Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2010 gruodžio 10d. 16:27

Apklausa: labiausiai Lietuvoje diskriminuojami pagyvenę žmonės, labiausiai pažeidžiama teisė į teisingą teismą

Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
Labiausiai Lietuvoje diskriminuojama socialinė grupė yra pagyvenę žmonės, o labiausiai pažeidžiama laikoma teisė į teisingą teismą, rodo Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) užsakymu atlikta apklausa.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimo centro „Vilmorus“ atlikto tyrimo duomenimis, žmonių suvokimas, kad pagyvenę žmonės diskriminuojami, palyginti su 2006-aisiais ir 2008 metais atliktomis apklausomis, išaugo. Taip pat nuo 2006-ųjų respondentai nuosekliai labiausiai diskriminuojamais laiko psichikos ligonius ir neįgalius asmenis.

Seksualinės mažumos ir moterys laikomi mažiau diskriminuojamais, o mažiausiai pažeidžiamos, anot apklaustųjų, vaikų ir tautinių mažumų teisės.

Anot ŽTSI, nors nuo 2008-ųjų sumažėjo suvokimas apie seksualinių mažumų diskriminaciją, dauguma apklaustųjų labiausiai pažeidžiama teise į privatumą laikytų tai, jei jų homoseksualaus vaiko orientacija būtų paskelbta per radiją.

„Nenorima pripažinti, kad seksualinės mažumos diskriminuojamos, bet suvokiama, kad dėl jų vaiko homoseksualios orientacijos paskelbimo gali nukentėti ir vaikas, ir šeima“, – tyrimo rezultatus penktadienį BNS vykusioje spaudos konferencijoje komentavo instituto vadovas Henrikas Mickevičius.

Kaip labiausiai pažeidžiamą iš pilietinių ir politinių teisių tyrimo dalyviai nurodė teisę į teisingą teismą. Ji aplenkė teisę į asmens saugumą, žodžio laisvę, dalyvavimą politiniame gyvenime, nuosavybę, privataus gyvenimo neliečiamumą.

Apklausos duomenimis, labiausiai teises pažeidžia antstoliai, kurie, anot „Vilmorus“ vadovo Vlado Gaidžio, pirmauja be konkurencijos. Tačiau taip manančiųjų, palyginti su 2008 metais, sumažėjo, tuo metu padaugėjo atsakymų, jog žmogaus teises labiausiai pažeidžia teismas ir prokuratūra.

Tyrimas taip pat parodė, kad žmonių suvokimas apie žmogaus teises auga: per dvejus metus teigiančiųjų, kad jiems pakanka informacijos apie žmogaus teises, padaugėjo nuo 43 iki 54 proc.

Tačiau taip pat padaugėjo teigiančių, kad buvo pažeistos jų teisės (nuo 18 iki 22 proc.), nors žinančiųjų, kur dėl to kreiptis, skaičius nepakito (49 proc.). Dažniausiai apie tai nežino vyresni žmonės.

Lapkričio 3–15 dienomis Lietuvoje apklausta 1 000 gyventojų nuo 18 metų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min