Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 24d. 17:09 , atnaujinta: 2012 spalio 24d. 21:48

Apie „vokelius“ įmonėje „Balsas.lt leidiniai“ viešai prabilęs Marijus Širvinskas apklaustas VMI

Marijus Širvinskas Gailius
Luko Balandžio nuotr. / Marijus Širvinskas Gailius

Po viešų kelių žurnalistų prisipažinimų, kad įmonei „Balsas.lt leidiniai“ priklausančiose žiniasklaidos priemonėse atlyginimai buvo mokami „vokeliuose“ sujudo ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Trečiadienį Vilniaus apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos juridinių asmenų patikrinimo skyrius apklausė buvusį „Ekonomika.lt“ žurnalistą Marijų Širvinską.

Pasak jo, apklausa truko tris valandas. Per ją smulkiai iki detalių žurnalisto buvo klausiama, kas, kada ir kiek pinigų nelegaliai įteikė buvusiam žurnalistui.

„Buvau kvailas, kad nevedžiau žurnalų ir neužsirašinėjau sumų, kurias gaudavau, nes VMI reikia duomenų litų tikslumu. (...) Be to, aš dalį, nors ir nereguliariai, tų nelegalių pinigų įnešdavau į banką, todėl tie įnešimai tampa įrodymu“, – teigė M.Širvinskas.

VMI dėl „vokelių“ „Balsas.lt leidiniuose“ atlieka operatyvų tyrimą. Artimiausiu metu, 15min.lt žiniomis, VMI ketina apklausti ir kitus buvusius ir esamus „Balsas.lt leidinių“ grupės darbuotojus.

Tiesa, 15min.lt žiniomis, vien pernai „Balsas.lt leidiniai” VMI ir Darbo inspekcijos buvo tikrinami bent keturis kartus. Tačiau tokių tyrimų metu neatsirasdavo prisipažįstančių, kad gauna „vokelius“ žurnalistų.

„Balsas.lt leidinių” vadovai yra bausti tik už tai, kad įmonės darbuotojai nesilaiko „darbo saugos” ir užuot dirbę po 2 ar 4 valandas, kaip numatyta jų darbo sutartyse, biure praleidžia kur kas daugiau laiko.

VMI atliko prevenciją

VMI portalui 15min.lt atsiųstame atsakyme teigia, kad „Balsas.lt leidiniai” grupės veikla pernai domėjosi dukart. Pirmą kartą sausį, kai žurnalistai pasiprašė būti apsaugoti nuo prievartos išsiimti neteisėtus verslo liudijimus. Tuomet, anot VMI atsakymo, buvo atlikta prevencija ir įmonės darbdaviai įspėti apie už tokią prievartą gresiančias sankcijas.

Tačiau po VMI įspėjimų, panašu „Balsas.lt leidiniai”  vadovai žengė dar toliau – jau vasarį VMI gavo žinių apie vienoje grupės įmonėje mokamus „vokelius".

„Tų pačių metų vasario mėn. viešai  išplatinta informacija, kad viename ,,Balso grupės“ leidinių mokamas neapskaitytas darbo užmokestis. Keli informaciją išplatinę darbuotojai pakviesti atvyko į Vilniaus AVMI, tačiau jokių faktą galinčių patvirtinti įrodymų ar duomenų, kurie sudarytų prielaidas VMI pačiai atlikti rezultatyvius kontrolės veiksmus, nepateikė.

Be to, asmenys atsisakė pateikti raštiškus neanoniminius paaiškinimus, kurie leistų VMI fiksuoti neapskaityto darbo užmokesčio mokėjimo faktus. Neturėdama jokios konkrečios informacijos (apie išmokų mokėjimo laiką, vietą, kitas aplinkybes) nei darbuotojų patvirtinimų, kad tokios išmokos buvo, VMI neturėjo galimybių planuoti rezultatyvių kontrolės veiksmų arba pagrindo fiksuoti daromus pažeidimus", – rašo VMI.

Susidomėjo ministrė

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė teigia, kad Lietuvos žiniasklaidos priemonių savininkų noras „nusukti" mokesčius – anokia naujiena. Anksčiau tai buvo daroma mokant autorinius atlyginimus, vėliau – verčiant žurnalistus išsiimti verslo liudijimus.

Su verslo liudijimais, ministrės teigimu, galėjo susidoroti VMI – ji turi teisę po tyrimo perkvalifikuoti darbo santykių turinį.

