Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 7d. 13:53

Apie negeroves pranešę žmonės sako nesigailintys, nors sulaukė sankcijų ar priešpriešos

Spaudos konferencijos akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Spaudos konferencijos akimirka

Apie pastebėtas negeroves – piktnaudžiavimą, nepotizmą, vokeliuose mokamus atlyginimus – pranešę žmonės sako nesigailintys savo sprendimų, nors sulaukė sankcijų ar priešiškos aplinkinių reakcijos.

Seimo Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė tikisi, kad situaciją pakeis nuo sausio įsigaliojantis Pranešėjų apsaugos įstatymas, ji taip pat sako matanti ir besikeičiančias visuomenės nuotaikas.

Tarptautinei antikorupcijos dienai skirtoje spaudos konferencijoje Seime savo istorijomis penktadienį dalijosi prieš daugiau nei dešimt metų apie atlyginimus vokeliuose viešai prakalbusi Dalia Budrevičienė, spragas e.sveikatos sistemoje aptikęs Darius Povilaitis, piktnaudžiavimus Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre (KMPMC) paviešinęs Ignas Šalnaitis.

D.Budrevičienė: žmonės bijo iki šiol

Su politikui Viktorui Uspaskichui priklausiusia „Krekenavos agrofirma“ teismuose kovojusi D.Budrevičienė sakė iki šiol sulaukianti žmonių pastabų, kad prakalbusi apie vokeliuose mokamą atlyginimo dalį „užsidirbo“ tik daugybę ligų.

Ji teigė teismų maratonus perėjusi tik padedama geros valios žmonių. Tuo metu kiti žmonės, išgąsdinti jos atvejo, ir dabar dar bijo reikalauti, kad darbdaviai laikytųsi įstatymų.

„Dar žmonės nedrįsta, galbūt aš kalbu daugiau apie provincijos žmonių gyvenimą, nes kai kurie buvo išgąsdinti mano atvejo. Kai kurie klausia, ką tu turi – ligų krūvą? Tikrai žmonės gal ir žino (apie pažeidimus – BNS), bet bijo prasidėti“, – per spaudos konferenciją kalbėjo D.Budrevičienė.

Nors buvo atleista iš darbo, o išgarsėjusi kaip vokelių istorijos herojė negalėjo rasti naujo darbo, sušlubavo sveikata, D.Budrevičienė teigė nesigailinti savo poelgio.

„Nesigailiu, kad tai padariau, pasakiau, ir jei Dievas pakartotų tokį siūlymą, padaryčiau vėl“, – tvirtino moteris.

Panevėžio rajone, Krekenavoje, gyvenanti D.Budrevičienė 2006 metais per susitikimą su rinkėjais Darbo partijos lyderio V.Uspaskicho paklausė, kiek su politiko vardu sietoje bendrovėje „Krekenavos agrofirma“ dar bus mokamos algos nelegaliai – vokeliuose.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalia Budrevičienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalia Budrevičienė

Šį klausimą paviešinus spaudoje „Krekenavos agrofirmą“ užplūdo įvairiausi tikrintojai ir netrukus po to moteris buvo atleista iš darbo. Teismas šį atleidimą pripažino neteisėtu.

Paviešinęs spragas sulaukė įtarimų

Kibernetinio saugumo analitikas D.Povilaitis pasakojo apie savo atvejį, kai pastebėjęs spragas e. sveikatos sistemoje ir jas paviešinęs, sulaukė teisėsaugos įtarimų.

Vasarą ieškodamas asmeninės informacijos D.Povilaitis aptiko, kad gali prieiti ir prie kitų žmonių asmens duomenų.

„Nustebau, kad sistema, kuri kainavo milijonus, turi tokias pradinuko spragas. Paskelbus kilo didelis ažiotažas ir galvojau, kad viskas baigėsi, o man įteikė įtarimus dėl įsilaužimo, informacijos paviešinimo ir taip toliau. Dabar esu tokioj situacijoj, kai laukiu, ką jie pasakys“, – sakė D.Povilaitis.

„Kai aš apsisprendžiau paviešinti šitą informaciją, aš paminėjau, kad ta pati sistema platina duomenis. Aš kaltinamas, kad parodžiau dviejų asmenų gimimo datas, kai pati sistema platina tūkstančių gydytojų duomenis“, – kalbėjo IT specialistas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darius Povilaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darius Povilaitis

Žiniasklaidą apie galimą korupciją darbovietėje informavęs I.Šalnaitis sakė iš pradžių ir pats naudojęsis privilegijomis centro darbuotojams ir tuo nesididžiuojantis.

„Tam reikia ruoštis, kad reikės padirbėti nemažai, kol žinia pasieks visuomenę. Jei jūsų darbovietėje (vykstant pažeidimams – BNS) sako, kad viskas gerai ir visi taip daro, tai ne, nėra gerai“, – kalbėjo I.Šalnaitis.

Įstatymas garantuos konfidencialumą

Seimo narė A.Bilotaitė teigė, kad apie pastebėtus pažeidimus pranešti norinčius žmones padrąsins ne tik apsaugą suteikiantis įstatymas, įsigaliojantis nuo sausio, bet ir besikeičianti visuomenė.

