Karštas vasaros pasiūlymas! Prenumerata visai vasarai tik - 1,49 Eur.
Išbandyti
2018 08 20

Apie prosenelio testamentą po 15 metų netyčia sužinojusią moterį valstybė nori palikti be palikimo

Jei netyčia aptikote testamentą, kuriuo jums miręs giminaitis paliko pinigų ar kito turto, neskubėkite džiaugtis. Gali būti, kad valstybė šį turtą nuspręs pasilikti sau. Taip nutiko iš Kauno kilusiai, šiuo metu Austrijoje gyvenančiai Aušrai Blaas, tarp senų daiktų netyčia aptikusiai prosenelio testamentą. Kauno apylinkės teismas neseniai nusprendė moterį palikti be prosenelio palikimo – buvo nustatyta, kad tai, jog ji nieko nežinojo apie testamentą, nėra pakankama priežastis praleisti terminą, per kurį mūsų šalyje būtina pareikalauti palikimo. To teismo prašė Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).
Pagyvenęs žmogus pasirašo sutartį
Testamentas. Asociatyvinė nuotr. / 123rf nuotr.

Kaip 15min pasakojo A.Blaas, pernai vasarą jos prašymu į Austriją draugai atvežė įvairių dokumentų, nuotraukų, kitų daiktų.

Sklaidydama lapus ji aptiko 2002 metais mirusio prosenelio Vitalio Žukaičio surašytą testamentą, patvirtintą notarės.

Dokumentą prosenelis parašė 2000 metais. Po jo mirties daiktai buvo sukrauti į dėžes ir jose pragulėjo ne vienerius metus.

A.Blaas teigimu, radinys labai nustebino – kiek šeimai buvo žinoma, prosenelis turto neturėjo, todėl po jo mirties niekam net nekilo mintis, kad jis gali būti surašęs testamentą, juolab kad garbaus amžiaus žmogus giminėms apie jį neprasitarė.

„Buvau sutrikusi, nežinojau, ką daryti, kreipiausi į įvairius žmones. Pažįstamas teisininkas teigė tokio atvejo dar negirdėjęs ir pasiūlė eiti paprastu keliu – kreiptis į teismą“, – pasakojo ji.

Asmeninio archyvo nuotr. /Aušra Blaas
Asmeninio archyvo nuotr. /Aušra Blaas

Į teismą kreiptis A.Blaas teko dėl to, kad pagal mūsų įstatymus, palikimą priimti privaloma per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos, tai yra palikimą surašiusio žmogaus mirties.

Tačiau terminą teismas gali atnaujinti, jei pripažįsta, kad terminas praleistas dėl svarbių priežasčių.

Testamentu V.Žukaitis proanūkei paliko indėlį su palūkanomis „Lietuvos taupomajame banke“, sąskaitą vėliau perėmė „Swedbank“.

Kalbėdama su 15min A.Blaas stebėjosi, kaip per tiek metų iš banko nebuvo jokios žinios apie sąskaitą – prašymas atnaujinti duomenis prosenelio adresu nebuvo gautas.

Dar daugiau – moteris nežino, kiek pinigų jai paliko prosenelis. „Swedbank“ atstovai jai yra teigę, kad prie sąskaitos ji bus prileista tik leidus teismui.

„Kiek ten yra pinigų, ne taip ir svarbu. Prosenelis buvo mano mylimiausias žmogus šeimoje, tai yra jo valia“, – teigė pašnekovė.

Kauno apylinkės teismas rugpjūčio pradžioje A.Blaas nenudžiugino – teisėja Sigita Bružienė nusprendė moters pareiškimą atmesti.

VMI paprašė palikimo neatiduoti

Suinteresuotu asmeniu šioje byloje buvusi VMI teismui pateikė atsiliepimą į bylą, kuriame nurodė, kad A.Blaas nurodyta aplinkybė – nežinojimas apie palikimo atsiradimą, negali būti pripažintas objektyviomis ir svarbiomis priežastimis, dėl kurių pareiškėja praleido nustatytą trijų mėnesių terminą.

„Pareiškėjai nenurodžius jokių konkrečių svarbių priežasčių, dėl kurių ji praleido terminą palikimui priimti po testatoriaus mirties, vertintina, kad šio klausimo sprendime pareiškėja nebuvo pakankamai atidi ir savo teises įgyvendino aplaidžiai, nes byloje neįrodytos jokios aplinkybės, trukdžiusios pareiškėjai laiku kreiptis dėl palikimo priėmimo“, – teigiama teismo sprendime.

cardplayer.com nuotr/Teisėjo plaktukas
cardplayer.com nuotr/Teisėjo plaktukas

Priimdamas neigiamą A.Blaas sprendimą, teismas taip pat turėjo omenyje ir tai, kad terminas palikimui priimti praleistas labai ženkliai – 15 metų.

„Darytina išvada, kad pareiškėja įstatyme nustatytą terminą palikimui priimti praleido be svarbių ir pateisinamų priežasčių“, – rašo teismas.

Prosenelis apie testamentą niekam nesakė

Teismo sprendimas A.Blaas labai nustebino – moteris tikina, kad nebūtų praleidusi termino, jeigu būtų apie testamentą žinojusi.