Tuo tarpu pati įžūliausia mokesčių slėpimo forma – „vokeliai" taip lengvai neįveikiami. Ministrės teigimu, be imančiosios pusės bendradarbiavimo ir sutikimo liudyti, įrodyti faktą yra sudėtinga.

„Nebent netyčia ar vykdant operatyvinę veiklą, kurios vykdyti VMI neturi teisės, pavyksta užklupti sukčiaujantį darbdavį mokėjimo momentu", – teigia I.Šimonytė. 

Ministrė pasidomėjo ir buvusios „Valstiečių laikraščio" žurnalistės Daivos Šalc liudijimu portale lrytas.lt, kad į jos kreipimąsi dėl nelegalaus užmokesčio Vilniaus apskrities VMI vadovas Marius Žemgulis nereagavo.

„Neabejotinai paprašiau paaiškinimų apie šią situaciją. Preliminariai vertindama man pateiktą informaciją, drįstu spėti, kad galbūt kreipimosi metu buvo tikimasi, jog VMI/VDI yra pajėgios  išspręsti situaciją be įmonės darbuotojų dalyvavimo, kuris būtų apėmęs raštiškus šios informacijos patvirtinimus ir galbūt kreipimąsi į teisėsaugos institucijas, kurios turėtų galimybę fiksuoti nusikalstamas veikas specialiomis priemonėmis. Susipažinusi su visa informacija, galėsiu pateikti tikslesnį vertinimą. Tačiau nuogąstauju, kad žmonės labiau linkę tikėtis, kad anoniminiai ir panašūs liudijimai, pakeis situaciją be jų aktyvaus dalyvavimo, nes, kaip sakoma, „mums dar čia reikės dirbti“ ir „mums su jais reikės gyventi toliau“, – teigia ministrė.

Ji užtikrina, kad savo kompetencijos rėmuose, nesikišdama į patį patikrinimą, Finansų ministerija VMI atliekamą tyrimą neabejotinai stebės ir imsis priemonių, jeigu tai atrodys reikalinga. 

Tikisi, kad padės viešumas

M.Širvinskui trečiadienio apklausa VMI paliko gerą įspūdį. Žurnalistas viliasi, kad šįkart VMI pavyks išsiaiškinti tiesą ir byla pasieks teismą.

„Panašu, kad viešumas, viešinimas šiuo atveju turi tą teigiamą poveikį, paskatina labiau domėtis. Suveikė tas viešumas, gal ir ta forma prisipažinimo, kad pats esi vagis“, – mano M.Širvinskas.

Žurnalistas teigia trečiadienį neišgirdęs nieko apie tai, ar jam pačiam, jei pavyks įrodyti nelegalų užmokestį už darbą leidinyje „Ekonomika.lt“, neteks susimokėti mokesčių už gautus „vokelius“.

„Tai nebūtų malonu, bet aš tuos mokesčius susimokėčiau. Sutaupyčiau ir sumokėčiau“, – vertindamas tokią galimybę sako M.Širvinskas. 

Jis pripažino, kad jo pranešimas apie nelegalią „Balsas.lt leidinių“ veiklą tam tikra prasme yra susietas su rinkimais.

„Kai pamačiau, kad Vitalija Vonžutaitė ir jos draugai Viktoras Uspaskichas ir Vytautas Gapšys pastatė tautą į nemalonią padėtį, nebesvarsčiau, kad į nemalonią padėtį pastatysiu ir savo buvusius kolegas, kurie ten tebedirba. Norėjau Lietuvos žmones įspėti, kas ateina į Seimą“, – sakė jis.

M.Širvinskas viešame laiške apie „vokelius“ buvusioje darbovietėje rašo, kad pagrindinius sprendimus įmonėje priimdavo kaltinamoji Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje Vitalija Vonžutaitė.

V.Vonžutaitė trečiadienį su 15min.lt apie savo pareigas „Balsas.lt leidinių“ grupėje kalbėtis nesutiko. Vos išgirdusi pokalbio temą, būsima Seimo narė padėjo telefono ragelį.

Kandidato į Seimo narius anketoje, pateiktoje VRK, V.Vonžutaitė nurodo dirbanti horo.lt direktore ir per metus, neatskaičius mokesčių, teuždirbanti 14910 litų.