Jau prieš kelerius metus pradėjusi kalbėti apie pranešėjų apsaugą A.Bilotaitė sakė susidūrusi su požiūriu, kad rengianti „skundimų įstatymo projektą“.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė

„Kai mes pradėjome kalbėti prieš kokius aštuonerius metus, kai buvo pateiktas projektas, replikos iš kolegų buvo, kad tai skundikų įstatymo projektas. Praėjus nemažai metų aš matau pokyčius, visų pirma iš politikų ir iš visuomenės, manau, kad ir ponia Dalia Budrevičienė galėtų patvirtinti, kad žmonės keičia požiūrį, pranešę žmonės jau nėra laikomi skundikais“, – sakė Seimo narė.

„Tai rodo, kad mes einame link progreso. Kita vertus, tenka apgailestauti, kad mūsų institucijos, kaip D.Povilaičio atveju, atrodo, sustingusios laike, ir tas reagavimas neigiamas į žmogų, kuris praneša apie trūkumus, (netinkamas – BNS), institucijos kaip tik turėtų skatinti žmones teikti siūlymus, kaip spręsti problemas“, – kalbėjo A.Bilotaitė.

Komentuodama Pranešėjų apsaugos įstatymą konservatorė teigė, kad jis neapims visų situacijų, to neįmanoma reglamentuoti, bet žmonės, pranešdami apie galimą korupciją ir pan., žinos, kad jiems garantuojamas konfidencialumas.

„Aš labai tikiuosi, kad kitais metais, kai šis įstatymas įsigalios, žmonės Lietuvoje gaus aiškų signalą, kad jie apsaugoti, kad pilietiški principingi žmonės, kurie nesusitaiko su pažeidimais, yra valstybės saugomi nuo neigiamo poveikio, kad jų nebus galima atleisti iš darbo, pažeminti pareigose, kad jie galės pretenduoti į tam tikrą kompensaciją“, – pažymėjo Seimo narė.

Galės tikėtis atlygio

Pranešėjų apsaugos įstatymas numato, kad apie galimą korupciją ar kitokius pažeidimus įstaigose pranešusiems žmonėms būtų garantuojama apsauga, tokia kaip anonimiškumas ar darbuotojo neliečiamumas. Įstatymas įsigalioja nuo sausio 1 dienos.

Nuo pranešimo momento prieš pranešėją būtų draudžiama imtis drausminio poveikio priemonių, atleisti jį iš darbo, pažeminti pareigose, perkelti į kitą darbo vietą arba taikyti bet kokias kitas neigiamo poveikio priemones kaip bauginimas, priekabiavimas, grasinimai susidoroti, atlyginimo sumažinimas, darbo valandų pakeitimas ir t.t.

Vyriausybė dar patvirtino atlyginimo pranešėjams mokėjimo tvarką, leisiančią nuo kitų metų finansiškai atlyginti asmenims, suteikusiems vertingos informacijos apie neteisėtą veiklą.

Numatoma, kad pranešėjams, pateikusiems prokuratūrai vertingos informacijos apie pažeidimus, gali būti atlyginama vienkartine pinigine išmoka, taip pat detalizuojama tokios išmokos skyrimo tvarka.

Nustatyta, kad į ne didesnę kaip 1,9 tūkst. eurų (50 bazinių socialinių dydžių) kompensaciją pranešėjas galės pretenduoti „atsiradus nepageidaujamiems padariniams“, t.y. netekus darbo, praradus pajamas ar dalį darbo užmokesčio, jei asmuo perkeltas į kitas pareigas, tai pat patyrus teismo išlaidų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

Aktualu

Sociologas Vladas Gaidys apie partijų reitingus: formuojasi kone dvipartinė sistema

Interviu Kultūra

Pirmą bežodę knygą pristatanti I.Babilaitė: „Vaikai, kaip ir suaugusieji, patiria vienatvę“

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

24sek

Slogus pralaimėjimas: gudrus „Bayern“ planas, Miunchene pasiglemžęs „Žalgirį“

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Neišsiųsti CV Kultūra

Kastytis Sarnickas-Kastetas: apie rašymą, tapatybę ir vaikystės miškelį Lazdynų mikrorajone

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

Aktualu

Kandidatų į prezidentus varžybose pirmauja G.Nausėda ir I.Šimonytė

Aktualu

D.Trumpas: JAV neskubina derybų dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo

24sek

Tarp gražiausių Eurolygos epizodų – įspūdingas A.White'o dėjimas

Naujienos

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Sportas

S.Bilis su Lietuvos rekordu pateko į finalą – gins pasaulio čempiono titulą

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

Aktualu

Sociologas Vladas Gaidys apie partijų reitingus: formuojasi kone dvipartinė sistema

Interviu Kultūra

Pirmą bežodę knygą pristatanti I.Babilaitė: „Vaikai, kaip ir suaugusieji, patiria vienatvę“

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Neišsiųsti CV Kultūra

Kastytis Sarnickas-Kastetas: apie rašymą, tapatybę ir vaikystės miškelį Lazdynų mikrorajone

Aktualu

Vilniaus meru pasiryžęs tapti Naglis Puteikis pats mokesčius miestui mokėti vengia

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

24sek

Slogus pralaimėjimas: gudrus „Bayern“ planas, Miunchene pasiglemžęs „Žalgirį“

Aktualu

Kandidatų į prezidentus varžybose pirmauja G.Nausėda ir I.Šimonytė

Aktualu

D.Trumpas: JAV neskubina derybų dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min