Kodėl prosenelis nusprendė niekam neprasitarti apie palikimą, dabar galima tik spėlioti.

„Pagalvokite, jis būdamas 97 metų nuvažiavo pas notarą ir parašė tą testamentą. Ir niekam neprasitarė. Žmogus buvo itin protingas, jis buvo ištremtas 8 metams į Sibirą. Žmonės po karo buvo labiau užsisklendę savyje, tad aš manau, kad jis bijojo visokių nesusipratimų, – svarstė A.Blaas. – Kai prosenelis mirė, aš gyvenau Vokietijoje, buvau jauna studentė 21 metų, Lietuvoje nėra tie testamentai populiarūs, negalvojome, kad jis gali būti, net kalbos tokios nebuvo.“

A.Blaas stebisi, kad Lietuvoje paveldėtojams niekas apie tai nepraneša. Ji teigė, kad tokių atvejų gali būti ir daugiau, tačiau žmonės ir toliau nežino apie palikimus.

„Man dabar atsiranda sakančių, kad Lietuvoje žmonės tokius dalykus žino, tarpusavyje kalbasi ir nėra jokių paslapčių. Ir notarė pareiškė, kad kokia čia giminė, jeigu jūs čia nežinojote. Aš svarstau, koks tos notarės reikalas, kokia čia yra giminė, – kalbėjo ji. – Teisė yra tam, kad apgintų žmogų.“

A.Blaas pasiduoti neketina – pakeitė advokatą ir žada Kauno apylinkės teismo sprendimą apskųsti aukštesnės instancijos teismui.

„Visgi tai yra mano prosenelio valia, ir ją reikia įvykdyti“, – pabrėžė ji.

Teisininkė: teismas vertina kiekvieną atvejį atskirai

Paveldėjimo teisėje besispecializuojanti teisininkė Aistė Žemaitienė 15min teigė, kad tikrai pasitaiko atvejų, kad asmuo per 3 mėnesius palikimo priimti nesuskumba.

„Tokiu atveju lieka dvi išeitys – arba palikimas gali būti priimamas pasibaigus terminui ir be kreipimosi į teismą, jei kiti priėmę palikimą įpėdiniai su tuo sutinka, arba galima kreiptis į teismą su prašymu atnaujinti terminą palikimui priimti“, – pasakojo ji.

Teisininkė pabrėžė, kad tokiu atveju yra labai svarbios tokio nesuspėjimo priežastys – Civilinis kodeksas numato, kad teismai terminą atnaujina tik tuo atveju, jei jis praleistas dėl svarbių priežasčių.

„Vien tai, kad jūsų minėtoje situacijoje įpėdinė gyvena svečioje šalyje, įprastai svarbia priežastimi nelaikoma, tačiau jei yra ši aplinkybė drauge su kitomis, teismui tai padeda susiformuoti nuomonę apie tai, kad terminas palikimui priimti galimai praleistas dėl svarbių priežasčių“, – sakė pašnekovė.

Anot A.Žemaitienės, šiuo atveju svarbu paminėti, kad teismas, spręsdamas dėl priežasčių svarbumo ar nesvarbumo, turi ne tik laikytis nusistovėjusios teismų praktikos, tačiau ir vertinti visas priežastis konkrečioje situacijoje.

„Štai konkretus pavyzdys – byloje teismas pripažino termino praleidimą kaip praleistą dėl svarbių priežasčių, nes pareiškėja ir gyveno svečioje šalyje, ir turėjo rimtų ir ilgalaikių sveikatos problemų tiek iki palikimo atsiradimo dienos, tiek po jos“, – apie kitas panašias bylas pasakojo teisininkė.

Aistės Žemaitienės nuotr. /Aistė Žemaitienė
Aistės Žemaitienės nuotr. /Aistė Žemaitienė

Ji prisipažino, kad jos asmenine nuomone, 3 mėnesių terminas yra trumpokas, ypač tais atvejais, kai artimojo mirtis yra visiškai netikėta ir labai skausminga, įtraukianti paveldėtoją į depresijos, sunkaus susitaikymo su tolimesne lemtimi liūną.

Saugikliai sudėlioti ne šiaip sau

„Tačiau įstatymas kaip toks paprastai sukuriamas tam, kad sureguliuotų visuomenės santykius ir jei terminas apskritai nebūtų nustatytas, nebūtų jokio teisinio tikrumo – palikimą galėtų priimti tolimesnės eilės įpėdinis ir niekuomet nebūtų ramus, kad vieną dieną neatsiras aukštesnės linijos paveldėtojas ir nepareikalaus, kas jam priklauso“, – teigė ji.

Teisininkė pridūrė, jog svarbu, kad žmonės apskritai žinotų apie šį terminą – jai džiugu matyti, kad visuomenė teisiniais klausimais yra šviečiama televizijos, radijo laidose, portaluose, socialinėje žiniasklaidoje.

„Nes tikrai liūdna, kai kreipiasi asmuo, kuriam padėti šansai yra labai prasti vien todėl, kad jis pats ko nors laiku nežinojo – kaip visi mėgsta kartoti, įstatymo nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia, ir kartais tai turi išties liūdnų pasekmių“, – pabrėžė teisininkė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius