenimis, per metus Lietuvoje šių kvaišalų vartojo 5 proc. jaunimo, tačiau bent kartą jų paragavo penktadalis penkiolikmečių–šešiolikmečių.

Marihuana laikoma psichotropine medžiaga, ji turi veikliosios medžiagos – tetrahidrokanabinolio. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad kanapės yra labiausiai paplitusi nelegaliai parduodama narkotinė medžiaga pasaulyje. Jaunesnio amžiaus asmenys pirmąkart dažniau išbando kanapes, o ne kitus narkotikus. Taip pat PSO informuoja, kad ilgalaikis kanapių vartojimas sukelia priklausomybę, kenkia kognityviniams gebėjimams, atminčiai ir informacijos įsisavinimui, sukelia plaučių ligas, gali pasunkinti šizofrenijos simptomus.

Kartu PSO pažymi, jog tyrimais yra įrodyta, jog AIDS bei vėžiu sergantiems pacientams kanapės padeda palengvinti pykinimą ir kitus simptomus, taip pat terapinės kanabinoidų savybės buvo pademonstruotos glaukomos ir astmos gydymo tyrimuose.

Jungtinėse Valstijose kanapių pardavimas ir naudojimas medicininėms ir rekreacinėms reikmėms yra legalizuotas aštuoniose iš 50-ies valstijų, JAV sostinėje Vašingtone marihuaną galima naudoti asmeninėms reikmėms, bet ne parduoti, dar beveik dvidešimt valstijų leidžiama kanapes naudoti medicininėms reikmėms. Kanapės yra įteisintos Urugvajuje, medicininis jų naudojimas leidžiamas Vokietijoje, Airijoje, Jamaikoje, Australijoje. Kanapių vartojimas dekriminalizuotas Čekijoje, Nyderlanduose, Austrijoje, Danijoje, Airijoje, Portugalijoje, Meksikoje, Kosta Rikoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min