Taip pat V.Vonžutaitė deklaruoja turinti 50 tūkst. litų santaupų.

V.Vonžutaitės širdies draugas Sergejus Fedotovas dirba Vladimiro Romanovo vadovaujamos „Ūkio banko investicinės grupės“ valdybos nariu.

V.Vonžutaitė pagal Darbo partijos kandidatų sąrašą jau yra išrinkta į naujos kadencijos Seimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Iš Berlyno grįžęs palangiškis tęsia šeimos tradiciją pasitelkęs kavą

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Aktualu

Pagrobtas ir nelegaliai sulaikytas: Kremliaus įkalinto ukrainiečio Pavlo Hrybo istorija

Aktualu

Indonezijos Lomboko salą sukrėtė naujas smarkus 6,3 balo žemės drebėjimas

Maistas

Skanūs ir sveikesni naminiai tepami sūreliai: 4 vasariški receptai

Aktualu

Druskininkų rajone iš varžytinių butą įsigijusio vilniečio laukė šiurpus radinys

Aktualu

Ekonominės krizės vis labiau slegiami turkai skundžiasi aukštomis kainomis ir kaltina JAV

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Sportas

Lionelio Messi magija tęsiasi – dublis ir „Barcelona“ pergalė

Verslas

Būstas, kurio stilistika nesilygiuoja į dabartinius dizaino standartus

Aktualu

Orai: Tik viena gaivesnė diena

24sek

Ateities lyderiai? Europos čempionate dominavo Ą.Tubelis ir A.Marčiulionis

Gyvenimas

Supermodelis Elle Macpherson – apie tai, kas padeda puoselėti puikią išvaizdą

24sek

Oscaras Robertsonas už įspūdingą sumą pardavė NBA čempiono žiedą

Vardai

Viktorija Siegel pasibaisėjo degalinės plovyklos paslauga: „Šitas plovimas vertas 17 eurų?!“

Pasaulis kišenėje

Už 8 val. kelio nuo Lietuvos – turistų dar neatrastas miestas lyg iš distopinės knygos

Aktualu

Sostinės degalinėje darbuotojai iš panosės paaugliai pavogė aukų dėžutę

Aktualu

Kaune įšventinamas naujas vyskupas Algirdas Jurevičius

Gyvenimas

Unikali apklausa: koks seksas patinka šiuolaikinėms moterims ir kokius lūkesčius jos turi

Naujienos

Verslas

Čerpių nebereikės: Lietuvos stogus viliasi užkariauti grūdinto stiklo saulės moduliais

Pasaulis kišenėje

5 dalykai, kuriuos reikėtų sužinoti apie kalnų vedlį prieš iškeliaujant

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Gyvenimas

J.Varanauskienė apie taupymo gudrybes: kaip sutaupyti, kai tai atrodo neįmanoma

Laisvalaikis

Žygis Karklės festivalio metu pranoko lūkesčius: svaigino gamta ir gera kompanija

Gazas

„Riga Summer Race 2018“: sekmadienį nuo 12 val. – istorinių automobilių lenktynės

Verslas

Iš Berlyno grįžęs palangiškis tęsia šeimos tradiciją pasitelkęs kavą

Aktualu

Pagrobtas ir nelegaliai sulaikytas: Kremliaus įkalinto ukrainiečio Pavlo Hrybo istorija

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Vardai

Karklės festivalį vainikavo britų žvaigždės Craigo Davido ir Marijono Mikutavičiaus koncertai

Aktualu

Indonezijos Lomboko salą sukrėtė naujas smarkus 6,3 balo žemės drebėjimas

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Maistas

Skanūs ir sveikesni naminiai tepami sūreliai: 4 vasariški receptai

Aktualu

Druskininkų rajone iš varžytinių butą įsigijusio vilniečio laukė šiurpus radinys

Sportas

Lionelio Messi magija tęsiasi – dublis ir „Barcelona“ pergalė

Aktualu

Orai: Tik viena gaivesnė diena

24sek

Oscaras Robertsonas už įspūdingą sumą pardavė NBA čempiono žiedą

Vardai

Viktorija Siegel pasibaisėjo degalinės plovyklos paslauga: „Šitas plovimas vertas 17 eurų?!“

Verslas

Būstas, kurio stilistika nesilygiuoja į dabartinius dizaino standartus

Aktualu

D.Grybauskaitė pasveikino Afganistaną su nacionaline švente

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min